Zagadka hien cmentarnych

Cykl: Clue (tom 4)
Wydawnictwo: Smak Słowa
Gravrøvergåten
Ag2S

"Zagadka hien cmentarnych" Tom 4 serii CLUE - Kryminałów dla dzieci autorstwa bestsellerowego autora norweskich kryminałów dla dorosłych W nocy nad Zatoką Okrętów dzieją się dziwne rzeczy. Cecilia, Leo i Une odkrywają, że ktoś przekopał stare groby na miejscowym cmentarzu. Okazuje się, że kamienny kościół skrywa jeszcze inne tajemnice. Krążą plotki, że nawiedza go zmarły pastor, a ponad 60 lat...

W nocy nad Zatoką Okrętów dzieją się dziwne rzeczy. Cecilia, Leo i Une odkrywają, że ktoś przekopał stare groby na miejscowym cmentarzu. Okazuje się, że kamienny kościół skrywa jeszcze inne tajemnice. Krążą plotki, że nawiedza go zmarły pastor, a ponad 60 lat temu szwedzki organista zabrał do grobu tajemnicę niemieckiego złota.
W Zagadce hien cmentarnych znajdziecie również odpowiedź na pytanie, co naprawdę wydarzyło się w letni wieczór, gdy zniknęła matka Cecilie.
CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.
Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.
Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.
Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.
Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.
Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie „Perła”. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.
Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

mieszka | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Poza rozwiązaniem kolejnej zagadki przez czujną trójkę tropicieli, rozwikłana została także tajemnica i zbadane okoliczności śmierci mamy Cecylii. Dobrze, bo ten wątek trochę już był przeciągnięty.

Weronika | 2016-07-30
Przeczytana: 06 lipca 2016

Moja recenzja:

JaBa | 2016-07-11
Przeczytana: 01 lipca 2016

Następna dobra pozycja w cyklu CLUE.
Po raz kolejny dzieciaki sprytniejsze od detektywów policyjnych.
No i została rozwiązana zagadka tajemniczego zniknięcia mamy Cecylii - ciekawe czy w kolejnych tomach będzie jakiś wątek wspólny oprócz różnych zagadek rozwiązywanych przez małolaty? Pozostaje nam cierpliwe czekać na dalsze części serii.

Magdalena | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Nie dość, że w tej części dostajemy odpowiedź na temat hien cmentarnych to jeszcze dowiadujemy się kto zabił matkę Cecilii.
Jak dla mnie najfajniejsza z tych czterech części!
Gorąco polecam!

ejotek | 2016-03-29
Przeczytana: marzec 2016

Młodzi, zdolni, inteligentni, odważni i żądni przygód - tacy są bohaterowie książek norweskiego pisarza, który w każdym tomie podarował czytelnikom inną sensację z ich udziałem. Wątek główny i wątki poboczne, sprawy bieżące i te z przeszłości. Wszystko to opisane z ogromną pasją, dzięki czemu czytelnik odczuwa wydarzenia jakby był ich uczestnikiem. W każdym tomie serii autor zwraca też naszą uwagę na fakt, że filozofia jest obecna w naszym życiu, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tym razem w roli głównej występuje duński filozof - Kierkegaard, który udowodnił, że zawsze mamy wybór "albo albo". Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mają wpływ na nasze dalsze życie. W zależności od tego co postanowimy, którą pójdziemy ścieżką napotkamy kolejne rozdroża, kolejne wybory.

Podsumowując - świetny styl, prosty ale dobry język, dynamiczna akcja, ciekawe dialogi i intrygująca fabuła - to wszystko sprawia, że to idealna lektura dla wielbicieli kryminałów. Upieram się jedynie przy...

książek: 1916
korcia | 2016-03-28
Przeczytana: 16 marca 2016

Mamy tu kolejną ciekawą i pouczającą historię dla młodzieży, dla osób, które uwielbiają zagadki kryminalne, które czują w sobie żyłkę detektywa. Dzieje się tu całkiem sporo, nasza czwórka wtyka nos w nieswoje sprawy, naraża się na duże niebezpieczeństwo, przez co przyprawia czytelnika o niezły zawrót głowy. „Zagadkę hien cmentarnych” czyta się bardzo szybko, historia wciąga i wywołuje sporo emocji. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a do tego szata graficzna jest przyjemna. Bardzo podoba mi się też to, że na wewnętrznych okładkach książki umieszczono rysunki – z przodu znajdziecie mapę Zatoki Okrętów, a z tyłu plan pensjonatu „Perła” w którym między innymi rozgrywa się akcja powieści.

Trudno nie polubić naszych bohaterów. Ja darzę ich sporą sympatią i z chęcią sięgnę po kolejne części, chociaż z pewnością nie jestem adresatem tej powieści. Mnie już miłością do kryminałów nie trzeba zarażać, ale młodsi czytelnicy po tej lekturze mają dużą szansę na złapanie...

myrtij | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

W „Zagadce hien cmentarnych” bohaterowie postanawiają dowiedzieć się, kto rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Przy okazji poznają historię o miejscowym bohaterze, który okradał okupujących kraj Niemców, ale nikt nie dowiedział się, gdzie ukrył złoto. Sprytne dzieciaki odnajdują tajemniczą jaskinię, która zapewni im chwile pełne przygód. Czy i tym razem, wszystko dobrze się skończy?

Książkomania | 2016-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2016

Zawsze jest wybór.

Często, w różnych sytuacjach, słyszymy, że zawsze mamy wybór. Nic i nikt nie może nas przymusić do zrobienia czegoś wbrew naszej woli. To my musimy podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. W „Zagadce Hien Cmentarnych” Jorn Lier Horst stawia bohaterów przed dokonywaniem różnych wyborów. Czy dokonają słusznych? Sami się o tym przekonajcie czytając czwartą część serii CLUE.

„Zawsze jest jakiś wybór. (…) ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność.”

Tym razem Cecilia, Leo, Une i Egon odkrywają, że ktoś rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Kościół, jak i cmentarz są zamknięte od lat, jednak wyraźnie widać, że ślady ingerencji na cmentarzu są świeże. Młodzi detektywi postanawiają zbadać tę sprawę. Znowu umiejętnie łączą wskazówki i przysłuchują się plotkom krążącym wokół historii kościoła. Na jaw wychodzą również zaskakujące fakty dotyczące śmierci matki Cecilii. W końcu dowiemy się więcej o tragedii, która wydarzyła się zeszłego lata.

To już...

Cecilia, Leo oraz Une po raz kolejny stają przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednak tym razem zagadka którą będą musieli rozwiązać może okazać się jeszcze bardziej skomplikowana oraz zawiła. Ktoś zaczyna rozkopywać stare groby na opuszczonym cmentarzu. Nastolatkowie odkrywają pewną legendę związaną z pobliskim kościołem, który jak się okazuje skrywa wiele tajemnic. Krąży wiele pogłosek o zmarłym pastorze, który podobno nawiedza cmentarz i jego okolice. Co więcej szwedzki organista był zamieszany w kradzież niemieckiego złota, które gdzieś starannie ukrył. Czy grupie przyjaciół uda się rozwikłać tą zagadkę oraz odkryć kto jest „hieną cmentarną”?

„Życie można zrozumieć, patrząc nań tylko wstecz.”

Cecilia nadal próbuje rozwikłać zagadkę związaną ze śmiercią jej matki. Po ostatnich odkryciach dziewczyna już wie, że nie był to niefortunny wypadek i ktoś przyczynił się do śmierci jej matki. Jednak kto to był? I co najważniejsze, jaki miał w tym swój cel? Cecilia każdego dnia jest...

Nowalijki | 2016-02-06

Jorn Lier Horst, norweski policjant i pisarz, jest autorem świetnej serii kryminalnej, której trzy części zostały wydane w Polsce. Jaskiniowiec, Psy gończe i Poza sezonem skierowane są do dorosłego odbiorcy. Autor ma także na koncie powieści dla młodego czytelnika pod wspólnym tytułem Seria Clue. Mimo że książki dedykowane są młodemu odbiorcy, wcale nie oznacza, że dojrzały czytelnik nie sięgnie z przyjemnością po kolejne części tego cyklu. Za sprawą ciekawej fabuły i nietuzinkowych przygód bohaterowie Serii Clue uprzyjemnią oczekiwanie na kolejny kryminał skierowany do starszego czytelnika.

Zagadka hien cmentarnych to kolejna sprawa detektywistyczna, którą próbuje rozwiązać grupa przyjaciół. Tym razem ktoś bezcześci stare nagrobki. Plotka głosi, że to poszukiwacze, zrabowanego przez Niemców w czasie wojny, złota. Wspomina się również ducha pewnego pastora, który straszy w przycmentarnym kościele. Oczywiście Cecillia i jej ekipa nie odpuści w dojściu do prawdy. Ta część jest...