Jacek Kaczmarski. To moja droga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
bard
LubimyCzytać

Historia życia Jacka Kaczmarskiego, poety, prozaika, autora i wykonawcy piosenek (m.in. Murów, Naszej klasy, Obławy), oparta na relacjach jego bliskich i znajomych. Z ich wypowiedzi wyłania się portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesującego, burzący panujący przez lata jego kariery stereotyp barda "Solidarności". Autor z wszystkimi osobami rozmawiał i z fragmentów różnych historii stworzył oryginalną, rozpisaną na głosy biografię jednego z najważniejszych artystów współczesnej Polski, którego różnorodna twórczość wciąż żyje i zdobywa nowych wyznawców.Nieznane fakty z biografii poety, wzbogaca ok. 60 fotografii ze zbiorów prywatnych rodziny i przyjaciół artysty. Tekst uzupełniają kalendarium życia i twórczości Jacka Karczmarskiego oraz dyskografia i bibliografia.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

delreyka | 2017-08-25
Przeczytana: 28 czerwca 2017

jedna z lepszych książek,cenię kaczmarskiego i jestem zakochana w nim od pierwszej melodii ,,naszej klasy" ((-;

Cierpka_Wiśnia | 2017-08-20

Świetna książka, stawia Kaczmarskiego w zupełnie innym świetle. Warto przeczytać. mnie zburzyła trochę wizerunek kryształowego barda Solidarności. Ale mimo to, wylałam na koniec wiele łez.

Frederik | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Napisana sumiennie.
Ale muszę stwierdzić, że facet lekki do życia nie był, choć fantastycznie zdolny jeśli chodzi o pisanie. Szkoda, że tak szybko się skończył.. No cóż ulubieńcy bogów umierają młodo.

Katarzyna | 2017-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Książka przybliża postać Jacka Kaczmarskiego, którego twórczość bardzo lubię, a o którym wcześniej dość niewiele wiedziałam. Opowieść zaczyna się od przytoczenia pokrótce historii jego rodziców i dziadków. Następnie poznajemy życie Jacka od dzieciństwa, przez dorosłość aż po walkę z chorobą. Poznajemy go w różnych sytuacjach, w szkole, na konkursach i występach, prywatnie, rodzinnie, jako hulakę i jako artystę/poetę/filozofa. Dzięki temu łatwiej jest go zrozumieć. Był fascynującym człowiekiem, który sięgał zarówno gwiazd jak i dna. I to wielokrotnie.
W tej biografii podobało mi się:
- podane genezy powstania niektórych piosenek,
- przytoczone fragmenty donosów,
- przedstawienie fragmentów listów i pocztówek,
- przytoczenie opinii(czasem skrajnie różnych) wielu jego znajomych o konkretnym wydarzeniu, przedstawienie mnogości punktów widzenia,
- układ graficzny,
- zdjęcia,
Poza tym lektura ta jest ciekawa i bardzo dobrze się ją czyta.
Żałuję natomiast, że nie ma wyjaśnionej większej...

Arcyksiężna | 2017-02-22

Ktoś w opiniach napisał, że ta książka stała u niego kilka lat, a on(a) nie miał(a) odwagi po nią sięgnąć. Był to swoisty sposób na wyparcie faktu, że nasz idol nie żyje. Odczuwałam dokładnie to samo; chociaż ja nie miałam problemów z słuchaniem płyt, czułam że w ten sposób ciągle Jacek jest wśród nas, a sięgnięcie po tę książkę to jak przyznanie się przed samą sobą, że ten wielki talent i genialny artystyczny umysł odszedł i nigdy nie wróci. W końcu ten dzień nadszedł jednocześnie pozwalając spojrzeć na samego Jacka w nieco inny sposób niż przedtem.

Jeżynka | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 04 października 2016

Ta książka odstała na mojej półce kilka lat. Nie miałam odwagi do niej zajrzeć po odejściu Jacka Kaczmarskiego, tak jak nie miałam odwagi słuchać jego płyt.
To był mój sposób na wyparcie faktu ostatecznego: jego śmierci.

Jacek Kaczmarski przez wiele lat był dla mnie najlepszym nauczycielem historii jakiego miałam, największym poetą jakiego czytałam i najbardziej ekspresyjnym pieśniarzem jakiego miałam okazję słuchać na dziesiątkach koncertów tych oficjalnych i półprywatnych.
Miałam to ogromne szczęście i honor że poznałam go osobiście i korespondowałam z nim kiedy jeszcze starał się ułożyć sobie życie w Australii. Listy od niego są dla mnie relikwią a osobiste dedykację w książkach wskazówkami życiowymi w trudnych momentach życia.

"To moja droga" Krzysztofa Gajdy to bardzo wnikliwa, bardzo szczegółowa ale też bardzo obiektywna biografia Jacka Kaczmarskiego.
Autor nie pisał jej "na kolanach" mimo iż barda podziwiał i wielbił jego twórczość. Udało mu się ukazać w niej...

konto_usuniete | 2016-09-21
Przeczytana: 01 marca 2016

Biografia Kaczmarskiego przedstawia obraz przede wszystkim człowieka, nie poety. Poezja jest zawsze na drugim planie. Nie znałem wcześniej, z taką dokładnością, osobistych losów artysty. Kreślą one obraz człowieka niestabilnego i zagubionego. Człowieka, który przez własne poplątanie bywał okrutny wobec najbliższych. Z pewnością Kaczmarski był artystą, który lubił wskazywać drogę, sam zupełnie jej nie realizując. Niemniej, praca Krzysztofa Gajdy zbyt mocno akcentuje intymne wątki z życia artysty. Kaczmarski przedstawiany jest jako szalony romantyk i niespokojny duch, nie mogący nigdzie odnaleźć swojego miejsca. Tak przedstawiają go jego znajomi, przyjaciele, kobiety czy rodzice. Zresztą taki obraz wyłania się również z jego twórczości. Biografia jest opowieścią o Kaczmarskim, rozpisaną na wiele głosów. Autor dotarł do bardzo wielu ludzi, z którymi artysta był związany. Można zarzucić Gajdzie, że w biografii za mało jest Kaczmarskiego a za dużo opowieści o nim lub obok niego....

Wkp | 2016-09-12

ON NATCHNIONY I MŁODY BYŁ

„On natchniony i młody był/Ich nie policzyłby nikt/On im dodawał pieśnią sił/Śpiewał, że blisko już świt”. Tak brzmią napisane w 1978 roku przez Kaczmarskiego słowa piosenki „Mury”. Piosenki, która jak żadna inna chyba oddaje życie i twórczość tego barda. Poety. Pieśniarza. Człowieka niezwykłego, którego losy opowiada jego przyjaciel, Krzysztof Gajda.

Każdy, kto słucha Kaczmarskiego, zna – przynajmniej powierzchownie – jego losy. Urodzony w 1957 roku syn malarki i prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków zaczął tworzyć w latach 70 ubiegłego wieku, zdobywając sławę dzięki swoim mocno zaangażowanym politycznie tekstom. Jego słowa porywały tłumy, w kraju rządzonym przez komunistyczną, nieprzyjazną wolności władzę. W trakcie stanu wojennego został na emigracji, wracał do kraju, zamieszkał za granicą, wreszcie zmarł w roku 2004 na raka. Ale to tylko ogóły, suche fakty – gdzie w tym wszystkim człowiek? Gdzie jego życie nierozerwalnie...

| 2016-01-02

Podobnie jak w przypadku " Dzikich lat" o Tomie Waitts'ie, rzecz raczej dla fanów, ewentualnie piszących pracę o Jacku :D ja lubię i polecam. Dobre dopełnienie twórczości Kaczmarskiego.

| 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Kto z nas nie nucił ” On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt…” ? Kto z nas nie zdzierał gardła w piosence „Obława”. Choć to wyjątkowo zaskakujące, niestety bywa, że ludzie nie wiedzą kim był Jacek Kaczmarski. Jednak większe grono ludzi nie wie jaki był po za sceną ten niegdysiejszy artysta. Jego poezja i utwory chwytały za serce, sprawiały, że w ludziach budziły się uczucia, których normalnie w sobie nie znajdowali. A tym czasem jaki był Kaczmarski po za sceną? Kiedy nie śpiewał „Wyrwij murom zęby krat…”, jak układało się jego życie. Kilka lat wstecz jego córka z pierwszego małżeństwa, udzielała wywiadu, gdzie opowiedziała o swoich relacjach z ojcem i o relacji jaka panowała między Kaczmarskim, a jego żoną. „To moja droga.” jest biografią, która powstała dzięki współpracy przyjaciół, rodziny i współpracowników Kaczmarskiego z Gajdą. Ta biografia to portret Kaczmarskiego, który burzy dotychczas panujący stereotyp barda „Solidarności”.

Czytając biografię Kaczmarskiego...