Niepiosenki

Wydawnictwo: Kosmos Kosmos
978-83-926991-1-8
Niepiosenki, Kazik Staszewski

16 maja 2008 roku, w nowo powstałym wydawnictwie KosmosKosmos ukazuje się pierwsza książka Kazika Staszewskiego, pod tytułem Niepiosenki. Niepiosenki są dosyć pokaźnym zbiorem wszystkich dotychczasowych felietonów Kazika Staszewskiego, które powstawały od początku lat dziewięćdziesiątych, po dziś dzień. Wśród gazet i magazynów, w których można było je przeczytać są: Machina, Tylko Rock, Gazeta Wyborcza czy Dziennik.

Yave | 2014-08-18

Kazik ma wszystko i wszystkich gdzieś, pisze i robi to, co chce i jak chce, a przy tym wypada piekielnie inteligentnie. Kiedy myślałem, że nie da się gościa bardziej lubić, w ręce wpadły mi "Niepiosenki". Lektura obowiązakowa dla ludzi nieprzeciętnie myślących <skromność>

pozeraczksiazek | 2013-09-22

Ciężko oceniać zbiór felietonów Kazika. Miło się je czyta w każdym razie. Najciekawsze dla mnie to zbiór tekstów dla "Teraz rocka". Miejscami może Kazik przynudza no ale, nie czyta się czegoś i kogoś aby się z nim w 100% zgadzać. Pomimo ogromu tekstu, książkę łyka się w jeden dzień.

Czudi | 2013-10-12
Przeczytana: 08 października 2013

Dobra, lekka lektura felietonów mojego ulubionego polskiego barda. Teksty tematycznie odnoszą się do czasów mojej młodośći, a nawet późnego dzieciństwa, co dla mnie jest dużym plusem. Nawiązania sportowe, polityczne, muzyczne, czy obyczajowe pozwoliły mi przypomnieć dawno zapomniane wydarzenia, a niektóre odryć. Tezy stawiane przez Kazika nie są jakieś odkrywcze, ale szczere i naturalne, co doskonale dopełnia się z językiem jego tekstów muzycznych.

OldSmokeOfDoom | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Bardzo nierówna książka. Można było się tego spodziewać. "Niepiosenki" to zbiór felietonów, które ukazywały się w różnym czasie, w kilku periodykach. Kilka artykułów było bardzo ciekawych, inne niezwykle śmieszne. Fajnie wypadają wszelkie wspomnienia z czasu PRL-u. Wśród tych 'dobrych' felietonów znalazły się także nudnawe, pozbawione jakiejś przykuwającej uwagę treści. Polecam na pewno fanom Kultu i Kazika lub ogólnie muzyki rockowej.

Łukasz | 2014-01-13

Jeden z najbardziej znanych muzyków rockowych w Polsce w swojej książce przedstawiony jest wybiórczo. Jest to jednak publikacja złożona z felietonów autora ukazujących się w różnych gazetach, a nie autobiografia (chociaż i takie elementy pojawiają się).
Książka to swoisty "miszmasz" twórczości piśmienniczej Kazika. Oprócz spodziewanych wywodów na tematy inspiracji i fascynacji muzycznych pojawiają się treści kontrowersyjne, nostalgiczne, odnoszące się do kultury masowej, krytyki politycznej, sportowe, próbki własnej twórczości literackiej z czasów studiów, a ponadto denerwujące ciągłe okrzyki oburzenia (z nieukrywaną wulgaryzacją wypowiedzi) głoszące, że autor jest ofiarą, wciąż okradaną przez pseudofanów udających, że go lubią (bowiem przecież gdyby go lubili i szanowali kupiliby płytę oryginalną, a nie piracką - niekonsekwentnie jednak przyznaje, że w swej młodości również takowe albumy posiadał, i nie widział w tym nic zdrożnego, teraz gdy jednak jako dobrze zarabiający artysta...

andziulka | 2015-12-20

Gratka dla fanów Kazika, bez wątpienia. Tematyka wszelaka. Język pisany mnie osobiście bardzo pasujący. Czyta się lekko, z uśmiechem na buźce :)
Bardzo polecam :)

Mateusz Lisik | 2015-02-04

Zbiór felietonów - analogicznie do książek Jeremiego Clarksona. Jak sam Kazik zaznacza - jest to lektura kiblowa - ten format idealnie nadaje się na te krótsze jak i bardziej owocne posiedzenia. Jeśli jesteś antyfanem piłki kopanej - kilka rozdziałów będzie mordęgą.

magda949 | 2016-02-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lutego 2016

Wśród dużej liczby przemyśleń Kazika (ponad 600 stron), sporo niestety już zdezaktualizowanych i wiele powtórzonych (podobne felietony w różnych czasopismach). Razi wielokrotne wyliczanie kto, kiedy, dlaczego i z jakich pieniędzy okradł Artystę. Wyczułam też dziwną fascynację nigdy nieużytym przeze mnie samą słowem "proweniencja" (co czwarty felieton?) Z jakiegoś tam szacunku i sentymentu dla Kazika - zawyżone 6...

Ananke | 2012-01-08
Przeczytana: 02 listopada 2010

Cytaty:
1. "Kaziu, zamknij drzwi, bo na dworze zimno. Ciociu, a jak zamknę drzwi, to na dworze będzie ciepło".
2. "Najważniejszą formą demokracji jest demokracja socjalistyczna, tak jak najwyższą formą krzesła jest krzesło elektryczne".
3. "Największym nieszczęściem dwudziestego wieku były obie wojny światowe oraz wprowadzenie w życie idei realnego socjalizmu".

Piotrek | 2010-07-16
Przeczytana: sierpień 2009

Kazik pisze, co myśli. Przez wiele miesięcy opisywał (i nadal opisuje) absurdy rzeczywistości, ma gdzieś system; mówi głośno - pieprzyć piratów; dzieli się też z czytelnikami swoimi muzycznymi wspomnieniami. Warto przeczytać i poznać jego zdanie na wiele tematów.