Modlitwa o deszcz

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2016-02-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2002-01-01
- Liczba stron:
- 509
- Czas czytania
- 8 godz. 29 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324040988
- Tagi:
- literatura polska Afganistan reportaż
- Inne
Fascynujący obraz Afganistanu − kraju, który wychował mudżahedinów i talibów.
Nieustannie aktualny, legendarny tom reportaży Wojciecha Jagielskiego.
Jak to się stało, że mudżahedini i talibowie dalej obchodzą cały świat? Mułła Omar czy Osama ibn Ladin stali się uosobieniem lęków Zachodu przed islamskim terroryzmem. Afganistan to kraj, który wychował mudżahedinów i talibów. Modlitwa o deszcz przybliża nas do zrozumienia jego fenomenu.
W Afganistanie ścierają się interesy wielu potęg świata. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Jagielski pisze: „Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem”. Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki.
Książka nie tylko jest bestsellerem, otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień: nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Bursztynowego Motyla” w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
No cóż... Chyba nie zostanie ta książka pozycją, do której będę wracać. Treść jest ciekawa, natomiast forma, taki styl płynącej gawędy, bez punktów zwrotnych, zakrętów i zaskoczeń, jest na dłuższą metę męczący. Głównym bohaterom, moim zdaniem, brakuje takiej ludzkiej twarzy, przecież to też są/byli ludzie z krwi i kości. Tymczasem mamy postacie takie trochę przerysowane, poważne, w ciągłym napięciu, na piedestale. Tym bardziej, że przecież Autor nie korzystał z informacji z drugiej ręki, tylko poznał tych ludzi osobiście! Na tej podstawie mógł powstać bestseller światowej klasy. Ważne sprawy gubią się w tysiącach niepotrzebnych, przerysowanych i kwiecistych opisów. Chronologia się gubi. Mimo to przebrnąłem przez całość i muszę też przyznać, że są tam ciekawe informacje. Ale ogólnie słabo.
No cóż... Chyba nie zostanie ta książka pozycją, do której będę wracać. Treść jest ciekawa, natomiast forma, taki styl płynącej gawędy, bez punktów zwrotnych, zakrętów i zaskoczeń, jest na dłuższą metę męczący. Głównym bohaterom, moim zdaniem, brakuje takiej ludzkiej twarzy, przecież to też są/byli ludzie z krwi i kości. Tymczasem mamy postacie takie trochę przerysowane,...
więcej Pokaż mimo toWybitna pozycja. Zamiar przeczytania tej książki podjąłem po dramatycznych wydarzeniach z sierpnia 2021 roku, kiedy w głowie mi się nie mieściło, jak talibowie podbili kraj w ciągu tygodnia od opuszczenia wojska amerykańskich. Przeczytaj "Modlitwę o deszcz", a wtedy zrozumiesz, mówili i mieli rację! Wspaniała podróż przez historię Afganistanu od lat 70-tych, kiedy do władzy doszli komuniści, a następnie doszło do inwazji ZSRR. Rozdział 13 o Bin Ladenie - majstersztyk! Nie daję 10, bo 10 zarezerwowane dla Kapuścińskiego. ;-)
Wybitna pozycja. Zamiar przeczytania tej książki podjąłem po dramatycznych wydarzeniach z sierpnia 2021 roku, kiedy w głowie mi się nie mieściło, jak talibowie podbili kraj w ciągu tygodnia od opuszczenia wojska amerykańskich. Przeczytaj "Modlitwę o deszcz", a wtedy zrozumiesz, mówili i mieli rację! Wspaniała podróż przez historię Afganistanu od lat 70-tych, kiedy do władzy...
więcej Pokaż mimo toDoskonały reportaż , który zdecydowanie nie jest jedynie suchą relacją. Autor pisząc o teraźniejszości sięga do historii, przeprowadza wywiady z ludźmi, stara się zrozumieć ich odczucia i sposób postrzegania świata. Książka trudna, ale ważna i zdecydowanie godna polecenia.
Doskonały reportaż , który zdecydowanie nie jest jedynie suchą relacją. Autor pisząc o teraźniejszości sięga do historii, przeprowadza wywiady z ludźmi, stara się zrozumieć ich odczucia i sposób postrzegania świata. Książka trudna, ale ważna i zdecydowanie godna polecenia.
Pokaż mimo toDobra książka. Ale wydaje się że za dużo treści,przez co staje się męczaca. Dla niektórych może to być plus. Dla mnie niestety trochę za dużo.
Dobra książka. Ale wydaje się że za dużo treści,przez co staje się męczaca. Dla niektórych może to być plus. Dla mnie niestety trochę za dużo.
Pokaż mimo toLektura obowiązkowa dla wszystkich.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich.
Pokaż mimo toJedna z niewielu książek, przez którą nie byłem w stanie przebrnąć. Zarówno ze względów technicznych (zawieszała mi działanie czytnika, wymagał każdorazowo reboota po jej zamknięciu) jak i czysto literackich.
Jeden z użytkowników lubimyczytac ciekawie ją opisał, i zamiast wymyślać, posłużę się cytatem, z którym w pełni się zgadzam: "Z pewności jest to świetny reportaż, jednak w moim odczuciu tylko i wyłącznie dla osób głęboko zainteresowanych tematem Afganistanu od strony politycznej i walk wyzwoleńczych. Mnie również ten temat interesuje, ale nie na tyle - jak się właśnie okazało - żeby przebrnąć przez całą książkę usianą nazwiskami i faktami.".
Dodam od siebie, że oczekiwałem ogólnego opracowania dotyczącego Afganistanu, ich społeczeństwa, polityki, religii, krótkiej genezy historii narodu, odniesienia ich kultury do kultury zachodniej.. Jednak dostałem coś innego, coś co jest bardzo kompletne i skrupulatne, ale kompletnie nie wpisuje się w to czego szukałem.
Przykra sprawa, ale po przezytaniu około 300 stron muszę ją porzucić. Mam wrażenie, że wszystko co dzieje się dalej to iteracja pierwszych 50 stron. Polecam tylko zatwardziałym hobbystom regionu.
Jedna z niewielu książek, przez którą nie byłem w stanie przebrnąć. Zarówno ze względów technicznych (zawieszała mi działanie czytnika, wymagał każdorazowo reboota po jej zamknięciu) jak i czysto literackich.
więcej Pokaż mimo toJeden z użytkowników lubimyczytac ciekawie ją opisał, i zamiast wymyślać, posłużę się cytatem, z którym w pełni się zgadzam: "Z pewności jest to świetny reportaż,...
Aktualny i legendarny tom reportaży z Afganistanu autorstwa Wojciecha Jagielskiego .
Ksiązka przybliża nam zrozumienie fenomenu - islamskiego terroryzmu. Właśnie w Afganistanie ścierają się ze sobą interesy wielu państw , to tu zaczął się rozpadać ZSRR. Właśnie tam wystawiono na szwank reputację USA , jako najpotężniejszego mocarstwa świata. W czym tkwi fenomen Afganistanu , że żadne mocarstwo na świecie nie potrafi zaprowadzić tam porządku i jakże upragnionego pokoju ? Jak to się stało , że mudżahedini i talibowie dalej koncentrują na sobie uwagę całego świata nieustannie ścierając się ze sobą .
Aktualny i legendarny tom reportaży z Afganistanu autorstwa Wojciecha Jagielskiego .
więcej Pokaż mimo toKsiązka przybliża nam zrozumienie fenomenu - islamskiego terroryzmu. Właśnie w Afganistanie ścierają się ze sobą interesy wielu państw , to tu zaczął się rozpadać ZSRR. Właśnie tam wystawiono na szwank reputację USA , jako najpotężniejszego mocarstwa świata. W czym tkwi fenomen Afganistanu...
Mistrzostwo reportażu! Jestem zachwycony sposobem w jaki Wojciech Jagielski pokazuje i tłumaczy Afganistan. Po tej książce zaczynam rozumieć (przynajmniej tak mi się wydaje) to jaką krzywdę wyrządzili Amerykanie opuszczając nagle kraj. Skomplikowana i złożona historia ludzi i kraju, który w najbliższych latach nie wróci do normalności, tylko należy zadać pytanie; czym jest normalność dla Afgańczyków i ile musimy cofnąć się w czasie by znaleźć moment stabilizacji i radości dla wszystkich? Czy jest to w ogóle możliwe przy tak wielkim podziale na lokalne społeczności?
Książkę czyta się jak kapitalną powieść szpiegowską z wieloma intrygami i niepewnym zakończeniem.
Mam nadzieję, że doczekam momentu by móc bezpiecznie odwiedzić ten kraj.
Mistrzostwo reportażu! Jestem zachwycony sposobem w jaki Wojciech Jagielski pokazuje i tłumaczy Afganistan. Po tej książce zaczynam rozumieć (przynajmniej tak mi się wydaje) to jaką krzywdę wyrządzili Amerykanie opuszczając nagle kraj. Skomplikowana i złożona historia ludzi i kraju, który w najbliższych latach nie wróci do normalności, tylko należy zadać pytanie; czym jest...
więcej Pokaż mimo toSkończywszy reportaż pana Jagielskiego mam pewien problem z jego oceną. Z jednej strony jest to niewątpliwie unikatowe źródło wiedzy na temat Afganistanu, a nawet w ogólności muzułmańskiego świata końca XX wieku. Tłumaczy rozbicie społeczne ludności Afganistanu, pokazuje zróżnicowanie poglądów, które jednak u podstaw przesiąknięte jest archaiczną plemiennością. Prowadzi skrótowo przez historię wojen, które nieprzerwanie od 1979 r. toczą się w tym kraju. Wreszcie, zawiera krótką, ale dosyć skrupulatną biografię najgłośniejszego terrorysty przełomu tysiącleci, pokazując jak kluczową rolę w jego kształtowaniu odegrał Afganistan.
Wiedza to cenna i wciągająca, ale autor niestety prowadzi narrację w sposób chaotyczny i daleki od chronologii. Skupia się na sylwetkach kolejnych komendantów, emirów, prezydentów i innych mniej lub bardziej samozwańczych liderów, ale w sposób niezbyt poukładany, skacząc wciąż w te i z powrotem po wydarzeniach ostatnich ~30 lat.
Co do drugiego zarzutu, zgadzam się z użytkownikiem Book_Dragoness - mało w tej książce "zwykłego człowieka". Praktycznie w całości poświęcona jest liderom konfliktów. Sporadycznie przewijają się pojedynczy mieszkańcy Kabulu, ale i tak są to mało reprezentatywni przedstawiciele elity intelektualnej (lekarz, były profesor itp.). Natomiast nie dowiemy się za wiele o przekonaniach, zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców wiejskich kiszłaków, którzy wszak stanowią zdecydowaną większość afgańskiego społeczeństwa.
Niemniej jednak chociażby mój podziw dla odwagi, wytrwałości i poświęceń pana Jagielskiego nie pozwala mi dać oceny niższej niż 7.
Skończywszy reportaż pana Jagielskiego mam pewien problem z jego oceną. Z jednej strony jest to niewątpliwie unikatowe źródło wiedzy na temat Afganistanu, a nawet w ogólności muzułmańskiego świata końca XX wieku. Tłumaczy rozbicie społeczne ludności Afganistanu, pokazuje zróżnicowanie poglądów, które jednak u podstaw przesiąknięte jest archaiczną plemiennością. Prowadzi...
więcej Pokaż mimo toJak wiele innych osób poszukiwałam wyjaśnienia tego co doprowadziło do dramatu rozgrywającego się w Afganistanie w sierpniu 2021 roku. Chciałam lepiej poznać historię Afgańczyków i zrozumieć rolę zachodu w historii ich kraju. A przede wszystkim , chciałam zrozumieć dlaczego talibowie wygrali po raz kolejny.
Z tego też powodu sięgnęłam po książkę Jagielskiego. Jednakże, swój cel osiągnęłam jedynie częściowo. Dzięki książce mam poczucie, że teraz wiem więcej, potrafię rozróżnić mudżahedinów od talibów, poznałam postać Masuda. Jednak, czegoś mi zabrakło, w natłoku faktów i nazwisk nie potrafiłam odnaleźć esencji książki, zrozumieć czym naprawdę jest Afganistan.
Jak wiele innych osób poszukiwałam wyjaśnienia tego co doprowadziło do dramatu rozgrywającego się w Afganistanie w sierpniu 2021 roku. Chciałam lepiej poznać historię Afgańczyków i zrozumieć rolę zachodu w historii ich kraju. A przede wszystkim , chciałam zrozumieć dlaczego talibowie wygrali po raz kolejny.
więcej Pokaż mimo toZ tego też powodu sięgnęłam po książkę Jagielskiego. Jednakże, ...