Pępek świata : wspomnienia z Zakopanego

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
83-910483-5-7
Monika

Rafał Malczewski, syn Jacka, wiele lat spędził w Zakopanem. Jego wspomnienia oddają specyficzną atmosferę jaka panowała w dwudziestoleciu międzywojennym w stolicy Tatr.

źródło opisu: http://www.empik.com/pepek-swiata-wspomnienia-z-za...(?)

Ciekawa, choć miejscami nieco chaotyczna i zawikłana opowieść o Zakopanem z punktu widzenia mieszkańca? rezydenta? z czasów XX-lecia międzywojennego. Malczewski ma cięty język, dowcipny styl i na pewno warto sięgnąć po tę pozycję.

Steppenwolf | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Ktoś z wcześniejszych komentatorów uznał tę książkę za plotkarską. Nie zgodzę się z tą opinią. Plotka ma bowiem na celu oczernienie osoby, która jest jej przedmiotem, bądź też wzbudzenie taniej sensacji na jej temat. Co więcej; plotka często mija się z rzeczywistością. Ja nazwałbym dzieło Malczewskiego zbiorem ciekawych faktów i anegdot na temat życia kulturalnego Stolicy Tatr lat dwudziestych. Poznać dzięki niej można liczne ciekawostki z życia elity artystycznej i intelektualnej, interesujące są zwłaszcza te dotyczące Witkacego, podejrzewam że nigdzie indziej nie przytaczane. Poznajemy też mniej oficjalne oblicza innych wybitnych postaci jak Karol Szymanowski, Karol Stryjeński, Józef Oppenheim i wielu, wielu innych, a wszystko napisane piękną i bogatą polszczyzną.

Smiejka | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Plotek.pl ale klasy najwyższej. Ludzie, których już nie ma, a którzy stanowili creme de la creme tego kraju. Nazwisk cała masa, tych bardzo znanych i tych mniej oczywistych. Wszystkie warto "zguglować" i dowiedzieć się czegoś więcej. Witkacy, Szymanowski, Dunikowski, Kasprowicz, Karłowicz, Zaruski, Tuwim, Makuszyński...kogo tutaj nie ma. I wszyscy jak jeden mąż ciągneli do Zakopanego, które zasłużenie czy też nie stało się stolicą kulturalną tamtego świata. A my dowiadujemy się jak tę kulturę uprawiano i z pomocą jakich substancji, kto z kim, gdzie i kiedy. A jeśli chodzi o samo Zakopane? Książka opisuje pierwszą połowę XX wieku do rozpoczęcia drugiej wojny światowej a opisy tego co dzieje się w Tatrach oraz samym mieście brzmią dziwnie znajomo: brak dróg, okropne "ceperskie" budowle, brak rozsądku i umiaru oraz "łupież i brud naniesione w Tatry dopiero przez łazików, gapiących się i śmiecących ponad wszelką miarę"
Lektura przyjemna, ciekawy język, barwne opisy, dużo humoru...

Jula | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Z przyjemnością czytałam tę książkę, choć pisana jest nieco archaicznym językiem (jest to wydanie oryginalne, nieokrojone przez cenzurę), ale w pełni rekompensują to wspaniałe opisy i archiwalne zdjęcia - obejmujące okres pierwszej połowy XX w., do 1939 r. - samej miejscowości, mieszkańców oraz znanych postaci, głównie ze świata polskiej bohemy. Autor świetnie oddaje specyficzną atmosferę z tamtego okresu, okraszając fakty wieloma anegdotami, legendami, ciekawostkami.
Ponieważ współczesne Zakopane znam dość dobrze, miło było powspominać i poznać jak wyglądało i jak się w nim żyło w okresie międzywojennym.
Do sięgnięcia po "Pępek świata" zachęciły mnie autorki książki "Zakopane odkopane" polecam te obydwie pozycje ( plus "Od cepra do wariata") miłośnikom tej urokliwej mieścinki pod Tatrami.

Goliardus | 2014-05-28

Po lekturze jeszcze bardziej tęsknię do tego słodkiego umęczenia, które następuje po całodziennym raźnym bieganiu po górach.

ems | 2012-02-10
Przeczytana: 2004 rok

Niby o tym samym, ale jednak słabsze niż 'W stronę Pysznej' i 'Sklep potrzeb kulturalnych'.

Koloryt międzywojnia i czasy powstawania mody na Zakopane. Dużo o skutkach wystawienia się na działanie środka odurzającego rozpoznanego przez Witkiewicza i ochrzczonego zakopianiną. Książka z półki, po którą lubię sięgać gdy jestem zmęczona i zniechęcona - kulturalne i zajmujące ploteczki o zajmująćych i kulturalnych ludziach.

Justyna | 2016-09-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Polskie