Drugi pocałunek Gity Danon

Tłumaczenie: Miłosz Waligórski
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Drugi poljubac Gite Danon
L_Settembrini

Drugi pocałunek Gity Danon łączy lekki, gawędziarski ton z dotkliwym doświadczeniem życia na Bałkanach w XX wieku oraz okresem ostatniej bałkańskiej wojny. Czytelnik spogląda tu na dalszą i bliższą przeszłość, powraca do czasów współczesnych, a także wkracza w świat legend oraz historycznej fikcji. W tekstach obecny jest melodramatyczny ton, zakorzeniony mocno w popkulturze jak i w ustnej tradycji Słowian z południowej Europy.

Miljenko Jergović urodził się w Sarajewie w 1966 roku. To ceniony poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta. Należy do chorwackiego i bośniacko-hercegowińskiego PEN Clubu, jest laureatem m.in. Nagrody Związku Pisarzy Chorwackich, Nagrody im. Ksavera Šandora Gjalskiego, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, oraz stałym współpracownikiem kilku czasopism na obszarze byłej Jugosławii. Od 1993 mieszka w Zagrzebiu.

Po polsku ukazały się dotąd: Buick Rivera (2003), Ruta Tannenbaum (2008), Freelander (2010), Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011), Ojciec (2012) oraz Wołga, Wołga (2014). Kilkanaście opowiadań, wiersze oraz fragmenty mikropowieści Wilimowski i sagi Dvori od oraha opublikowała prasa literacka.

Obok zbioru Miljenka Jergovicia w "Prozie z Europy" opublikowane zostaną również książki Lajosa Grendela, Esther Kinsky, Pétera Nádasa, Christopha Ransmayra i Faruka Šehicia. Projekt jest częścią realizowanego przez Biuro Literackie programu "Kreatywna Europa", w ramach którego przygotowywana jest także "Klasyka z Europy", a w niej tomy Henry'ego Greena (książka już się ukazała), Tommasa Landolfiego, Philipa Larkina, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

| 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Bałkany
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Kolejne spotkanie z gawędziarzem Jergovićem i znowu przyjemnie spędziłam z nim czas podróżując po jego Bałkanach – tych z przed wojen i w ich trakcie, w tej mieszance językowej i tyglu kulturowo - religijnym.
Co bardzo typowe dla twórczości tego autora w opowiadaniach jest smutek i nostalgia za tym, co nie wróci, co minęło. Tragizm człowieka, który wobec wydarzeń historycznych, zbiegu okoliczności lub czystego przypadku jest zupełnie bezsilny ale w pewien sposób godzi się ze swoim losem.
Zdecydowanie warto.

monweg | 2016-04-05

"Jak butelki ciskane na podłogę – póki nie nadszedł świt i nie rozjaśniło jej się w głowie – tak pękały przez nią serca męskiej połowy Sarajewa. Ale Gita nie uznawała poranków i nigdy nie miała dość tej osobliwej zabawy: przyciągała do siebie mężczyznę, igrała z nim do pierwszego pocałunku, potem zaś go odrzucała, żeby stoczył się w głąb swojego wstydu, również ku rozpaczy innych, którzy wprawdzie nie ulegli dotąd jej czarowi, lecz wiedzieli, że i na nich przyjdzie kryska, a wtedy w żaden sposób nie zdołają mu się oprzeć."

Miljenko Jergović nie jest na pewno autorem z listy bestsellerów, ale nazwisko gdzieś mi się kiedyś obiło o uszy. Ten bośniacki poeta, pisarz i publicysta zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym: Pokojową Nagrodę Ericha Marii Remarque’a oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” w roku 2012. W tym roku Biuro Literackie wydało jego autorki wybór opowiadań Drugi pocałunek Gity Danon. Osoba autora, jak i tytuł zbioru zaintrygowały mnie. Rzadko kiedy zdarza...

czytankianki | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 lutego 2016

Gita Danon studiowała w Sarajewie medycynę, a w czasie wolnym dla sportu zwodziła i rozkochiwała mężczyzn, by po pierwszym pocałunku adoratora porzucić i zacząć umawiać się z kolejnym. Miljenko Jergović również czaruje i szybko porzuca czytelnika, na szczęście w swoim zbiorze opowiadań ma do zaoferowania aż dwadzieścia cztery „całusy”, wszystkie pierwszorzędne.

Naturalnie trochę żartuję, ale w kwestii poziomu Drugiego pocałunku…. bynajmniej – teksty wybrane przez autora złożyły się na wysmakowaną antologię o lokalnym charakterze. U Jergovicia wyraźnie daje się bowiem odczuć duch byłej Jugosławii z jej burzliwą historią, mieszanką kultur i religii oraz chaosem i absurdem. Czy będzie mowa o Božo Katastrofie czy o hodży Kocmołuchu, o dziewczynce szukającej kredy lub o komuniście Ivo, o pobożnym rabinie Dłonisku lub o babci Erice cierpiącej na Alzheimera, usłyszymy historie melancholijne, może nawet nieco gorzkie, w których od czasu do czasu zabrzmi jednak pogodny ton i pojawi się...

inka | 2017-07-02
Na półkach: Bałkany, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2017

Miljenko Jergović.... trzeba zapamiętać tego autora, pomimo, że opowiadania zamieszczone w tym zbiorze jakoś szczególnie mnie nie urzekły. Myślę, że po prostu nie trafiły na swój czas w moim nastroju. Ale jest coś w tej narracji, swoisty bałkański realizm magiczny, historie sowizdrzalskie, zderzenie z Fatum, co wskazuje na duży potencjał autora w tworzeniu klimatu który lubię. Na pewno coś jeszcze przeczytam tego autora...... Miljenko Jergović.

| 2016-03-20

Bałkany to niesamowicie barwny i intrygujący region. Połączenie wielu różnych kultur dało jedną – tak wielobarwną. Wpływy zarówno słowiańskie jak i muzułmańskie są tam obecne do dzisiaj. Kilka lat temu miałam okazję być w Bośni i czułam się tam jak gdybym cofnęła się przynajmniej o 30 lat. Zupełnie inny klimat, zupełnie inne zwyczaje. Nawet będąc w Grecji, w małych miejscowościach czuć jeszcze pozostałości tamtego czasu. To niesamowite przeżycie. Drugi pocałunek Gity Danon przypomniał mi jak wiele jeszcze jest do odkrycia i udowodnił, ze ta mieszanka kultur ma w sobie cos na tyle magicznego, ze chętnie się do tego wraca i o tym pamięta.

Ta książka to zbiór opowiadań tak charakterystycznych dla tamtego społeczeństwa. Krótkie, ale treściwe. Często z morałem, którego moglibyśmy się nie spodziewać. To krótki przegląd nie tylko legend czy opowieści przekazywanych z pokolenie na pokolenie, ale tez świadectwo tego, jak ciężko żyło i żyje się ludziom w tamtym rejonie. Niestabilność...

kapitałka | 2017-03-17

Ludzkie namiętności wszędzie na świecie są takie same, ale żyjemy naprawdę w różnych dekoracjach. Kto by pomyślał, że tak odmienna jest Europa. Opowiadania poruszają i pozostawiają swój ślad.

agata04 | 2018-12-14
L_Settembrini | 2018-05-15