Miasto cieni

Tłumaczenie: Marcin Kiszela
Cykl: Stefan Gillespie (tom 1)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
The City of Shadows
Sophie

Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie. Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop...

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

Co wspólnego mają popełnione w Dublinie zbrodnie z ukrywającym się w Gdańsku lekarzem? Jaki związek ma uwikłany w kłopotliwy romans ksiądz z bezwzględnymi funkcjonariuszami dublińskiej policji? Stefan i Hannah, zbliżając się do rozwiązania, popadają w coraz większe niebezpieczeństwo. Niektóre sekrety powinny pozostać pogrzebane na zawsze…

Trzymający w napięciu thriller historyczny, który zabiera czytelnika w pasjonującą podróż do lat 30. ubiegłego wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

romeo | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Z dużej chmurki cienki deszczyk. Ten kryminał retro zaczynał się dość interesująco, już nastawiałem się na wciągający ciąg dalszy, kiedy nic z tego, wszystko co dobre rozeszło się po kościach. Niemrawa, rozcieńczona fabuła snuje się nisko nad ziemią jak dym z jesiennego ogniska, brak wyrazistych postaci, brak ciekawych wątków, brak w ogóle czegokolwiek, co mogłoby mocniej oddziałać na umysł czytelnika. Przejście między jednym a drugim miejscem akcji, ich związanie jest mało przekonujące, jakby wymuszone odgórnym nakazem pisarza, który chce za wszelką cenę ożenić Wolne Państwo Irlandzkie z Wolnym Miastem Gdańsk. Mizerne, blade to i nieprzekonujące. Daję 3 gwiazdki i jest to maksymalna nota, jaką to pozbawione blasku powieścidło może u mnie uzyskać.

allison | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 28 marca 2015

Zapowiadało się interesująco, ale całość okazała się rozczarowaniem - to kryminał, jakich wiele, w dodatku momentami nieco nużący.

Intryga jest nawet interesująca, jednak czytelnik szybko łączy pewne fakty. Na poznanie sprawcy trzeba trochę poczekać, ale nie jest trudno rozwiązać kilka zagadek.

Nie spodobał mi się sposób prowadzenia akcji, która jest chaotyczna, porwana, słabo trzyma w napięciu.
Irytująca okazała się niechlujna redakcja - mnóstwo literówek i błędów!

Plusem jest ukazanie klimatu lat 30. minionego wieku, chociaż autor skupił się tu przede wszystkim na konfliktach religijnych w Irlandii i na narastających w Europie nastrojach faszystowskich.

Książka otwiera cykl o detektywie Stefanie Gillespiem, jednak jakoś nie mam ochoty na poznanie kolejnych części.

czytamcałyczas | 2015-03-22

O rany jak jak uwielbiam takie retro zagadki kryminalne.
Mówiąc szczerzę,czasem bardziej mnie wciąga taka akcja niż w czasach współczesnych.
Tu mam i Irlandię i Wolne Miasto Gdańsk.
Lata 30,wzrost nazizmu i ciekawe podejściem do tego Irlandczyków.
Ale i są zabójstwa. Przy użyciu, pistoletu do ogłuszania bydła !
E-book bardzo mnie zafascynował.
Czytałem w wielką przyjemnością.
Polecam każdemu.

Krzysztof | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Jest rok 1934. Dublin. Detektyw sierżant Irlandzkiej policji Stefan Gillespie dokonuje nalotu na obserwowany od dłuższego czasu dom aborcjonisty Hugo Kellera. Mężczyzna zostaje aresztowany, lecz niedługo znika, a Gillespie zostaje odsunięty od sprawy. W domu Kellera detektyw spotyka Hannah Rosen, która chciała dowiedzieć się od Kellera, co stało się z jej zaginioną przyjaciółką. Gillespie podejmuje rozpoczęte przez kobietę śledztwo zarazem między nim a Hannah nawiązuje się głębsza więź. W międzyczasie w górach zostają odnalezione zwłoki dwóch osób, które ewidentnie zostały zamordowane. Śledztwo prowadzone przez Gillespiego zaprowadzi go do Gdańska.

Micheal Russell podjął się ambitnego zadania umieszczenia w książce faktów i osób historycznych łącząc je z postaciami i wydarzeniami fikcyjnymi. Mamy więc lata 30 ubiegłego wieku. Czasy niespokojne, poprzedzone trudną historią, która w nowy sposób wpływa na dzieje. Rosnące wpływy hitlerowskiej ideologii nie tylko na obywateli...

Iwona | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Zapowiadało się bardzo dobrze, mogę nawet powiedzieć, że początkiem byłam zachwycona. Bo przede wszystkim lata trzydzieste ubiegłego wieku - nazizm rozlewa się po całej Europie, również Irlandii, nastroje prohitlerowskie dominują codzienne życie w Wolnym Mieście Gdańsku, coraz trudniejsza sytuacja Żydów, budząca wątpliwości postawa Kościoła katolickiego, a przynajmniej dużej jego części wobec nazizmu – tło powieści, dla mnie przynajmniej, bardzo interesujące. Intryga kryminalna też zapowiadała się nieźle, najpierw śmierć młodego chłopaka, zakochanego w księdzu, nalot policji na gabinet lekarza, zwanego tu w sposób dość irytujący aborcjonistą, potem niedoszła pacjentka tegoż lekarza próbująca rozwikłać zaginięcie swojej przyjaciółki. Atmosfera tych lat, niepokoju, osaczenia, fanatycznej wiary, czy to w Irlandii, czy w Gdańsku, bo w tych dwóch miejscach rozgrywają się wydarzenia tej powieści, jest świetnie oddana. Niestety jednak, po przeczytaniu całości moje wrażenia są dużo...

DomowaKsięgarnia | 2015-05-20

Główne sceny akcji, to Dublin i Wolne Miasto Gdańsk. Głównymi bohaterami są: Stefan Gillespie i Hannah Rosen. On jest oficerem policji próbującym rozwikłać zagadkę śmierci młodej kobiety, a ona przyjaciółką ofiary. Łączy ich wspólny cel - znalezienie winnego. Różni wszystko. Pochodzenie religia, status społeczny, spojrzenie na świat. Jednak mimo tych różnić, ramię w ramię, starają się doprowadzić ważną dla nich sprawę do końca.
Autor wrzuca nas w wir zawikłanych wydarzeń historycznych, związanych z dziejami Irlandii w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz Niemiec czasu wielkiego kryzysu i boju Nazistów o władzę. Na tle tych wydarzeń toczy się zawikłana historia, w którą zdają się być zamieszani wszyscy, bez wyjątku. Życie zwykłych ludzi nierozerwalnie plącze się z historią, a gdy dochodzą do tego jeszcze emocje, z książki wyłania się skomplikowana zagadka nie do rozwiązania.
Russell dokonał fantastycznego odtworzenia realiów, zarówno życia w Dublinie, jak i w Wolnym Mieście...

Kolejny przykład na to, że nie wolno oceniać książki po okładce, która w wypadku "Miasta cieni" jest bardzo stylowa i intrygująca. Złych przeczuć nabrałam już po pierwszej stronie ( opis rzeki i odbijających się w niej świateł). Po kilku rozdziałam byłam zirytowana, a po dojściu do połowy miałam ochotę rzucić "Miastem cieni" o ścianę. Główne grzechy popełnione przez Michaela Russella? Potwornie długie i kompletnie niepotrzebne opisy. Mało dialogów (doliczyłam się nawet 10 stron bez ani jednej linijki!), których znaczenia w przypadku kryminału nie da się przecenić. Nudna fabuła. Nieciekawi bohaterowie. Bardzo słabe tempo. Miał być "trzymający w napięciu thriller historyczny", a wyszło nie wiadomo co.

Karolina | 2018-12-11
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2018

(Zbyt) długi pobyt w Irlandii.

"Miasto cieni" to dla mnie jedna z tych nielicznych książek, których czytanie niemiłosiernie rozciągnęło się w czasie. Niestety nic mnie w tej powieści nie zaciekawiło na tyle, by jak najszybciej i jak najczęściej do niej powracać. Rozdziały wlekły się jeden za drugim, słowo po słowie, a odkładając skończoną książkę poczułam niekłamaną ulgę.

Książki nie odradzam; być może ktoś odnajdzie się w klimacie Irlandii I Gdańska lat 30 ubiegłego wieku. Jednak nie mogę również polecić; sama nie chciałabym czytać jej po raz kolejny. Także wybór "Miasta cieni" pozostanie waszym literackim ryzykiem.

Gandalf | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Rynek jest zasypany thrillerami różnego typu, nastała chyba jakaś specyficzna moda na nie, ale naprawdę trudno jest odnaleźć w tym gąszczu taki, który zająłby sobą, zaciekawił i nie drażnił schematycznym banałem. ,,Miasto cieni” wyróżnia się inteligentnym rozwojem akcji i niebanalnymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania życia społecznego. Jak się okazuje, choć od lat 30’ XX wieku minął już kawał czasu, niewiele się zmieniło w strukturach kościelnych, księża nadal bezwzględnie oszukują, że żyją w celibacie, a wiele kobiet, które zaszły w ciążę pozamałżeńską za wszelką cenę chcą się jej pozbyć… Warta uwagi

Od dawna miałam chrapkę na dobry thriller lub kryminał historyczny, dlatego ucieszyłam się, kiedy w moje ręce wpadła książka "Miasto cieni", której akcja rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku.

Początek książki obfituje w tajemnice, wprowadzające nas stopniowo w fabułę powieści. W czerwcu 1932 roku w Dublinie ginie Vincent Walsh. Dwa lata później bezkompromisowy policjant i jednocześnie ojciec wychowujący samotnie syna w innej wierze niż własna - Stefan Gillespie zatrzymuje aborcjonistę Hugo Kellera. W chwili aresztowania tego człowieka, Stefan zastaje w jego gabinecie Żydówkę - Hannah Rosen. Początkowo bierze ją za jedną z pacjentek, jedna szybko się okazuje, że kobieta prowadzi prywatne śledztwo i próbuje odnaleźć zaginioną przyjaciółkę - Susan Field. Z listów, które od niej otrzymywała wiadomo, że Susan wdała się w romans i zaszła w ciążę z pewnym księdzem i to właśnie w gabinecie Kellera miała pozbyć się niechcianego owocu tego związku.

Kiedy w górach zostają odnalezione...