Żabek i Ropuch. Przez cały rok

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Frog and Toad All Year
Wojciech Mann, zwierzęta
Ag2S

Trzecia część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna Zimą, wiosną, latem, jesienią – Żabek i Ropuch przyjaźnią się przez cały rok. Przed nami kolejne przygody bohaterów, których – możemy to już śmiało potwierdzić – pokochali mali czytelnicy również w Polsce. Książka zawiera pięć opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii,...

Trzecia część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna

Zimą, wiosną, latem, jesienią – Żabek i Ropuch przyjaźnią się przez cały rok. Przed nami kolejne przygody bohaterów, których – możemy to już śmiało potwierdzić – pokochali mali czytelnicy również w Polsce. Książka zawiera pięć opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii, wszystkie wywołują uśmiech i uczą spoglądania na świat z różnych punktów widzenia.

Książka otrzymała nagrodę Christopher Award (1977) i znalazła się na liście najlepszych książek dla dzieci przygotowanej specjalnie dla rodziców przez „The New York Times”.

Autorem tłumaczenia wszystkich książek Arnolda Lobela z serii o Żabku i Ropuchu jest Wojciech Mann. Dwa poprzednie tomy serii to Żabek i Ropuch. Przyjaźń i Żabek i Ropuch. Razem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Radosław Gabinek | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Seria autorstwa Arnolda Lobela to prawdziwe cudo ! Książki te są najlepszym dowodem na to, że czasem krótka forma jest w stanie przypomnieć dorosłemu, a dziecko nauczyć jakimi wartościami powinien kierować się w życiu. Znajdziemy tu krótkie historyjki o parze przyjaciół, którzy pokazują nam wagę takich pojęć jak : przyjaźń, poświęcenie, ciekawość świata i otwarcie się na niego, opiekuńczość, współpraca i wiele wiele innych. Lobel uczy nas tych rzeczy za pomocą zgrabnych morałów, które umieszcza w swoich historyjkach w sposób nienachalny, a jednocześnie nie da się ich przegapić. Taka forma przekazu - charakterystyczna właśnie dla bajek- jest o tyle potrzebna gdyż pozwala na kształtowanie się młodego umysłu ( bądź odświeżenie starszego :D ) przy zachowaniu jego autonomii, prawa do wyboru i wykazywania twórczej inicjatywy.

O sile tej serii stanowią też niewątpliwie ilustracje autorstwa samego Lobela, które dodają zawartym tu historiom uroku i są dodatkową pożywką dla dziecięcej - i...

Marta | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Wszystkie książeczki o Żabku i Ropuchu są bardzo ciekawe i ładnie wydane. "Przez cały rok" zawiera pięć krótkich opowiadań związanych z różnymi porami roku. Przeczytamy tu o tym, jak bohaterowie spędzali Wigilię, szukali wiosny, radzili sobie z upałami i pomagali sobie nawzajem uporządkować ogród jesienią. Są to wspaniale historie o przyjaźni, z których młodzi czytelnicy mogą się wiele nauczyć (a przy tym nie być skazanym na natrętne morały i dydaktyczny smrodek). Jestem również zakochana w ilustracjach, choć zachwycą one chyba prędzej dorosłego niż dziecko. Seria bez wątpienia zasługuje na uwagę i miejsce na dziecięcych półeczkach.