Książka roku 2016
Kryminał, Sensacja, Thriller
2 535 głosów
Powiększ

Rewizja

Cykl: Joanna Chyłka (tom 3)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
2 138
1 859

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał, sensacja, thriller. Szary człowiek kontra wielka korporacja. Dyskryminacja kontra tolerancja. Chyłka kontra Oryński. Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem....

Szary człowiek kontra wielka korporacja.
Dyskryminacja kontra tolerancja.
Chyłka kontra Oryński.

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.

źródło opisu: www.czwartastrona.pl

źródło okładki: www.czwartastrona.pl

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Punkt bez powrotu

Niełatwo recenzuje się „Rewizję”. W miarę zorientowany czytelnik jest bowiem od początku świadom, iż niespełna trzydziestoletni autor ma na swoim koncie ponad tuzin powieści. Dodatkowo jest doktorem nauk prawnych, który w swoich prawniczych kryminałach daje niekwestionowany popis fachowej wiedzy, znajomości paragrafów, kodeksów i aktów prawnych. I oczywiście last but not least Mróz jest wydawniczym pewniakiem. Autorem, którego niemal wszystkie powieści trafiają na listy bestsellerów. Trzeba by naprawdę sporo złej woli, by pisarzowi wytykać błędy i niedociągnięcia. Mróz bowiem doskonale opanował pisarskie rzemiosło i jest dowodem na to, że po wcześniejszym researchu można napisać powieść nawet w miesiąc, jak to miało miejsce w przypadku „Rewizji” (sic!).

Trzeci tom przygód świetnego duetu Chyłki i Zordona mierzy się z zagadnieniami dyskryminacji, korupcji, ferowania wyroków w Internecie oraz medialnych nagonek na oskarżonych w rozmaitych procesach karnych. Kontrowersji całej sprawie dodaje fakt, iż tym razem Mróz wprowadza w swoją opowieść wątek romski poprzedzony wielowymiarowym zgłębieniem niepopularnej tematyki.

W warstwie fabularnej „Rewizja” traktuje o mężczyźnie oskarżonym o brutalne zamordowanie żony i córki. Pogrążonemu w żałobie robotnikowi z Ursynowa ubezpieczyciel odmawia wypłaty wysokiego odszkodowania za śmierć najbliższych. Dodatkowo czeka go także skomplikowany proces karny. Jak łatwo się domyślić, z czasem okazuje się, że zarówno okoliczności śmierci obu kobiet, jak i sprawa sądowa mają głębsze dno i wydają się skrupulatnie zaplanowane. Tej na pozór beznadziejnej sprawy podejmuje się Joanna Chyłka, znana już czytelnikom z poprzednich tomów: „Kasacji” i „Zaginięcia”.

Remigiusz Mróz wie, jak budować napięcie w powieści kryminalnej. Wie, jak sprawić, by czytelnik po odłożeniu lektury dalej zaprzątnięty był losami jej bohaterów. Powieść jest konstrukcyjnie przemyślana i spójna, a akcja wartka i dynamiczna. Niewątpliwą zaletą „Rewizji” są znakomite dialogi, błyskotliwa żonglerka słowna między głównymi bohaterami, inteligentny humor, ironia oraz dystans do otaczającego świata. Zawiłości prawne w wydaniu autora nie są ani przez moment nużące czy faktograficznie przytłaczające. Wręcz przeciwnie, wciągają czytelnika, dają mu możliwość uczestnictwa w realiach polskiego systemu sądownictwa. Mróz wykazuje też skłonność do umiejętnego przemycania w wielu fragmentach powieści danych statystycznych lub ciekawostek z rozmaitych dziedzin wiedzy.

Jednak wydaje się, że największym walorem zarówno „Rewizji”, jak i dwóch poprzednich tomów, są znakomicie wykreowani główni bohaterowie, a zwłaszcza Joanna Chyłka. Doskonała prawniczka o niewyparzonym języku, bezkompromisowych metodach działania, niespotykanym uporze i determinacji. Kobieta, która uwielbia mieć ostatnie zdanie i która nie zapomina doznanych krzywd. Chyłka – co mogłoby wydawać się nieco stereotypowe, ale u autora pozostaje wiarygodne – zmaga się z traumą przeszłości i trudnego dzieciństwa. Wydarzenia sprzed wielu lat rzutują na dzisiejsze relacje prawniczki oraz niewątpliwie mają związek z jej uzależnieniem. Na tym tle świetnie wypada Zordon, którego walka z byłą patronką szybko wyczerpuje i który z czasem zdaje sobie sprawę z ceny kompromisów moralnych zawieranych z samym sobą.

Odnosi się wrażenie, że Remigiusz Mróz stanowi zaprzeczenie autorów całe lata poszukujących tematu, inspiracji, natchnienia, weny. Tej iskry bożej, której on sam zdaje się mieć w nadmiarze. Młody polski pisarz każdym swoim kolejnym tomem dostarcza rozrywki umiejętnie połączonej z fachową wiedzą z rozmaitych dziedzin. Do tego trzyma poziom, dostarcza wrażeń oraz z powodzeniem wykracza poza utarte schematy i stereotypy. Można by chyba zaryzykować tezę, że jak Niemcy mają swojego Sebastiana Fitzka, którego każda powieść trafia na czołówki list bestsellerów, tak Polacy mają swojego Mroza.

Ewelina Tondys

Kiwi_Agnik | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

"Rewizja” to trzeci tom serii z Chyłką i Oryńskim.

Inteligentny, ironiczny i realny kryminał, który intryguje i przykuwa uwagę.
O dylematach, uprzedzeniach i moralności.
O dyskryminacji i korupcji.

Akcja płynna i ciekawa, aczkolwiek trochę mało dynamiczna i niedostatecznie emocjonująca, język lekki i zrozumiały, bohaterowie wyraziści, charakterni i zróżnicowani.
Fabuła świetnie zbudowana i wciągająca, ten tom (tak jak i dwa poprzednie) wart jest zatracenia się w czasie, bo czytając ową książkę można zapomnieć o bożym świecie.

Joanna ma pewien problem, Kordian również, jaki?
Trzeba samemu przeczytać, ja zachęcam i polecam.

Piotr | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Kolejna książka Mroza za mną. Znowu namieszał w mojej głowie i po raz kolejny przekonuję się, że nie ma równego sobie współczesnego pisarza. Pisarz nie ucieka od trudnych spraw, a każda jego książka to perfekcyjna treść, doskonałe ukazanie świata, jakiego nie znamy - świata prawników i ciemnych interesów .

Tym razem zostaną zamordowane dwie kobiety - matka i córka. Wszystkie dowody wskazują na Cygana - męża i ojca ofiar. Tym bardziej, że w grę wchodzi wysokie, milionowe ubezpieczenie. Wszyscy w to wierzą, oprócz Chyłki, która sama zmaga się z chorobą alkoholową, ale jej perfekcjonizm i wyczucie pozwalają na pewność, że nie do końca wszystko jest jasne. Staje po jednej stronie przeciw całemu środowisku prawniczemu. Zaczyna prowadzić własne śledztwo. Ryzykuje życiem, zapuszczając się do dzielnic cygańskich. Kobieta wydaje się nie dbać o swoje bezpieczeństwo, balansując na granicy prawa, próbując za wszelką cenę odkryć prawdę, lekceważąc innych i swoje zdrowie.

Remigiusz Mróz...

Beata | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Jak zawsze - książka p. Remigiusza jest świetna, wciągająca. Akcja wprawdzie mniej dynamiczna, niż wcześniejsze tomy cyklu, ale nie wpływa to na końcową ocenę. Świat prawniczy od podszewki nie jest tak moralnie czysty jak powinien - jak postąpią bohaterowie, wybiorą karierę, czyste sumienie czy ....? Czy prawnicy mogą mieć sumienie? Co się dzieje z Chyłką? Czekam niecierpliwie na dalszy ciąg...

Blue-eyedPassionate | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu "Rewizji" Remigiusza Mroza. Jednak mogę powiedzieć, że potrzebowałam dnia, aby ochłonąć, ale zacznijmy od początku.

W ręce Chyłki znów wpada głośna medialna sprawa. Mężczyzna zostaje oskarżony o zamordowanie żony i córki, nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby on nie był Romem. Nad sprawą rozbrzmiała medialna burza, gdzie pozytywny wyrok karny może później rzutować na niewypłacenie polisy dla oskarżonego od Salusa.
Chyłka no cóż ma wrodzony talent do bycia prawnikiem, jednak prywatnie jest życiowym wrakiem, gdzie alkohol leje się strumieniami i zwyczajnie kobieta nie radzi sobie w życiu. Odpycha wszystko i wszystkich. Jednak mimo notorycznego zalewania się w trupa potrafi nieźle namieszać, zdenerwować i zaskoczyć, nawet zaprawionych w boju prawników z kancelarii Żelaznego & McVaya.
Przed Kordianem prawdziwe wyzwanie. Po wydarzeniach z drugiej części znalazł się po drugiej stronie barykady i ma poważne obawy, co dzieje się z byłą...

Pirate_Ship | 2018-02-20
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Genialna książka nie bez przyczyny została nagrodzona tytułem „Książki Roku 2016” w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Autor po raz kolejny wprowadza nas do prawniczego świata pełnego sprzeczności, brudnych zagrywek, intryg, fałszywej moralności. Po raz kolejny Remigiusz Mróz wciągnął mnie w wir niezwykłych wydarzeń, barwnych postaci nietuzinkowych dialogów czym potwierdził że jest mistrzem w swoim fachu.

Ciekawie i logicznie zbudowana fabuła, wartka akcja która pędzi z prędkością światła pochłonęła mnie bez reszty, nie mogłem oderwać się od tej książki przeczytałem ją praktycznie na jednym oddechu, żałując że ta historia tak szybko się skończyła.

W mojej ocenie „REWIZJA” to książka fenomenalna, z pewnym przesłaniem, zmuszająca do refleksji bo dotyka problemów rasizmu i dyskryminacji z którymi mamy do czynienia na co dzień. Opowiada historię robotnika narodowości romskiej Bukano, którego żona i córka giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ktoś na warszawskim...

Mała-Mi | 2017-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Remigiusz Mróz trzyma poziom! Ciągle i niezmiennie zaskakujący :)
Trzecie z nim spotkanie zaliczam do równie udanych jak poprzednie.

Duet Chyłka- Zordon ponownie wciąga swoją inteligencją, ironią i bystrością umysłu. Jednak tym razem bohaterowie występują nie ramię w ramię, ale przeciwko sobie, co dodaje całej książce dynamiki i pikanterii.

Do Joanny zgłasza się Cygan, którego żona i córka zostają zamordowane na warszawskim Ursynowie. Ich polisa na życie opiewająca na kwotę miliona złotych sprawia, że towarzystwo ubezpieczeniowe stara się uniknąć wypłacenia należności.

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, sugerując, że to Rom zamordował swoją rodzinę, aby otrzymać pieniądze. Wszystkie dowody na to wskazują. Czy jest winny?

W obronie Cygana staje Chyłka, która jakiś czas temu jednym ruchem pogrzebała swoją karierę. Obecnie coraz częściej zagląda do kieliszka, staczając się na alkoholowe dno. Paradoksalnie, wraz z upadkiem Chyłki, wprost proporcjonalnie rosną w czytelniku emocje. Czy...

Nina | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 27 marca 2016

Panie Mróz, niech Pan nie podąża tą drogą! Dosyć pijanych policjantów, adwokatów, czy innych stróżów prawa. To się trochę przejadło! Nie lubię nachlanej Chyłki. To tyle, co mam do zarzucenia tej książce. Reszta ok, a zakończenie - jak zwykle - każe czekać z niecierpliwością na kolejną część. Tylko na Boga! Niech ona wytrzeźwieje!

gwiazdka | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 24 października 2016

Pomysł na książkę bardzo mi się spodobał, szczególnie ciekawe było postawienie po przeciwnych stronach dotychczasowych przeciwników. I za to daję plusa. Kolejny plus za lekką narrację, ciągłą akcję, ciekawych bohaterów. Niestety nie za Chyłkę. Tutaj pojawiają się minusy, ciągłe opisy pijaństwa, powtórzenia w dialogach zaczynały irytować. Poza tym postać adwokatki straciła na wiarygodności- bo nałóg raczej wyklucza sukcesy, a adwokatka nigdy nie przegrywa, co staje się mało prawdziwe. W ogóle jest to postać kontrowersyjna, nie wzbudzająca sympatii, chociaż odniosłam wrażenie, że autor lubi swoją bohaterkę, stara się przedstawić ją jako osobowość. Ciekawe tylko, czy chciałby taką postać spotkać w swoim życiu. Ponieważ jednak „Rewizję” czytało mi się dobrze i szybko znaczy to, że ilość plusów przewyższa minusy. Wydaje mi się słabsza od dwóch poprzednich tomów, ale nie zła. Za to zakończenie bardzo interesujące. Wystawiam, może trochę na wyrost, bardzo dobry.

Alicja | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

"Tajemnica adwokacka to świętość. To podwaliny relacji, która pozwala na skuteczne wypełnianie konstytucyjnego prawa do obrony" (str 516)
Tak powinno być ,lecz czy tak jest w rzeczywistości?
Trzecie spotkanie ze słynnym duetem kancelarii prawniczej i kolejna sprawa do rozwiązania.Tym razem duet stoi po przeciwnych stronach z uwagi na różne priorytety, jakimi kierowali się przy poprzedniej sprawie. Firma ubezpieczeniowa zamieszana w działalność przestępczą. Przekręty i korupcja w warszawskiej palestrze, nieuczciwe formy działania, odsuwanie od sprawy ludzi, którzy mieli coś do powiedzenia, zastraszanie i szantaż. Wybory między karierą a moralnością, lojalnością wobec pracodawcy, a własnym sumieniem i konsekwencje tego.
Środowisko romskie z ich moralnym kodeksem, regulującym relacje pomiędzy jej członkami, surowe prawa, nakazy i zakazy.Dyskryminacja przez inne nacje z jednej strony, wykluczanie ze swojego środowiska z drugiej. Poznajemy ich tradycje i zwyczaje, a częściowo nawet...

Marago | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

"Rewizja" Remigiusza Mroza to już trzecie spotkanie z parą bohaterów: prawniczką - Joanną Chyłką i aplikantem - Kordianem Oryńskim.

Tym razem Chyłka nie jest już patronką Oryńskiego. Kordian ma innego patrona, a w sprawie, którą oboje rozwiązują, muszą wystąpić przeciwko sobie, by ostatecznie... ale to już warto przeczytać.

Prawniczka miota się z problemami natury zawodowej i osobistej. Nie mając w nikim wsparcia, szuka pociechy i siły do działania w alkoholu. W końcu sięga dna...

Lektura jest pasjonująca. Ciekawa i trzymająca w napięciu. W "Rewizji" jest sporo opisów, których brakowało mi w "Kasacji". Dialogi są wartkie i niekiedy żartobliwe, aczkolwiek bardzo inteligentne.
Zdecydowanie polecam.

Kontynuacja w kolejnym tomie pod intrygującym tytułem "Immunitet".