Brudny róż

Nisza
2015-11-01
2015-11-01
transseksualność transpłciowość

Książka opisująca uczucia osoby transpłciowej. Dotyka tematu odosobnienia i niezrozumienia. Dla mnie bardzo poruszająca pozycja.

Autorko, dziękuję Ci za to, że napisałaś tę książkę.

Autorko, dziękuję Ci za to, że napisałaś tę książkę.

Bardzo ważna książka, o której mówi się zdecydowanie za mało. Historia trudnego życia z pierwszej ręki.

Dobra, szczera, odważna. Potrzebna!

Doskonałe świadectwo poszukiwania swojej tożsamości przez osobę transpłciową. Historia z dobrym zakończeniem, choć niełatwym procesem. Świetne stadium emocji, doświadczeń. Niełatwe zderzenie się ze ścianą heteronormy i życia z podświadomym przymusem wpisania się w nią mimo wszystko. Ze świadomością, że dla niektórych nie jest się wystarczającym wciąż i wciąż - a to przecież nieprawda. I w dodatku realia polskich procedur dla tych, którzy chcą żyć po swojemu: makabryczne i odczłowieczające.

Piękna, warta przeczytania z pewnością. Otwierająca oczy i głowę.

Dobra, szczera, odważna. Potrzebna!

"Brudny róż" to autobiograficzna opowieść Kingi Kosińskiej, która pod maską pudru maskuje swój zarost.
Książka opowiada o odkrywaniu siebie, dążeniu do swoich marzeń ale przede wszystkim walce. Walce o siebie, stawiając po drugiej stronie wszystkich innych. To nierówna walka. Młoda transeksualna osoba musi stawić czołą nie tylko homofobicznemu środowisku, wyzwiskom ale też samemu sobie. Depresji i braku akceptacji ciała w którym się znajduje.
Kinga Kosińska dzieli się znami swoimi doświadczeniami na drodzę przemiany z chłopaka w kobietę.
Książka napisana jest jakby w formie pamiętnika czy też monologu. Można by wyobrazić sobie, że dziewczyna siedzi z nami na ławce w parku i opowiada o swoim życiu.
Kinga Kosińska w bardzo bezpośredni i dosłowny sposób dzieli się z nami swoją drogą do bycia sobą, poprzez ból, agresję, niezrozumiałe procedury lecznicze, próby samobójcze oraz, a może i przede wszystkim miłość i wsparcie rodziców. Celem jest korekta płci. Dusza uwięziona w nieodpowiednim ciele.
Autorka zmaga się z tymi wszystkimi problemami ale również nie jest zadowolona z efektów operacji.
Kosińska zmaga się również z stereotypami. Nie każda kobieta musi przecież chcieć być symbolem sexu. Kinga chce być po porstu kobietą.
Kiedy cel zewnętrzny zostaje osiągnięty okazuje się, że problem nie do końca został rozwiązany.
Jest Kinga, kobieta z duszy i ciała, ale zakorzenione w niej lęki, obelgi oraz brak tolerancji jaki napotkała w swoim życiu nie pozwalają jej długo zaznać spokoju.
CZYTAJ DALEJ: https://oskar-gejwmiescie.blogspot.com/2021/09/ksiazki-lgbt-cz-5.html

Oprócz emocji zbyt dużo tu nie ma. Autorka opisuje życie i mierzenie się z własnymi demonami, ale dla mnie nie było to ani przesadnie ciekawe, ani odkrywcze. Ani też dobre w sensie literackim.

Takich książek nie ma zbyt wiele, zwłaszcza pisanych po polsku, a więc jest to swoisty ewenement. Autobiografia, trochę emocjonalny pamiętnik, notatnik zapisany uczuciami i opisami zachowań: lękiem, wstydem, poczuciem winy, autoagresją, alienacją, desperacją, determinacją, ale i brakiem poczucia sensu oraz nadzieją. Doświadczenie osób trans jest na pewno wyjątkowe, dotykające ich wykluczenie jest zwielokrotnione, a brak społecznej akceptacji rzutuje niewątpliwie na niski poziom ich samoakceptacji. Kosińska pokazuje swoją drogę do bycia sobą (w sensie zewnętrznym jak i wewnętrznym, co tutaj splata się bardzo silnie),dobitnie zaznaczając, jak wiele ją to kosztowało, jak bardzo poraniło, jakiej nieziemskiej wytrwałości od niej wymagało. Agresja innych, wyzwiska, próby samobójcze, niezrozumienie, nieludzkie procedury, depresja, szpital psychiatryczny, terapia i wieczna niemożność osiągnięcia ideału, a także to, co niektórym może się nie kleić, czyli zmieszanie wątków LGBT+ i religii (ale moim zdaniem życiowo jest to tutaj bardzo przekonywające i wiarygodne) - to wszystko tutaj jest. Brudny róż to książka otwierająca oczy, potrzebna, ale i wymagająca empatii. Z jednej strony przydałoby się, żeby czytali ją hejtujący/e twardogłowi/e, choć z drugiej nie wiem, czy potrafiłaby ona obudzić współczucie u osób bez emocjonalnej wyobraźni. Przy okazji polecam inną książkę napisaną w nieco innym stylu na temat transgenderyzmu: Justin Vivian Bond - Tango. Powrót do dzieciństwa w szpilkach (autorka zagrała w świetnym filmie Shortbus).

Dziki pokaz hipokryzji poganianej postępującą depresją.

Dziki pokaz hipokryzji poganianej postępującą depresją.

Wstrząsająca historia. Współczuję ogromnie przeżyć i bardzo bardzo podziwiam za determinację, za odwagę, za walkę o siebie. Odczuwałam dumę z wyborów Kingi, ogromne wzruszenie kiedy dopięła celu, wstyd za reakcję ludzi. Oczywiście wygooglowałam sobie Kingę, z ciekawości... i zobaczyłam Kobietę. Gdybym nie wiedziała kim jest, nie miałabym wątpliwości. Kingo jesteś kobietą, uśmiechniętą, ciepłą, KOBIETĄ! Szczerze gratuluję Ci tego kim jesteś i jaka jesteś. Stawiam Cię za wzór dla wszystkich zagubionych, załamanych, bez nadziei.
Bardzo polecam!

Super książka