Pępek świata : wspomnienia z Zakopanego

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
83-910483-5-7
Monika

Rafał Malczewski, syn Jacka, wiele lat spędził w Zakopanem. Jego wspomnienia oddają specyficzną atmosferę jaka panowała w dwudziestoleciu międzywojennym w stolicy Tatr.

źródło opisu: http://www.empik.com/pepek-swiata-wspomnienia-z-za...(?)

mpw | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Rafał Malczewski świetnym malarzem był. Niezłym opowiadaczem. "Pępek świata" dowód stanowi.
Dykteryjki, anegdoty, facecje... Maluje tu RM piękny obraz w nierealistycznej manierze.
Wspomnienia - zatem wybiórcza to rzecz. Anegdotyczna.
Mitologizowanie II RP w pełnej krasie. Ale to czas młodości RM.
Po zaborach, Wielkiej Wojnie... Upojenie wolnością ku przetrwaniu kolejnej traumy światowej... Mieć na uwadze warto, że to nie pastel jedynie. Trochę jak zwierz Ksawerego Dunikowskiego. Pewnego dnia: Pies + różowy barwnik-przypadkiem ponoć... Rzeźbiarz kroczył z dumnie z pink-dogiem Krupówkami.

3x rozdzialik for Witkacjusz. Plus wiele historii z jego udziałem.
I Karol Szymanowski. I Karol Stryjeński. Jan Kasprowicz. August Zamoyski... Niesłychane postaci. Pierwszorzędne historie i "orgie" z ich udziałem. "Gay twenties" i "byczo jest". Szalone, wspaniałe, klimatyczne międzywojenne Z.

Ironista kronikarz ten RM. Bezlik odniesień do polityki, lokalnej i globalnej. A nade wszystko -...

Ciekawa, choć miejscami nieco chaotyczna i zawikłana opowieść o Zakopanem z punktu widzenia mieszkańca? rezydenta? z czasów XX-lecia międzywojennego. Malczewski ma cięty język, dowcipny styl i na pewno warto sięgnąć po tę pozycję.

Steppenwolf | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Ktoś z wcześniejszych komentatorów uznał tę książkę za plotkarską. Nie zgodzę się z tą opinią. Plotka ma bowiem na celu oczernienie osoby, która jest jej przedmiotem, bądź też wzbudzenie taniej sensacji na jej temat. Co więcej; plotka często mija się z rzeczywistością. Ja nazwałbym dzieło Malczewskiego zbiorem ciekawych faktów i anegdot na temat życia kulturalnego Stolicy Tatr lat dwudziestych. Poznać dzięki niej można liczne ciekawostki z życia elity artystycznej i intelektualnej, interesujące są zwłaszcza te dotyczące Witkacego, podejrzewam że nigdzie indziej nie przytaczane. Poznajemy też mniej oficjalne oblicza innych wybitnych postaci jak Karol Szymanowski, Karol Stryjeński, Józef Oppenheim i wielu, wielu innych, a wszystko napisane piękną i bogatą polszczyzną.

Smiejka | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Plotek.pl ale klasy najwyższej. Ludzie, których już nie ma, a którzy stanowili creme de la creme tego kraju. Nazwisk cała masa, tych bardzo znanych i tych mniej oczywistych. Wszystkie warto "zguglować" i dowiedzieć się czegoś więcej. Witkacy, Szymanowski, Dunikowski, Kasprowicz, Karłowicz, Zaruski, Tuwim, Makuszyński...kogo tutaj nie ma. I wszyscy jak jeden mąż ciągneli do Zakopanego, które zasłużenie czy też nie stało się stolicą kulturalną tamtego świata. A my dowiadujemy się jak tę kulturę uprawiano i z pomocą jakich substancji, kto z kim, gdzie i kiedy. A jeśli chodzi o samo Zakopane? Książka opisuje pierwszą połowę XX wieku do rozpoczęcia drugiej wojny światowej a opisy tego co dzieje się w Tatrach oraz samym mieście brzmią dziwnie znajomo: brak dróg, okropne "ceperskie" budowle, brak rozsądku i umiaru oraz "łupież i brud naniesione w Tatry dopiero przez łazików, gapiących się i śmiecących ponad wszelką miarę"
Lektura przyjemna, ciekawy język, barwne opisy, dużo humoru...

Jula | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Z przyjemnością czytałam tę książkę, choć pisana jest nieco archaicznym językiem (jest to wydanie oryginalne, nieokrojone przez cenzurę), ale w pełni rekompensują to wspaniałe opisy i archiwalne zdjęcia - obejmujące okres pierwszej połowy XX w., do 1939 r. - samej miejscowości, mieszkańców oraz znanych postaci, głównie ze świata polskiej bohemy. Autor świetnie oddaje specyficzną atmosferę z tamtego okresu, okraszając fakty wieloma anegdotami, legendami, ciekawostkami.
Ponieważ współczesne Zakopane znam dość dobrze, miło było powspominać i poznać jak wyglądało i jak się w nim żyło w okresie międzywojennym.
Do sięgnięcia po "Pępek świata" zachęciły mnie autorki książki "Zakopane odkopane" polecam te obydwie pozycje ( plus "Od cepra do wariata") miłośnikom tej urokliwej mieścinki pod Tatrami.

Goliardus | 2014-05-28

Po lekturze jeszcze bardziej tęsknię do tego słodkiego umęczenia, które następuje po całodziennym raźnym bieganiu po górach.

Koloryt międzywojnia i czasy powstawania mody na Zakopane. Dużo o skutkach wystawienia się na działanie środka odurzającego rozpoznanego przez Witkiewicza i ochrzczonego zakopianiną. Książka z półki, po którą lubię sięgać gdy jestem zmęczona i zniechęcona - kulturalne i zajmujące ploteczki o zajmująćych i kulturalnych ludziach.

ems | 2012-02-10
Przeczytana: 2004 rok

Niby o tym samym, ale jednak słabsze niż 'W stronę Pysznej' i 'Sklep potrzeb kulturalnych'.

kipog | 2017-03-22
Przeczytana: 05 marca 2017