Gościu. Auto-bio-Grabaż

Wydawnictwo: InRock
978-83-60157-55-8

O tajemnicach (nie tylko sukcesu!) zespołów PIDŻAMA PORNO i STRACHY NA LACHY opowiada Krzysztof Grabaż Grabowski - lider, wokalista, autor tekstów i kompozycji, menedżer (Kieras), a kiedy trzeba było również: kierowca, dźwiękowiec, techniczny... Grabaża przesłuchał Krzysztof Gajda - literaturoznawca UAM (choć pewnie właściwsze byłoby określenie "piosenkolog", gdyby takowe istniało i miało...

Grabaża przesłuchał Krzysztof Gajda - literaturoznawca UAM (choć pewnie właściwsze byłoby określenie "piosenkolog", gdyby takowe istniało i miało sens), autor książek o Janie Krzysztofie Kelusie i Jacku Kaczmarskim, w tym biografii tego ostatniego To moja droga, wyróżnionej przez "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" tytułem Książka Roku 2009.
Autorzy na podstawie wielu godzin rozmów stworzyli elektryzującą opowieść "o Polsce i o złej miłości...". Trzy dekady, licząc od początku lat osiemdziesiątych aż do roku 2010, stanowią wyraziste tło opowieści o branży muzycznej, show-biznesie ("w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch... Za moją kasę!" - jak śpiewa Grabaż w jednym z ostatnich hitów zespołu STRACHY NA LACHY).

Wszystko to z punktu widzenia jednostki - postaci, która od przeszło ćwierćwiecza uczestniczy w ruchu muzycznym, poczynając od scen undergroundowych (jak się wówczas mówiło), aż po te całkiem overgroundowe (jak się nigdy nie mówiło) i jak najbardziej topowe (które mówią same za siebie). Jest to też opowieść o determinacji i uporze w dążeniu do celu, jakim była możliwość zawodowego funkcjonowania na scenie. "Najbardziej lubię pisać piosenki i je śpiewać" mówi bohater i narrator tej książki.

Edith | 2011-06-28
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Pidżama Porno to bardzo ważny dla mnie zespół w czasie liceum i początku studiów. Odkryłam ich dość późno, na rynku była większość ich płyt, powstały już wtedy także Strachy na Lachy. Największą sympatią z płyt Pidżamy darzę „Marchef w butonierce”, świetnie zrobioną, z genialnymi tekstami, do których Grabaż miał talent. Od kiedy dowiedziałam się o ukazaniu autobiografii Grabaża czyli „Gościu. Auto-bio-Grabaż”, to musiałam ją przeczytać.

Autobiografia to właściwie wywiad rzeka, pyta Krzysztof Gajda, a Krzysztof „Grabaż” Grabowski odpowiada. Mówi ciekawie, wciągająco, szczerze, ale także z poczuciem humoru typowym dla niego. Dowiadujemy się o czasach młodości Grabaża, jego studiach, początkach romansowania z muzyką, pierwszych zespołach i formacjach, w których chciał się spełniać. Ta książka to także obraz PRLu widziany oczami studenta i młodego mieszkańca Poznania, który żył w punk rocku. Na przykładzie Pidżamy Porno widać, jak ciężko jest się wybić młodym kapelom, by móc grać np....

Ewelina | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Książka z tłem historyczno-politycznym pozwalająca zrozumieć dlaczego teksty Grabaża są takie, a nie inne.

Muzyczna biografia Grabaża - historia Pidżamy Porno, która swoje początki miała w kapeli Ręce do Góry (mało kto wie , że niektóre teksty Pidżamy powstały, gdy Grabaż był wokalistą RDG). Historia początku i końca Pidżamy, przyczyny i inspiracje powstania grupy Strachy na Lachy.

Myślę, że jest to książka przede wszystkim, a może nawet tylko dla fanów twórczości Krzysztofa Grabowskiego i jego kapeli, bowiem czytanie o tym w jakich okolicznościach powstawały teksty Grabaża i co chciał w nich przekazać, może się okazać bezcelowe i niemożliwe do zrozumienia dla osób, które nie są osłuchane z piosenkami tegoż artysty.

Książka ułatwia zrozumienie tekstów Grabaża, który w którymś momencie mówi, że jego nie obchodzi, czy ktoś rozumie jego twórczość, bowiem prawdziwy artysta bardziej tworzy dla siebie niż dla publiki, stąd w piosenkach pełno grabażyzmów.

"Auto-bio..."...

Konrad Gałęzowski | 2011-04-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Świetna książka. Czytając ją czułem się tak, jakbym siedział z Grabażem przy wódce i słuchał jego opowieści. A do powiedzenia ma naprawdę dużo :)

Emsi | 2014-04-24
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2013

Dzięki tej książce zrozumiałam więcej na temat realiów komunizmu, niż na lekcjach historii przez wszystkie lata mojej edukacji. Świetnie zrobiony wywiad-rzeka, Grabaż jak zwykle ma do powiedzenia dużo i z sensem, dodatkowym plusem są archiwalne zdjęcia.

Karol | 2011-05-02
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

poznałem nowe słowo: "grabażyzmy".

Tomek | 2011-10-04

Woka­li­sta zespo­łów Pidżama Porno i Stra­chy na Lachy – Krzysz­tof „Gra­baż” Gra­bow­ski nie sły­nie z udzie­la­nia obszer­nych wywia­dów. Tym więk­szym zdzi­wie­niem oka­zała się dla mnie publi­ka­cja „Gościu” będąca wywiadem-rzeką, prze­pro­wa­dzo­nym przez Krzysz­tofa Gajdę i obej­mu­ją­cym całe „doro­słe” życie muzyka.

Książka, jak można się pew­nie spo­dzie­wać, zaczyna się od wspo­mnień pierw­szych kon­tak­tów Gra­baża z muzyką, czyli stu­diów. Skru­pu­lat­nie opi­suje pierw­sze zespoły i trudy, z jakimi rodziły się utwory, pisane czę­sto w hur­to­wych ilo­ściach. Nie pomija panu­ją­cego w tle ustroju i sutych na jego temat komen­ta­rzy. W pew­nym momen­cie muzyka scho­dzi na plan bar­dzo daleki, a pod lupę brane są głów­nie spo­soby zara­bia­nia pie­nię­dzy. Dowia­du­jemy się na przy­kład, że Gra­bow­ski miał ambi­cje zosta­nia naj­waż­niej­szym sprzą­ta­czem w kraju, czy gwiazdą zakładu pogrze­bo­wego (w końcu prze­zwi­sko zobowiązuje).

Ten wła­śnie moment w książce...

gerszom | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Gratka dla każdego fana twórczości Krzysztofa Grabowskiego. Jeśli lubisz teksty Grabaża to po tej lekturze odkryjesz ich niezwykłe, drugie dno. Są takie zespoły, których słucha się tylko dla muzyki. Pidżama i Strachy dokładają do tego niezwykłe słowa Krzysztofa, która totalnie rozwala pojęcie polskiej rzeczywistości i doskonale komentuje rzeczy ważne. Dodatkowo książka napisana jest w formie ciekawego wywiadu, pełnego anegdot i zabawnych sytuacji. Polecam z całego serca.

Invi | 2013-12-26

Książkę czyta się jednym tchem, mimo prawie 600 str zajęło mi to 2 dni. Ciężko się oderwać :)
Przede wszystkim pozycja idealna dla fanów Pidżamy i twórczości Grabaża, osoby, które mają o nim niewielkie pojęcie mogą zginąć w oceanie wiedzy i trochę się zanudzić. Jednak dla fanów będzie to świetnie przedstawiona historia muzyka, wiele zabawnych historii, opisy realiów panujących w latach 80. i droga , którą musiał przejść by być tym, kim jest teraz.
Jak to już ktoś przede mną trafnie zauważył - ma się wrażenie, jakby siedziało się z Grabażem przy wódce i słuchało opowieści całego jego życia - zgadzam się z tym w 100%. Forma książki jako wywiadu rzeki sprawdza się świetnie, czyta się szybko, z zaciekawieniem i sporym rozbawieniem (kto zna styl Grabaża ten wiedzieć będzie, o czym mówię ;))
POLECAM, POLECAM i raz jeszcze POLECAM! :)

Natinat | 2013-11-25
Przeczytana: 2012 rok

Od pierwszych desek sceny po Woodstock opisane dzieje zespołów, z głównym frontmanem na czele. Grabaż sam w sobie to klasyk, każda wiadomość w tej książce jest cenna. Od zawsze pozostające zagadką teksty piosenek stają się bardziej przejrzyste i zrozumiała zarówno dla słuchacza Grabaża jak i czytelników. Każdy fan z pewnością powinien poznać historię tego niezwykłego człowieka, który do dziś dnia króluje na scenie wraz ze swoją oryginalnością i skromnością.

Kamasz | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Dla fanów piosenek Grabaża, lektura obowiązkowa.
Dla ciekawych kulis powstawania polskiego punku, lektura obowiązkowa.
Dla dzieci Jarocina, lektura obowiązkowa.
Dla ludzi słuchających polskiej muzyki...

Wiosenne fiksum-dyrdum

Wiosna nie sprzyja pracy. Wiosna jest wrogiem koncentracji i systematyczności, szczególnie zaś jej pierwsze akordy. Trudno się skupić na obowiązkach, trudno pisać i robić cokolwiek, gdy za oknem przyroda radośnie oznajmia swój triumfalny powrót.