Teatro Grottesco
Thomas Ligotti, groteska, groza,
horror
Ciacho

Teatro Grottesco to zbiór najlepszych opowiadań mistrza współczesnych opowiadań grozy, którego niezwykła wyobraźnia ukazuje horror egzystencji. W opowiadaniach Ligottiego „zło” nie ma w sobie nic ponadzmysłowego, czai się bowiem tuż za rogiem, a nawet bliżej, w ludzkim ciele, zmysłach, myślach. Nieporównywalny z niczym geniusz Ligottiego zapewnia mu uznanie czytelników i krytyków, którzy wielokrotnie nagradzali go prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Brama Stokera oraz International Horror Gild Award. Ligottiego nieprzypadkowo klasyfikuje się jako czołowego reprezentanta weird fiction, gatunku wyrosłego z tego samego pnia co klasyczna groza, w zasadzie stanowiącego osobne zjawisko literackie, które jednak dzieli z horrorem odcienie stanów emocjonalnych wzbudzanych w czytelniku – lęku lub niepokoju. Źródła tego lęku i niepokoju są jednakże zupełnie inne. Można doszukiwać się ich w doświadczeniu zdumienia nieprzenikalnością świata, w labiryntowej dezorientacji uczestników gry, której reguły nie tylko są nieprzejrzyste, ale – zgodnie z prawem ciągłych przeobrażeń – nieustannie tworzone od nowa.

źródło opisu: www.okultura.pl

źródło okładki: www.okultura.pl

Bastard | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

5/10 – PRZECIĘTNY

Thomas Ligotti uznawany jest za mistrza krótkiej formy w odmianie horroru zwanej weird fiction. Porównywany do klasyków gatunku Lovecrafta oraz Poego jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień w kategorii powieści grozy. Niniejsza książka to zbiór najbardziej znanych opowiadań tego autora. Zapraszając czytelnika do „Teatro Grottesco”, Ligotti przedstawia mu własną wizję świata. Świata pełnego dziwadeł i niezwykłych osobliwości.

Jak można wystawić ocenę „przeciętna” książce, która z tradycyjnie pojmowaną przeciętnością nie ma absolutnie nic wspólnego? Ano można, bowiem „Teatro Grottesco” to jedno z tych dzieł, które jest (przynajmniej dla mnie) niezwykle ciężko poddać jakiejkolwiek ocenie. Przede wszystkim jest to utwór skutecznie wymykający się wszelakim standardom, łączący ze sobą swoistą rozprawę filozoficzną z dość specyficznym typem literatury grozy, ukazującej zakorzeniony głęboko w podświadomości koszmar egzystencji. Tematyka zawartych w tym...

Fidel-F2 | 2018-09-18

Groza, horror i okolice to nie moja estetyka ale od czasu do czasu próbuję. Raz, bo czasem nazwisko rośnie i puchnie zachwytami, nagrodami i coraz trudniej znaleźć komentarz który nie zawiera słowa "kultowy" i może rzeczywiście coś mnie omija. A dwa bo syndrom parówek. Nie jem, nie jem, nie jem aż w końcu zaczyna mi się wydawać, że bardzo bym chciał, że stanowczo potrzebuję parówek. Wtedy kupuję, jem i znów wiem czemu ich nie jadam. Na kilka miesięcy jest spokój. Tak było z Lovecraftem na ten przykład. Poziom kultowości jaki go dotyka jest chyba wszystkim znany ale nikt na świecie nie produkuje tak złych parówek jak zła jest proza tego "literata".

Tym raze przyszła kolej na Ligottiego. No i w zasadzie sytuacja się powtórzyła, przypomniałem sobie czemu nie przepadam za grozą. Niemniej, nie można tych dwóch pisarzy stawiać koło siebie, byłaby to duża krzywda dla Ligottiego. Pomimo pewnych wad jego pisarstwa, jest o wiele lepszy od Lovecrafta, w zasadzie w każdym aspekcie.

A teraz...

piotrswiecik | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 października 2013

"Teatro Grottesco" zawiera kilkanaście opowiadań autora uznawanego za jednego z najwybitniejszych duchowych spadkobierców H.P. Lovecrafta. Są to w większości historie pochodzącej z dojrzałej fazy twórczości Ligottiego, a więc z końca lat 90., gatunkowo można je spróbować zaszufladkować jako 'surrealistyczny horror'. Tyle suchych faktów, teraz przejdźmy do meritum sprawy - zbiór ten jest po prostu porażający i stanowi jedno z moich największych książkowych odkryć. Opowiadania są klaustrofobiczne i ponure, w moim odczuciu bliżej im do np. Kafki niż do Lovecrafta. Dlaczego? Dlatego, że nie uświadczymy w nich demonicznych bogów i pradawnych istot z mackami, są to bardzo subtelne, pełne symboli historie, w których 'złym bohaterem' jest szary, martwy i beznadziejny świat. Powiedziałbym, że Thomas Ligotti zrobił dla depresji to co P.K. Dick zrobił dla schizofrenii - wyciągnął z niej czysty ekstrakt i zamknął go w formie tekstu. Niesamowity talent i niesamowita książka, gorąco polecam...

Paweł Flisiński | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

Co najbardziej przeraża w tej książce? Powoli sączący się lęk.. Uświadomiony dopiero po czasie. Lęk którego nie powodują potwory, wampiry, zombie czy inne straszydła a bezsens egzystencji, filozofia bohaterów czy też "nierealność realnych" miejsc w których odbywają się wydarzenia.

Zajmująca książka, która od pierwszych stron wrzuca czytelnika w otchłań ponurych myśli i zagubienia. Opowiadania w niej zgromadzone pozwalają poczuć strach, który nie jest przesiąknięty sztampowymi ideami 'popularnych' horrorów.

Myślę, że najlepiej zachęci do siebie sam autor - Thomas Ligotti słowami z opowiadania "Severini":

"Pokazał im wejście do koszmaru, ale nie był w stanie pokazać im wyjścia. Nie ma wyjścia z koszmaru, kiedy już raz zanurzysz się w jego głębię."

Grot | 2015-12-02

Gdy rok temu przeczytałem po raz pierwszy, książka wydała mi się słaba, nieprzejrzysta.

Teraz, po ponownej lekturze wydaje mi się genialna.

Już pierwsze opowiadanie „Czystość” robi spore wrażenie, choć niekoniecznie jest najlepsze.

Mnie chyba najbardziej poruszyły opowieści ukazujące bezsilność statystycznego, szarego człowieka wobec bezdusznej, korporacyjnej maszynerii zarządzającej także a może przede wszystkim zasobami ludzkimi a nie wytworami ich pracy – „Zarządca miasta” oraz „Nasz tymczasowy nadzorca”.

Duże wrażenie robi także tytułowy „Teatro Grottesco”. <To nie jest istotne czy Ty zbliżasz się do Teatro czy Teatro do Ciebie- skutek zawsze jest ten sam w końcowym rozrachunku...>

Warto także zwrócić uwagę na porażająca opowieść o „Severinim”.

Z drugiej strony uczciwie trzeba przyznać, że sztandarowym opowiadaniem, ukazującym chyba w najpełniejszym zakresie pesymistyczną wizję światopoglądu Ligottiego jest ostatni utwór – „Cień, Ciemność”. W utworze jest bezpośrednie...

Marcin Knyszyński | 2014-12-08
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Recenzja zamieszczona pierwotnie na:

Koszmar ultymatywny Thomasa Ligottiego

Thomas Ligotti, który na Zachodzie uzyskał już miano "pisarza kultowego", został przybliżony w 2014 roku polskiemu czytelnikowi za sprawą Wydawnictwa Okultura. Wydano zbiór opowiadań Teatro Grottesco, który moim zdaniem jest prawdziwym objawieniem literatury z pogranicza horroru. Pogranicza, – ponieważ jest to również książka w duchu gatunku weird-fiction, gdzie królował niepodzielnie Lovecraft, i jest to jednocześnie traktat filozoficzny. A po bliższym przyjrzeniu się twórczości pisarza i próbie dokładnej analizy otwierają się przed nami drzwi do koszmaru, przy którym opowieści Lovecrafta to zwykłe bajki na dobranoc.

Książka podzielona jest tematycznie na trzy części, w każdej z nich mamy kilka opowiadań połączonych między sobą nie tyle fabułą co zamiarem literackim pisarza.
Część pierwsza, zatytułowana Zaburzenia, to wstępny zarys wizji i filozofii Ligottiego - taki lekki...

Jale | 2018-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Uff... Ta lektura mnie wymordowała. Z różnych przyczyn. Po pierwsze - autor praktycznie nie uznaje dialogów, co przy książce wydrukowanej dość drobną czcionką i obfitującej w zawiłe, po kilkakroć składane zdania, jest po prostu męczące. Po drugie - z tekstu mocno tchnie pretensjonalnością i drapowaniem całości na wiekopomne, głębokie, wręcz filozoficzne dzieło, podczas gdy gros przemyśleń jest zwyczajnie mętnych i urwanych góra w połowie, dzięki czemu dostajemy zalążek czegoś, co nie zdążyło się wykluć, nie mówiąc już o dorośnięciu do pełnoprawnej koncepcji. Po trzecie - tłumaczenie jest kanciaste, chropawe, niezdarne i rzadko kiedy pozwala się "zignorować", wsiąknąć w tekst bez zwracania uwagi na przykład na upiornie częste powtórzenia pewnych fraz, brzmiące może znośnie po angielsku, ale po polsku fatalnie kłujące w oczy.

Są jednak i plusy. Książka ma dość ponury klimat, pełen beznadziejności i przygnębienia, całkiem przyzwoicie wpasowujący się choćby w mitologię Cthulhu. Do...

Bartłomiej | 2015-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2015

Z nazwiskiem Ligotti i tytułem Teatro Grottesco zetknąłem się przypadkowo, już nawet nie pamiętam gdzie.Od tamtego momentu pozycja ta nie dawała mi spokoju, a jej okładka i tytuł co i rusz przewijały się gdzieś na granicy świadomości.

Następca Samotnika z Providence.
Duchowy spadkobierca Poego, Kafki, Schulza.

W końcu zostało postanowione i pozycja zagościła na mojej półce.

Cóż mogę napisać? Klimat wylewa się wiadrami z każdej przeczytanej strony, a czytelnik wielokrotnie czuje się nieswojo obcując z wyobraźnią autora Teatro Grottesco.
Miód dla oczu i zmysłów lubujących się w klimatycznej grozie stylu Lovecrafta, czy gotyckich klimatach Poego.
Lektura obowiązkowa.
Jedyne zastrzeżenie mam do przedmowy - jest mało przystępna i dla większości czytelników nie zaznajomionych z filozofią będzie ciężka do zrozumienia.
(...)Pierwszym jest pułapka czystej,solipsystycznej spekulacji, albowiem nie da się w żaden totalny sposób unieważnić podmiotu jako fikcjonalnego wytworu ding an sich z...

Baltazar | 2015-05-07

Książka druzgocąca, z zastrzeżeniem, że jest się dość wrażliwym, by w pełni odczuć to, jakim kalibrem egzystencjalnego koszmaru celuje w nas Ligotti. Jego wizję odruchowo się odrzuca, jest tak radykalna, ale nie można odmówić jej potężnej siły oddziaływania. Doświadczenie tego koszmaru pozwala inaczej spojrzeć na swiat, odziera z bezrefleksyjnego samozadowolenia. Rewelacyjny styl, wiadra klimatu i - na co rzadko się zwraca uwagę - pełno świetnego czarnego humoru.

Do tego polskie wydanie jest niesamowite. Twarda oprawa, piękna ilustracja, wewnetrz sugestywne grafiki, dobry papier, dwa wstępy, bibliografia i przede wszystkim świetne, czasami wręcz wirtuozerskie przekłady tej przecież trudnej prozy.

Wizerunek świata przedstawionego w tekstach Ligottiego poraża wrogością wobec jakichkolwiek form życia. To miejsce bezmyślnego szaleństwa, klaustrofobiczna pułapka, z której nie ma wyjścia. Uosobieniem tego bezdusznego mechanizmu, świata kompletnie nieprzychylnego, jest, przykładowo, detektyw (mężczyzna w długim płaszczu) z opowiadania „Czystość” - poznajemy go w chwili, gdy zmierza w kierunku domu „zbyt agresywnym i ostentacyjnym krokiem”. Wrogie środowisko, w którym poruszają się bohaterowie „Teatro...”, łączy się z iluzją „ja”, błędnym przeświadczeniem, że jesteśmy czymś więcej niż bezwolnymi marionetkami, prymitywną masą pozbawioną wolnej woli, trwającą w iluzorycznych majakach istnienia, fabrykowaną, gwałconą, unicestwianą - wciąż i wciąż, sterowaną przez procesy (siły, korporacje), które nie są dla nas zrozumiałe. Narodziny, spłodzenie potomstwa, śmierć - stłoczona w pewną formę organiczna masa płodząca kolejną organiczną masę, która powtarza ten wzór w nieskończoność;...