Bieszczadzkie opowieści Siekierezady

Wydawnictwo: Libra

Opowieści z & Siekierezady przenoszą nas w sam środek bieszczadzkich klimatów. Autor, wnikliwy obserwator i uważny słuchacz, zza kontuary kultowej & Siekierezady w Cisnej współuczestniczy w tworzeniu magnetycznego etosu bieszczadników, bez literackiego retuszu oddał jego groteskowość i dramatyzm. Losy przywołanych na kartach książki postaci niczym soczewki skupiają dojmujący absurd istnienia, nieprzezwyciężalne rozdarcie pomiędzy szumnością pragnień i pospolitością spełnień.&Tchnące autentyzmem doświadczenia szkice, opalizujące mgiełkami nostalgii, to znów krwiste jak befsztyk w ustach miejscowego Szarego Wilka, są nie tylko zaproszeniem do afirmacji indywidualności na własnych warunkach i wybranych przez siebie ścieżkach, ale i przestrogą dla niecierpliwych argonautów, jak łatwo pomylić przystanki Wolność i Destrukcja.

Beatriz_Aguilar | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Kto nigdy nie był w Bieszczadach ten nigdy nie doceni walorów tego krótkiego zbioru opowiadań! Dla tego, kto nie poznał bieszczadzko-zakapiorskiego klimatu, kto ani razu nie raczył się trunkiem w bieszczadzkich knajpach, "Opowieści Siekierezady" będą raczej głupkowatymi historyjkami o ludziach rozkoszujących się od rana do wieczora "winami prostymi". I to nie jest książka dla takich osób.

Ale każdy, komu Bieszczady są bliskie sercu, będzie podczas lektury tych opowiadań śmiał się szczerym śmiechem i płakał rzewnymi łzami, będzie wspominał wyprawy na połoniny, wizyty w Siekierezadzie w Cisnej i hektolitry wypitego piwa z lokalnego browaru na "L" (który to browar, jak się dowiedziałam od restauratora z Wetliny, został niestety już wessany przez "korporację").
Krótkie teksty stworzone przez barmana odsłaniają duszę Biesów, ich całe piękno i urok a także prostoduszność mieszkańców tamtejszych miejscowości. Aż chce się rzucić wszystko i jechać w Bieszczady!
Ja z pewnością wrócę do...

skiatos | 2014-10-12
Przeczytana: 11 października 2014

Zabawna i wzruszająca. Polski, a dokładniej, bieszczadzki realizm magiczny. Mawiają, że w Bieszczady jedzie się raz, potem się już wraca. Podobnie jest z tą książką.

Meehoow | 2011-08-12

Z zapartym tchem, przy miernej jakości świetle z na wpół wypalonych świeczek i nad (niejednym) kuflem złocistego trunku, zaczytywałem się w ciśniańskiej Siekierezadzie w pierwowzór wydania książkowego Opowieści, spisany, miejscami wymowną bazgrołą, w grubym brulionie z artystycznymi okładkami wykonanymi w drewnie... A teraz mogę wracać do tych opowieści kiedy tylko chcę, sześćset kilometrów od Cisnej i nie tylko późniejszy autograf Autora na pierwszej stronie mojego własnego egzemplarza przypomina mi o tamtych chwilach :)

Sebastian | 2016-08-23

Pojechaliśmy sobie w Bieszczady. Ja marząc o ciszy i ucieczce od zgiełku, reszta rodziny i przyjaciół z nieco innymi priorytetami. Cóż… krajobrazy i okolice piękne, tylko wszędzie ludzi tłum.
Wszystkie niedogodności zrekompensowała mi za to lektura „Bieszczadzkich opowieści Siekierezady” nabytych na miejscu. Seria krótkich opowiadań idealnie wpasowała się w klimat mojego wakacyjnego pobytu. Od razu nasunęło mi się też porównanie z niedawno przeczytanymi „Opowieściami galicyjskimi” Stasiuka. Książka Rafała Dominika bije je na głowę. Ciekawiej, bardziej magicznie, z dowcipem. Po lekturze chce się natychmiast odwiedzić Cisną i tytułowy bar. Mocne 7 gwiazdek.

vobi | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Bieszczady to wciąż miejsce schronienia dla ludzi, którzy z różnych powodów uciekają od swojego dotychczasowego życia. Powstała mozaika oryginalnych, nieprzeciętnych, trochę nawet może dziwnych ludzi. O nich właśnie opowiada barman z bieszczadzkiego baru. Opowiada w sposób barwny, czasem dowcipnie, czasem melancholijnie, czasem jakby sam był na lekkim haju...
Niesamowita książka.

mmazur | 2011-11-17
Przeczytana: 2011 rok

Zacznę od tego , że akcja toczy się w Cisnej i tamtejszym barze. Całość to zapiski obserwacji właściciela na temat poszczególnych mieszkańców, często bywalców Siekierezady. W książce tej nie znajdziemy pięknych opisów jeszcze piękniejszej przyrody, nie dane nam będzie poznać tutajszych legend na temat powstania większości miejsc. Zderzmy się tutaj natomiast z ludźmi , którzy ze względu na niezależne od nich sytuacje losowe schodzą na drogę destrukcji. Z biegiem stronic książki, przejdziemy przez niejedną śmierć . Nie raz i nie dwa zakręci się łza w oku na myśl o tym , jakie życie na ziemi potrafi być niesprawiedliwe. Poznamy osobistości, o których w życiu nam się nie śniło...

Książka godna. Jak same Bieszczady.

marmalade-sky | 2015-09-17

Zdecydowanie książka dla koneserów. Dla tych, którzy w Bieszczadach byli i poczuli ich klimat. Dla tych, którzy patrzyli w bieszczadzkie niebo, schodzili bieszczadzkie szlaki a wieczorem usiedli w Siekierezadzie albo Bazie nad kuflem piwa (lub winka z cytrynką). Tym wszystkim polecam Opowieści Siekierezady gorąco- odrobinka Bieszczad we własnym domu.

KTX | 2016-09-16
Metaliczna | 2016-08-24