Zagadka zegara maltańskiego

Cykl: Clue (tom 2)
Wydawnictwo: Smak Słowa
Maltesergåten
Ag2S

Jeden z największych sklepów jubilerskich w Oslo zostaje obrabowany. Sprawcy kradną niemal 20 kilogramów czystego złota, dużo cennej biżuterii oraz unikatowy zegar Zakonu Maltańskiego, który sam wart jest ponad 5 milionów koron. Złodzieje zostają zatrzymani, ale nie udaje się odzyskać całego łupu, między innymi słynnego zegara maltańskiego. Trop prowadzi do odrażającego Leviego Hildonena i zatoki Skutebukta.

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący d rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.

Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.

Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie „Perła”. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

olaf2009 | 2017-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Kolejna część o małych i detektywach. Jak w pierwszej części zadają sobie filozoficzne pytania, tym razem ich myśli podążają myślami św. Augustyna z Hippony na temat zagadki czasu. Główni bohaterowie są dociekliwi, spostrzegawczy, sprytni a przede wszystkim odważni. W tej części zaczynają się wyjaśniać sprawy związane z tajemniczym zaginięciem a potem śmiercią matki Cecilii.

JaBa | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

Serię CLUE łączy motyw tajemniczego zaginięcia mamy Cecilii. Następujące po sobie tomiki odsłaniają kolejne zdarzenia sprzed zniknięcia kobiety, być może przybliżają czytelnika do rozwikłania zagadki. Na pewno te szczegóły są ważne dla dziewczynki, która nie pogodziła się z dziwną śmiercią matki.
W Zagadce zegara maltańskiego Cecilia, Une, Leo i dzielny mały Egon stają przed próbą rozwikłania sprawy ucieczki z więzienia Leviego Hildonena i tego, gdzie ukrył skradzione precjoza, sztabki złota i tytułowy zegar Zakonu Maltańskiego.
Książka trzyma w napięciu, bohaterowie przeżywają czasami mrożące krew z żyłach przygody.
Sprawnie skrojony motyw kryminalny, a do tego nieco filozofii – tym razem dzieci i czytelnik mogą zastanowić się nad pojęciem czasu: czym on jest ? Krótka notatka o Św. Augustynie uzupełnia rozważania o czasie.

kari2004 | 2016-04-11
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Książka "Zagadka zegara maltańskiego" jest moim zdaniem wybitna. Kupowałam tą książkę z niechęcią, lecz gdy wróciłam do domu i przeczytałam I rozdział, nie mogłam się od niej oderwać. Książka jest chwilami zaskakująca, nieprzewidywalna, tajemnicza, a czasami trochę wzruszająca. "Zagadka zegara maltańskiego" opowiada o przyjaciołach którzy rozwiązują trochę nietypowe zagadki, przez które czasami mają problemy. Zachęcam do przeczytania tej książki nie tylko młodzieży, ale też dorosłym. Polecam tą książkę również tym którzy nie cztali części pierwszej. Podsumowując książka świetnym kryminałem!
kari2004

Weronika | 2016-03-07
Przeczytana: 19 lutego 2016

Moja recenzja:

Książkomania | 2016-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2016

Czas na kolejną zagadkę do rozwiązania.

Czy zastanawialiście się czym jest czas? Jak można zdefiniować to pojęcie, które towarzyszy nam codziennie? Niby proste, ale jednak nie da się dokładnie określić pojęcia czasu. W kolejnej części serii CLUE – „Zagadce Zegara Maltańskiego” Jorn Lier Horst stara się przybliżyć nam pojęcie czasu odwołując się do filozofa Aureliusza Augustyna. Młodzi detektywi znów mają zagadkę do rozwiązania, a czas ucieka…

„Czasu nie można mieć albo nie mieć. Czas jest czymś, co się bierze. Z czego się korzysta.”

Minęło kilka tygodni od rozwiązania ostatniej zagadki kryminalnej. Cecilia, Leo, Une i uparty pies Egon tym razem mają do rozwiązania zagadkę związaną z kradzieżą Zegara Maltańskiego ze sklepu jubilerskiego. Jeden ze złodziei właśnie uciekł z więzienia i młodzi detektywi podejrzewają, że ukrywa się w okolicy. Czy i tym razem uda im się znaleźć na tyle wskazówek, by rozwiązać zagadkę?

„Zagadka Zegara Maltańskiego” to druga część kryminalnej serii dla...

ejotek | 2016-02-15
Przeczytana: luty 2016

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tutaj, książka jest doskonale przygotowana dla młodego czytelnika: czcionka, długość rozdziałów, prosty język, konstrukcja fabuły. Na początku książki autor przedstawił nam krótką charakterystykę naszych głównych bohaterów a na końcu pogłębimy wiedzę o czasie. Gdyby ktoś sięgnął po "Zagadkę zegara maltańskiego" bez znajomości pierwszego tomu, znajdzie tu sporo skrótowych informacji kto kim jest i co działo się w życiu bohaterów wcześniej. Jednak polecam czytanie we właściwej kolejności, nie zepsujecie sobie dobrej zabawy odkrywając tajemnice w odpowiednim czasie. Ja osobiście jestem zafascynowana tą serią i z rosnącą niecierpliwością czekam na dalsze przygody nieustraszonych nastolatków!

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/02/jrn-lier-horst-zagadka-zegara.html

Elwira | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Troje wiernych sobie przyjaciół i nie mniej wierny im pies, to czy do przygody trzeba czegoś więcej, chyba jedynie sprawnego pióra, które też tutaj mamy. Po książkach dla dorosłych z przyjemnością sięgnęłam po Horstowe "młodzieżówki".

Każda z części serii ma też mocną podbudowę filozoficzną, a myśleć jak filozof wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o czym przekonają się nasi bohaterowie.

Krzysztof | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Opinia dotyczy "Zagadki Salamandry" i drugiego tomu "Zagadki Zegara Maltańskiego"

Nazwisko Horsta jeszcze do nie dawna nie było u nas praktycznie znane i pewnie tylko osoby będące na bieżąco z literaturą zagraniczną wydawaną poza naszymi granicami słyszały o tym norweskim pisarzu.

Teraz już mamy u nas jego trzy kryminały z serii o komisarzu Wistingu i jego córce (Jaskiniowca, Poza sezonem i Psy gończe) i myślę zwiększającą się grupę wielbicieli jego pisarskich dokonań. Po klimatycznych kryminałach dla dorosłych wydawnictwo Smak Słowa przygotowało coś dla młodszego czytelnika autorstwa Horsta. Są to mini powieści z serii Clue opowiadające perypetie grupy nastolatków zmuszonych do podjęcia na własną rękę śledztw kryminalnych. Do rąk czytelnika trafiły w tym roku dwie powieści, po nowym zaś pojawią się dwie kolejne zamykające serię.

Na każdą powieść składają się odrębne wątki dotyczące jakieś sprawy kryminalnej oraz jeden będący spoiwem całej serii. Miejscem akcji jest Pensjonat...

magdalenardo | 2015-11-20
Przeczytana: 15 listopada 2015

Na samą myśl przeżycia drugiej przygody z bohaterami serii Clue aż przeszedł mnie dreszcz :) Poważnie! Jednocześnie zastanawiałam się czy po wielkim WOW po pierwszej części, ta mnie przypadkiem nie rozczaruje, no bo czym niby miałby mnie autor jeszcze zaskoczyć? A jak było?

Zatokę Okrętów obiega informacja o zbiegu z więzienia, który przepadł jak kamień w wodę. Może nie byłoby w tej wiadomości nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że zbieg w dzieciństwie mieszkał właśnie w tych stronach. Cecilia, Leo i Une od razu zaczęli "węszyć". Koniecznie chcieli poznać historię Leviego Hildonena. Wkrótce w pensjonacie "Perła" zaczęły dziać się niepokojące rzeczy, a na domiar złego Cecilia znalazła coś, co ze zdwojoną siłą kazało jej myśleć o wydarzeniach sprzed roku, kiedy to podczas jednego z przyjęć w pensjonacie zaginęła jej matka. Celowo nie zdradzam nic więcej z treści, by nie psuć Wam zabawy. Gwarantuję jednak, że napięcie towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony... hmmm nawet po...

8_oclock | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, A-Pu, 2015
Przeczytana: 18 listopada 2015

Druga część cyklu dla młodzieży o przygodach trzech nastoletnich detektywów pióra mojego ulubionego autora kryminałów.

Cecilia, Une (oraz jej pies) i Leo są przyjaciółmi. Mieszkają nad morzem, a ojciec pierwszej z nich prowadzi pensjonat. W każdym z tomików stykają się z zagadką kryminalną, którą wspólnie rozwiązują. Przeżywają chwile niebezpieczeństwa, kiedy są na tropie złoczyńcy. W tym tomiku tropią złodziei, których łupem padł między innymi zegar maltański, cały ze złota, wskazujący godziny i minuty, dar Rycerzy Maltańskich dla króla Hiszpanii w 1666 roku.

Tomiki łączy również zagadka mamy Cecilii, młodej kobiety, która w dziwnych okolicznościach utonęła - o czym wiemy ze wspomnień dziewczynki.

Oprócz tego każdy tomik w atrakcyjny i lekki sposób podsuwa jakiś problem filozoficzny. W tym prowokuje do zastanowienia się, czym jest Czas.

Właściwie jedyne co mnie dziwi w tej fajnej, przygodowej, ponadczasowej książce, to (w pierwszej części) nadmiar współczesnych gadżetów w...