Wendigo i inne upiory

Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
horror

13 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego. edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego.

Marlow82 | 2014-03-30

Dość reprezentatywny wybór opowiadań grozy tego brytyjskiego pisarza. A są to opowiadania naprawdę bardzo dobre.
Nie ma tu szafowania monstrami, których przerażający opis mroził by nam krew w żyłach. Właściwie cała ten zbiór opiera się, w większości na próbie uchwycenia właśnie czegoś nieuchwytnego. Tylko czego?- można by zapytać i odpowiedzieć
że wrażenia, stanu jakiego doświadczamy w zetknięciu z pewnymi zjawiskami, następującymi także w specyficznych okolicznościach. Dla autora, stan taki wywołuje najczęściej przyroda. Piękna, potrafiąca urzekać i fascynować, ale zarazem ambiwalentna. Tym samym będąca groźna i niepokojąca. Ileż podaj ludowych wiąże się ze specyficznymi albo i nie, miejscami, występującymi w krajobrazie. Zamieszkiwanymi, często przez potępieńców, wodników i wodnice, strachy, różne odmiany diabłów, etc. Ileż tam dziwnych zjawisk występuje.
Blackwood w jakiś sposób dotyka właśnie tego problemu. Odczucia grozy, w zetknięciu z pięknem przyrody. Wyspa na Dunaju,...

Paweł Flisiński | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Nie bez powodu H.P. Lovecraft zachwycał się atmosferą opowiadań Algernona Blackwood'a. Czytając kolejne utwory autora "Wierzb" poznajemy początek, źródło - skąd pochodzą mrok, groza i przerażenie, które przepełniają słowa powieści późniejszych pisarzy takich właśnie jak Lovecraft.

Ze słów opowiadań delikatnie sączy się niepokój, nie wylewa, nie przenika od razu, tylko powoli bierze w posiadanie emocje i instynkty czytającego. Wyjątkowo szybko czyta się każdą stronę, częstokroć nie ma czasu by poczuć lęk, ale on powraca, przypomina się po czasie, gdy w myślach przeżywamy fabułę na nowo.

Pośród opowieści grozy (z których każda stanowi swoiste arcydzieło i zasługiwałaby na osobną opinię) w zbiorze pojawił się jeden kryminał - w żaden sposób nie odbiegający kunsztem od pozostałych historii. Umiejętnie budowane napięcie i ciekawa kanwa wydarzeń pozostawia w niepewności do ostatniego akapitu.

Bardzo serdecznie zachęcam by stawić czoła tajemnicom i wydarzeniom opisanym przez Algernona...

Meowth | 2015-12-26

Blackwood wprost fenomenalnie tworzy nastrój grozy, buduje napięcie i serwuje nam historie i siły naprawdę niesamowite. Choć są tacy, którzy twierdzą, że tego rodzaju opowiadania są właściwie "na jeden raz", do tego zbioru powracam chętnie i niezmiennie się zachwycam. Gdyby to była książka do jedzenia, wylizywałabym po niej talerz!

Madalena90009 | 2014-12-02

Marzyłam o tej książce. Śniła mi się po nocach. Teraz, kiedy ją mam i przeczytałam jestem bardzo szczęśliwa.
Zakochałam się w twórczości Blackwooda, a pośród nich znalazłam prawdziwą perłę jaką jest opowiadanie "Wendigo".
Groza u Blackwooda jest niezwykle subtelna, wpływa głównie na psychikę bohaterów, nie znajdziemy tam natomiast scen obfitujących w krew i przemoc. Autor w niemal większości opowiadań prezentuje tajemną i niewyobrażalną moc Natury, w zetknięciu z którą człowiek jest nic nie znaczącym pyłkiem. Wpływ tej potężnej siły ma przemożony wpływ na jednostki, które tak jak bohater opowiadania pt "Urok śniegu" są rozdarte pomiędzy światem ludzi i Natury. Często poddanie się jej zewowi staje się dla człowieka zgubą, Natura bowiem nie zna uczucia litości.
Blackwood kreuje świat w wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju sposób. Atmosferę niepokoju i niesamowitości tworzy z niebywałym wyczuciem, subtelnie. Scen dramatycznych nie przedstawia wprost, nic tutaj nie dostaniemy na tacy,...

Opowiadań jest trzynaście. Po pierwszym przecieramy oczy ze zdumienia - takie dobre. Klimat! Klimat! Pospolitość, zwyczajność, w sumie nic odkrywczego - ale jak to jest napisane! A później? A później wcale nie jest gorzej, może nieco inaczej. Kilka opowiadań wyróżnia się dość wyraźnie, pozostałe są "zaledwie" bardzo dobre. Zmienia się tło, pozostaje zaś umiejętność zaciekawienia, dobrania odpowiednich słów, uchwycenia więzi z czytelnikiem.

To czysta przyjemność obcować z autorem, który pisze tak nienagannie stylistycznie, niespiesznie, z wyczuciem i dokładnością. Imponuje przy tym bogactwem pomysłów i świetnie zarysowanymi dekoracjami, a także sposobem prowadzenia fabuły, ze spowolnieniem i przyspieszeniem w odpowiednich momentach, z całym zakresem emocji wynikających z właściwie dobranego tempa i ruchu. Nawet te krótsze utwory, które mogą chwilami przypominać jedynie błahostki, mają w sobie urok starych opowieści - z początku nieśmiałe i spokojne, choć już z lekkim zarysem...

malaskierka | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Wendigo i inne upiory to zbiór 13 dość reprezentatywnych opowiadań nieznanego w Polsce Algernona Blackwooda. W skład zbioru wchodzą między innymi genialne, budujące napięcie i przyspieszające oddech opowiadania Wierzby i Wendigo. Chyba najbardziej znane i jedne z najdłuższych opowiadań. Ale to nie wszystko, mamy tu pełną gamę przeróżnych opowieści, tych dłuższych i tych krótkich, tych paranormalnych i tych bardziej przyziemnych, jednak każde z nich w mniejszym lub większym stopniu przyprawia o dreszcze i gęsią skórkę.

Swoją przygodę z Blackwoodem zaczęłam od opowiadań najkrótszych by dwa sztandarowe (Wierzby i Wendigo) zostawić sobie na koniec. Chciałam początkowo wyczuć klimat i nabrać rozgrzewki przed najsmaczniejszymi kąskami. Przyznam, że taka chronologia w moim przypadku sprawdziła się w 100%. Mniejsze opowiadania, które zdarzały się lepsze i gorsze nie przytłumiły wrażenia jakie sprawiły te, na które czekałam z wytęsknieniem, a wrażenie zrobiły bardzo duże.

Więcej...

Piotr_M | 2017-04-22

“Wendigo i inne upiory” jest niestety bardzo nierównym zbiorem opowiadań. Oprócz świetnych utworów takich jak “Wierzby” i “Wendigo”, po które prędzej czy później powinien sięgnąć każdy fan literatury grozy, znajdziemy tutaj też nękane dłużyznami “średniaki”, takie jak “Drugie skrzydło” i “Pradawna magia”, czy, według mnie, po prostu kiepskie, jak “Urok śniegu”. Nie wszystkim opowiadaniom Algernona Blackwooda udało się przetrwać próbę czasu, jednakże z przynajmniej częścią z nich na pewno warto się zapoznać. Nie polecam jednak tej pozycji na rozpoczęcie przygody z horrorem.
Zapraszam do lektury pełnej recenzji - https://fantasmarium.com/2017/04/22/wendigo-i-inne-upiory-recenzja/

ryszpak | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Z poziomem różnie, ale ogólnie to wysoka półka. Na szczególną uwagę zasługują "Wierzby", "Wendigo" i "Max Hensig".

maszynistaGrot | 2015-11-02

Algernon Blackwood to jeden z wielkich mistrzów grozy. Dla Lovecrafta „Wierzby” to najlepsze opowiadanie grozy wszechczasów. Zdecydowanie jedno z najwybitniejszych opowieści grozy jakie czytałem, a czytałem je kilka razy. Niesamowita atmosfera. Ciężko z czymkolwiek porównać. Dwójka przyjaciół zagubionych w trakcie krajoznawczej, wiejskiej wycieczki, skazanych na stawienie czoła najgorszemu wrogowi – nieznanemu. Siły przyrody? Kosmosu? Ziemi? Cokolwiek to jest, człowiek może tylko kryć się, uciekać, starać się nie przeszkadzać. Jeden nierozważny ruch może kosztować życie.

Jednak Blackwood to nie tylko legendarne „Wierzby”. W zbiorze tym jest masa świetnych horrorów. Mamy tu opowieści o mrożących krew w żyłach pogańskich obrzędach – „Sekretny kult” oraz „Pradawna magia”. Jest tu także przepiękna zimowa opowieść miłosna wyśmienicie ukazana w mroźnym przyrodniczym tle „Urok śniegu”. Z kolei „Dotrzymana obietnica” to niezwykle wzruszające opowiadanie o ludzkiej przyjaźni. Trudno nie...

Meehoow | 2014-06-18
Przeczytana: 28 maja 2014

Mieszane odczucia. Wierzby (lansowane jako najlepsze opowiadanie Blackwood'a) wydały mi się nieco przereklamowane (przydługie, monotonne). O wiele bardziej przemówił do mnie np.: "Sekretny kult". Grafiki Antoniego Sobeckiego - moim zdaniem - mało klimatyczne. Myślę, że Andrzej Łaski czy Kamil Targosz spisaliby się tu o niebo lepiej.