Sam w domu

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Lämnad ensam
Róża_Bzowa

Kiedy orzesznica wybiera się na kurs z kretem Stellanem, mrówkojad czuje się opuszczony i samotny. Czy orzesznica nie mogłaby zostać w domu i zjeść z nim podwieczorku? Mrówkojad siada na twardym krześle ze swoją maskotką Karolem Gustawem i czeka. Czeka. I czeka! I cze… Cebula! Nagle mrówkojad już wie, co ma zrobić! Dowcipna i mądra opowieść o poczuciu osamotnienia i o tym, że czasem dobrze...

Mrówkojad siada na twardym krześle ze swoją maskotką Karolem Gustawem i czeka.
Czeka. I czeka! I cze… Cebula!
Nagle mrówkojad już wie, co ma zrobić!

Dowcipna i mądra opowieść o poczuciu osamotnienia i o tym, że czasem dobrze sobie popłakać, ale też że smutek można przekuć w działanie.

Ilustracje: Maria Nilsson Thore.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/sam-w-domu.html?...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/sam-w-domu.html?...»

DomowaKsięgarnia | 2016-05-10

Sam w domu Lotty Olsson to opowieść o przyjaźni między orzesznicą a mrówkojadem. Te sympatyczne zwierzątka, dzięki personifikacji, zyskały przyjazną dla dziecka twarz.

Orzesznica jest najlepszą przyjaciółką mrówkojada, poza Karolem Gustavem- sympatycznym, pluszowym mrówkojadem, we trójkę spędzają całe dnie na rozmowach i zabawie.

Tym razem orzesznica wybiera się na kurs na temat zdrowych słodyczy razem z kretem Stellanem, który postanowił korzystać z życia i nie spędzać całych dni w swojej kreciej norze.

Mrówkojad jest zazdrosny o relację orzesznicy i Stellana. Czuje się porzucony i niechciany. W trakcie samotnego pobytu w domu swojej przyjaciółki wpada na pewien pomysł… Jaki? Przekonajcie się o tym razem ze swoimi dziećmi. Gwarantuję Wam świetną zabawę, dużo radości i piękną przyjaźń z mrówkojadem i jego kompanami.

Książeczka łączy w sobie mądrą opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i mądrych relacjach z drugą osobą z wesołymi i kolorowymi ilustracjami.
Świetny sposób na...

bibi | 2016-05-13
Przeczytana: maj 2016

Jest to niezwykle urocza historia o przyjaźni i tęsknocie odmiennych istot, które już przy rozstaniu tęsknią za sobą, a po powrocie z zapałem nadrabiają czas nieobecności. Bo jak tu żyć "w szczególności" bez ciebie? Niby prosta to historia, a jednak głęboka (za to uwielbiam Zakamarki!), do rozmyślań nad trwałością i ulotnością uczuć, nad tym jak czasem bezmyślna z pozoru czynność może przyczynić się do czyjejś radości i satysfakcji z dobrze jednak wykonanej pracy.

Erna Eltzner | 2016-05-12

× www.majuskula.blogspot.com ×

Zazwyczaj przyjaciele pragną spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Tak się do siebie przyzwyczajają, że robi się nudno, gdy jedno ma inne plany. Jak wykorzystać żmudnie wlekący czas, jeśli nie ma ulubionej osoby obok? Wtedy wpadają do głowy szalone pomysły!

Książki dla dzieci zwykle dzielą się na dwie kategorie. Mamy takie, które są czysto przyjemne i te posiadające morał z otoczką dowcipu. Przyznam, że chętnie wyszukuję te drugie (świetny materiał na prezent). Do moich rąk ostatnio trafiła powieść autorstwa Lotty Olsson. Za ilustracje odpowiedzialna jest Maria Nilsson Thore, a to moja druga ulubiona część tego typu wydawnictw. Od początku zachwyciłam się wydaniem! Tworzy wspaniałą kolekcję z innymi pozycjami opowiadającymi o tych samych bohaterach. Cudownie prezentuje się na półce i kusi, aby dokupować resztę. A jak z treścią? Liczyłam, iż postawię wysoko poprzeczkę, podeszłam do całości krytycznie, ale nie umiem znaleźć żadnych konkretnych wad! To...

zdolnedzieci | 2017-02-10

Na wstępie możemy zapoznać się z bohaterami książki: łakomym mrówkojadem, maskotką Karolem Gustawem, myszką orzesznicą oraz kretem Stellanem. Każda z postaci (no, może poza nieustannie zawieruszającą się szmacianką) jest wyjątkowa i posiada unikatowe cechy.
Historia zawarta w książce opowiada nie tylko o przyjaźni. Kiedy orzesznica postanawia udać się wraz z kretem Stellanem na kurs, mrówkojad siada przytłoczony mieszanymi uczuciami. Z jednej strony jest zły i zazdrosny, z drugiej - czuje się nieszczęśliwy i osamotniony. Siada więc na niewygodnym krześle i z miną męczennika czeka... na łzy. Bo jak orzesznica zobaczy jak siedzi taki załamany i osamotniony, to z pewnością następnym razem dwa razy zastanowi się, nim go opuści. Tylko, że łzy nie nadchodzą. Ale... No tak! Cebula! Przy cebuli łzy same popłyną! Nasz mrówkojad nie spodziewa się jednak, że wraz ze łzami popłyną też pomysły, które być może wywołają uśmiech na czyjejś twarzy.
W książce spotkamy się z ogromną ilością...

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: kwiecień 2017

Czy znacie mrówkojada i orzesznicę? - bohaterów książek autorstwa Lotty Olsson
(też wydawnictwa Zakamarki).
Zachęcam bardzo, żeby ich też poznać! :-)

Spójrzcie na ilustrację (autorstwa Marii Nilsson Thore):
oto wielki, niezgrabny, nieporadny, spokojny, nieśmiały, trochę gapowaty, bujający w obłokach,
niewiele wiedzący o świecie, uwielbiający dobrze zjeść mrówkojad o niskiej samoocenie
maleńka, energiczna, inteligentna, dobrze wychowana, praktyczna, uporządkowana, samodzielna,
stojąca mocno na nogach, uwielbiająca (i potrafiąca) gotować i piec, pewna siebie orzesznica.
Otóż ten mrówkojad i ta orzesznica przyjaźnią się!

Spójrzcie na minę mrówkojada i spojrzenie orzesznicy.
Spójrzcie na lampę przy łapie mrówkojada i na okruchy na jego brzuchu.
Na krzesełko, na którym siedzi, przygniatając własną przytulankę.
Na tę miniaturową zastawę i smakołyki na stole.
Na ład i porządek w domu orzesznicy, u której najczęściej przesiaduje (i jada) mrówkojad.
Bo dobrze się tam czuje. Bo lubi...

Dominika | 2016-05-07

Historia przyjaźni z wątkiem kulinarnym, czyli "Sam w domu" Lotty Olsson
Tytuł od razu skojarzył mi się z filmem "Kevin sam w domu", ale nic z tych rzeczy, nie ma tutaj Kevina, za to jest mrówkojad, bardzo sympatyczny, choć trochę gapowaty i marudny. Jest również orzesznica, świetna kucharka, która potrafi wyczarować przepyszne potrawy, a poza tym dba o porządek i dlatego w jej domu panuje ład, a w powietrzu zawsze unosi się zapach smakołyków, który wabi mrówkojada. Para przyjaciół różni się od siebie, ale przeciwieństwa się przyciągają, więc mrówkojad i orzesznica stanowią zgrany duet, który doskonale się rozumie, chętnie spędza ze sobą czas i zawsze może na siebie liczyć. Pewnego dnia orzesznica postanawia wybrać się na kurs "Zdrowe słodycze" w towarzystwie kreta, Stellana. Ten pomysł nie podoba się mrówkojadowi, jest trochę zazdrosny, ale na pocieszenie dostaje kawałek ciasta i postanawia jakoś przetrwać dzień bez orzesznicy, choć będzie to naprawdę trudne. Smutno mrówkojadowi...

Maarcelina | 2019-02-01

Sam w domu to opowieść o Mrówkojadzie i Orzesznicy. Pewnego dnia Orzesznica z sąsiadem Kretem Stellanem wybiera się na kurs. Z tego powodu Mrówkojad czuje się samotny i opuszczony. Czekając na swoją przyjaciółkę wpada na pewien pomysł. Przekonajcie się sami na jaki...
Książka jest o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zdrowych relacji między druga osobą. Postać Mrówkojada uświadamia, że nie warto pogrążyć się w smutku można swoje działanie zamienić w coś pozytywnego i zrobić coś dla drugiej osoby. Duży plus za ciekawa grafikę która doskonale uzupełnia treść książki.

beel | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Mrówkojad i orzesznica mieszkają w głębi lasu. Mieszkają każde w swoim domu, ale mrówkojad i jego szmaciany Karol Gustaw i tak ciągle przesiadują u orzesznicy. Może dlatego, że orzesznica potrafi doskonale zadbać o porządek i przytulne otoczenie i jeszcze upiec mnóstwo różnych smakołyków.
Tę dwójkę znacie pewnie z trzytomowej serii wydanej wcześniej przez Zakamarki. Sympatyczna para organizowała już konkurs na najdziwniejsze zwierzę, razem wybrała się w podróż i razem poszukiwała sensu życia. A tak dla niewtajemniczonych: mrówkojada raczej znacie. Orzesznica to maleńki gryzoń, którego spotkać można również u nas, w Polsce, a który oprócz (wiadomo) orzechów lubi jeszcze jagody i żołędzie. Natomiast naprawdę nie pytajcie mnie – gdzie spotkała się ta osobliwa dwójka. Bo przyznacie – przyrodniczo patrzeć – od mrówkojada do orzesznicy daleko. Jednak stare przysłowie mówi: przeciwieństwa się przyciągają, a te zwierzaki są niekiedy jak ogień i woda (np. w kwestii porządku).
W tej –...

MoWi | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Ta zabawna i mądra opowieść może być wspaniałą lekturą dla wszystkich "mrówkojadów", których "orzesznice" wzięły sobie urlop od życia i wyskoczyły na warsztaty, wyjechały w delegację, wyruszyły na spotkanie z przyjaciółmi. Przeczytajcie książkę wspólnie z dziećmi, a potem zamiast płakać i rozpaczać - zabierajcie się do pracy! :-)

Juanita | 2019-04-03
Na półkach: 2019, Przeczytane