Marek Grechuta. Portret artysty

Wydawnictwo: Znak
83-2400755-5
muzyka, grechuta

Pierwsza książka o jednym z najważniejszych polskich muzyków. Marek Grechuta i jego twórczość zostali opisani przez znakomitego muzyka jazzowego Wojciecha Majewskiego, który pokazał nie tylko biografię artysty, ale podjął też próbę opisania fenomenu jego twórczości. Muzyczna wiedza i doświadczenie autora oraz rozmowy z samym Markiem Grechutą sprawiły, że powstał niezwykły przewodnik po jego twórczości. Całość uzupełniają fotografie, po raz pierwszy publikowane obrazy Marka Grechuty i płyta koncertowa z zapisem występów na festiwalach w Krakowie i Opolu. Tylko w tej książce o swojej współpracy z twórcą Korowodu opowiadają artyści tacy, jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Janda i Grzegorz Turnau.

Jeniulka | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Książka wspaniała mogłam poznać naprawdę wspaniałego Artystę szkoda tylko że do książki nie miałam dodanej płyty.
Notabene kiedyś byłam na jego koncercie i mogę napisać że wspaniałym piosenkarzem był. Polecam

agpela | 2014-04-24
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Zdecydowanie dla fanów Marka Grechuty i tych, którzy znają Jego twórczość - łatwiej po prostu się czyta. W biografii znajduje się bardzo dużo odniesień do poszczególnych utworów, płyt i innych przedsięwzięć artystycznych Grechuty.
Uwielbiam czytać takie książki z towarzyszeniem muzyki artysty - polecam :)

olafina | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Naprawdę przyjemnie się czyta. Niedawno przeczytałam publikację Pani Danuty Grechuty i jest to świetne dopełnienie biografii.
Coraz bardziej jestem przekonana do twórczości artysty Grechuty.

Dzieckokwiatu | 2012-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Ostatnio mnie nosi na biografie. Szukałam gdzieś takiej biografii, która oddała by hołd swojemu gatunkowi. Jednak... mimo wszystko, po krótkich poszukiwaniach muszę przyznać się do błędu. Szukam niemożliwego. Nie da się stworzyć czegoś, co kipi obiektywizmem. Nie da się ukryć niechęci, sympatii, nienawiści, podziwu. I po czasie dochodzę do wniosku, że lepiej by autor biografii nie ukrywał swojego stosunku do opisywanej postaci, lepiej niech pisze, co czuje, co myśli, ale nie ukrywa żadnych informacji. Niech napisze, że ta postać była wg większości taka i taka, bo tak, czy siak, ale on twierdzi inaczej... Chyba właśnie to w biografiach powinno być. Tak sądzę.

Dorwałam się do biografii Marka Grechuty. Wielką fanką nie jestem, ale bardzo szanuję jego twórczość i mam swoje ulubione piosenki z jego twórczości. Nigdy nie uporządkowywałam ich do danego okresu twórczości, czy nawet do płyty. Ot, Marek Grechuta, ot jego piosenki, lubię je i tyle. Nie zastanawiałam się nad tym, co...

Klaudia1175 | 2014-10-18

Książka pod tytułem "portret artysty",to książka o Marku Grechucie,a raczej jego biografia,oraz przeżycia jakie doświadczał podczas wyjazdów na koncerty,oraz tworzenia tekstów piosenek,także jest pokazane jego życie prywatne(walka z chorobą,załamania,sukcesy itd)oraz wywiad z Markiem.
Polecam tą książkę każdemu...:):)

MONICZKA | 2015-01-03
Na półkach: Muzyka, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Książka godna polecenia. W przejrzysty sposób można poznać twórczość pana Marka oraz jego życiorys. Wszystko jest poparte komentarzami samego artysty czy osób mu bliskich tj. żona czy osoby z którymi współpracował.
Autor przedstawia to czytelnie (np. są odnośniki do trudnych terminów muzycznych) i z wielkim zaangażowaniem. Zauważyć można fascynację autora twórczością Marka Grechuty, jego dociekliwość i dokładność w omawianiu jego dzieł.
7 gwiazdeczek (b. dobra) nawet z "+".

Marlena | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

"Portret artysty", czyli w kilku zdaniach o wybitnym muzyku Marku Grechucie. Znam kilka jego piosenek, ale jego utwory i w ogóle jego twórczość są mi zupełnie obce. A co za tym idzie mało interesujące.

Poczałkowo zaczynało się ciekawie, o życiu, o uśmiechach, radościach i smutkach. O melancholijnym studencie, który spotkał swoja miłość. O muzyku i odkrywaniu jego pasji. A potem zaczęło się robić nudno, ale to tylko z tego względu, że wymieniane utwory nic mi nie mówiły i nie mówią.

dla fanów Marka Grechuty ta książka będzie całkiem niezłym dziełem, po które warto sięgnąć. Zatem jeżeli znasz twórczość tego szanowanego artysty, to uwierz mi, że książka też Ci się spodoba. :)

Bogna | 2012-01-21

Dla tych, którzy chcą mieć jako takie pojęcie o Marku Grechucie całkiem nieźle. Krótko, zwięźle i na temat.

skumperlak | 2011-02-16

Pobieżnie. Ja tam lubię wnikliwości.