Brudny róż

Wydawnictwo: Nisza
Reminiscencja

Kinga zawsze była inna niż reszta chłopców. Sztuczną wyniosłością maskowała ból. Kryjąc pudrem - podstepny zarost. Samotnie błądziła w poszukiwaniu akceptacji, której nie dała jej nawet operacja korekty płci. Po latach odrzucenia i pogardy mogłaby napisać encyklopedię ludzkiej podłości. Porażające wyznanie osoby transpłciowej. Opowieść o granicach płci, ludzkiej wytrzymałości i strachu. Szukaniu potwierdzenia w zaprzeczeniu. Odnalezieniu sensu w wierze w Chrystusa. Kinga Kosińska każdym kolejnym zwierzeniem szarpie sumienie i zmusza do zastanowienia nad własnym stosunkiem do "innego".

Brudny róż to książka nie tylko o transseksualnej dziewczynie. Tak naprawdę to opowieść przynosząca ulgę każdemu, kto z rozmaitych przyczyn czuje się niedostosowany, nieadekwatny i bardzo z tego powodu cierpi.

Małgorzata Halber

Trzeba odwagi, by pisać tak szczerze o własnym intymnym dramacie. trzeba talentu, by zrobić to tak prosto i przejmująco jak Kinga Kosińska. Ta świetna ksiązka chyba nikogo nie pozostawi obojętnym.

Anna Grodzka

źródło opisu: Nisza, 2015

źródło okładki: google

Klaymene | 2018-12-30
Przeczytana: 2018 rok

Oprócz emocji zbyt dużo tu nie ma. Autorka opisuje życie i mierzenie się z własnymi demonami, ale dla mnie nie było to ani przesadnie ciekawe, ani odkrywcze. Ani też dobre w sensie literackim.

GrzesiekLepianka | 2018-10-23

Takich książek nie ma zbyt wiele, zwłaszcza pisanych po polsku, a więc jest to swoisty ewenement. Autobiografia, trochę emocjonalny pamiętnik, notatnik zapisany uczuciami i opisami zachowań: lękiem, wstydem, poczuciem winy, autoagresją, alienacją, desperacją, determinacją, ale i brakiem poczucia sensu oraz nadzieją. Doświadczenie osób trans jest na pewno wyjątkowe, dotykające ich wykluczenie jest zwielokrotnione, a brak społecznej akceptacji rzutuje niewątpliwie na niski poziom ich samoakceptacji. Kosińska pokazuje swoją drogę do bycia sobą (w sensie zewnętrznym jak i wewnętrznym, co tutaj splata się bardzo silnie), dobitnie zaznaczając, jak wiele ją to kosztowało, jak bardzo poraniło, jakiej nieziemskiej wytrwałości od niej wymagało. Agresja innych, wyzwiska, próby samobójcze, niezrozumienie, nieludzkie procedury, depresja, szpital psychiatryczny, terapia i wieczna niemożność osiągnięcia ideału, a także to, co niektórym może się nie kleić, czyli zmieszanie wątków LGBT+ i religii...

Lycoris | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Dziki pokaz hipokryzji poganianej postępującą depresją.

Ula | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Wstrząsająca historia. Współczuję ogromnie przeżyć i bardzo bardzo podziwiam za determinację, za odwagę, za walkę o siebie. Odczuwałam dumę z wyborów Kingi, ogromne wzruszenie kiedy dopięła celu, wstyd za reakcję ludzi. Oczywiście wygooglowałam sobie Kingę, z ciekawości... i zobaczyłam Kobietę. Gdybym nie wiedziała kim jest, nie miałabym wątpliwości. Kingo jesteś kobietą, uśmiechniętą, ciepłą, KOBIETĄ! Szczerze gratuluję Ci tego kim jesteś i jaka jesteś. Stawiam Cię za wzór dla wszystkich zagubionych, załamanych, bez nadziei.
Bardzo polecam!

Jasiekxoxo | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, OBOWIĄZKOWE

Super książka

RyBy RyBy | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Książka prawdziwa. Pisana z pewnością od serca, z jego głębi przesiąkniętej bólem i licznymi doświadczeniami życia. Autorka przeszła długą drogę w którą nas wtajemnicza.
Na pewno można się z książki wiele dowiedzieć, choć (moim skromnym zdaniem) lepiej byłoby gdyby był to wywiad-rzeka, a nie autobiografia.

styrczek | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Bardzo smutna i przejmująca historia. Mam nadzieję, że już teraz wszystko będzie toczyło się lepiej.

ciociasamozloeluta | 2016-08-10

Najpierw czytalam wywiad w Tygodniku Powszechnym i miesieczniku Znak. Potem doszly wywiady w Radiu TokFM. Bylam niecierpliwa lektury. Dostalam biografie. To nie ksiazka ale ciezki kawalek zycia Kingi. Bohaterka jest transseksualistka. Kobieta przechodzila korekte plci. Miewala zalamania nerwowe. Klopoty ze zdrowiem, z praca, z rodzina. Po drodze Kingi napotykamy dobre i zle strony. Pobyt w Walii. Czyli epozod emigracyjny. Klopoty i milosci.
Dziewczyna taka jak inne. Zawierzyla Bogu. Dziala w katolickiej grupie LGBTQ Wiara i tecza. Prowadzi bloga transwit.manifo.com.
Brudny roz to intymny dziennik. Biografia szczera, przejmujaca i smutna.
Ciocia zna Kinge i jej prace. Kobieta ta miala przykre zycie. Nie poddaje sie. Jest dla siebie bohaterka a dla innych przykladem jak byc w zgodzie z wlasna plcia.

Dar | 2016-08-03
Przeczytana: 07 marca 2016

Polecam.

mery_bells | 2016-03-13

Tak samo jak ktoś napisał - znam Kingę i nie umiem oddzielić książki od historii, którą przedstawia. Ta ocena jest taka sztuczna, bo jest oceną zbioru kartek, a to nie fikcja, to jest prawda. Polecam każdemu - od tolerancyjnych osób i empatycznych po homofobów, transfobów itd. Chcemy czy nie chcemy - to się dzieje naprawdę.