tragedia, opowiadania, matka, żona,
literatura piękna
DudiQ

Idąc nocą opustoszałą ulicą czujemy niepokój i strach, jednak nasze obawy rozpraszają się, gdy zerkamy na rozświetlone okna mijanych budynków. Światła rozpraszają mrok, przyciągają spojrzenie i dają poczucie bezpieczeństwa. Dają pewność, że ktoś jest w pobliżu. Zdaje się, że na wyciągniecie ręki. Za szybą. Tak blisko, a zarazem tak daleko. Nie znamy jego życia, nie znamy jego uczuć, jednak...

Światła rozpraszają mrok, przyciągają spojrzenie i dają poczucie bezpieczeństwa. Dają pewność, że ktoś jest w pobliżu. Zdaje się, że na wyciągniecie ręki. Za szybą. Tak blisko, a zarazem tak daleko. Nie znamy jego życia, nie znamy jego uczuć, jednak ten ktoś, tak jak i my, tęskni, kocha, cierpi. Jest człowiekiem.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie sekrety kryją się za tymi oknami? Czy chcieliście poznać historie osób oddzielonych od nas cienką, szklaną taflą?

Matka, Żona, Ono, Bóg to cztery okna skrywające historie czworga zwykłych ludzi, opowiedziane w formie wewnętrznego monologu każdego z bohaterów. Bolesne, tragiczne, poruszające. Dające czytelnikowi pole do przemyśleń. Jak sami postąpilibyśmy w podobnej sytuacji? Czy potrafilibyśmy wybaczyć, zrozumieć? A może dokonalibyśmy innego wyboru niż bohaterowie? Kto zasługuje na miłość i czy są jakieś jej granice? Czy można poświęcić wszystko, a może warto czasem okazać się egoistą?

źródło opisu: Miasto Książek, 2015

źródło okładki: www.miastoksiazek.com

Aivalar | 2016-04-17
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Spójrz przez okno… co widzisz?

Co, jeśli będziesz najlepszą matką na świecie, ale twoja pociecha tego nie doceni i zwróci się przeciwko tobie? Co, jeśli po latach życia na marginesie, w końcu uśmiechnie się do ciebie szczęście, które jednak ktoś postanowi ci zabrać? Co, jeśli wszyscy kiwają głową z pobłażliwością, chociaż nie wiesz, czemu nie traktują cię poważnie? Co, jeśli na twojej drodze stanie ktoś, kto sprawi, że będziesz chciał porzucić dotychczas obraną ścieżkę?

„Okna” Katarzyny Grabowskiej to zbiór czterech opowiadań – w każdym z nich bohaterem jest ktoś inny, historie również się zmieniają. Wszystkie natomiast łączy jedno: są bardzo realistyczne, niemal namacalne, jakby wprost wyjęte z życia, brakuje jedynie konkretnych nazwisk. Opowiadania są krótkie, ale każde wbija się w pamięć na długo, ponieważ opisywane w nich wydarzenia naprawdę dają do myślenia.

Pierwszy tekst nosi tytuł „Matka” i właśnie na tej roli kobiety się koncentruje. Wchodzimy w sam środek dialogu matki...

Iwona | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, :-), :-), :-)
Przeczytana: 28 listopada 2015

Sięgając po lekturę nie spodziewałam się takich emocji, szczególnie "Matka" wprawiła mnie w szok i szeroko otwarte oczy. Jak syn może wstydzić się swojej matki, bo nie pasuje do jego pachnącej żony i pięknych salonów. Ciężko to zrozumieć. "Bóg" też poruszył chyba bardzo ważną kwestię wyboru między miłością do tego, który powołał do służby, a miłością nagłą ogromną do kobiety. POLECAM

Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu brakuje mi słów, by opisać jakiś tekst. Nawet nie potrafię sprecyzować uczuć, które wręcz buzują we mnie. Zaczynając Okna, nie spodziewałam się czegoś takiego...

Okna to zbiór czterech opowiadań o czterech różnych osobach, które łączy poczucie samotności, zagubienia i tęsknota za miłością. Ich historie w żaden sposób nie przeplatają się ze sobą, a jednak trwają w pewnej harmonii. W opowiadaniach Katarzyny Grabowskiej zagłębiamy się w świat, który może istnieć tuż obok nas, niedostrzegany, możemy poznać historie dziejące się za oknami mijanych przez nas budynków, a także poznajemy wspomnienia i uczucia, które towarzyszą ludziom, chcącym zrozumieć tajemnicę egzystencji naszego życia. Zadajemy sobie pytanie dlaczego, i szukamy na nie odpowiedzi.

Narracja prowadzona jest z punktu widzenia danego głównego bohatera, z tym, że każda z postaci zwraca się bezpośrednio do czytelnika, którego uważa za pewną bardzo ważną osobę w swojej historii...

Mirabelka | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Smutne opowiadania o prawdziwym życiu. Ludzka egzystencja w pigułce. Głębokie, filozoficzne przemyślenia dotyczące miłości, przemijania, cierpienia, kwestii wyborów.
Znając poprzednie utwory tej autorki spodziewałam się czegoś innego - bardziej lekkiego. Zostałam zaskoczona, ale w bardzo pozytywnym znaczeniu tego słowa. Tak jak przy poprzednich pozycjach mogłam się rozerwać i zapomnieć o codziennym życiu, tak teraz dostałam coś, co zmusiło do refleksji.

książek: 2043

"Samotność jest cichym zabójcą. Otacza nas ze wszystkich stron i zaciska obręcz wokół naszych serc. Dusi, przytłacza, rozrywa".

"Okna" Katarzyny Grabowskiej to zbiór czterech, niepowiązanych ze sobą i szalenie poruszających opowiadań, których cechą wspólną jest bardzo apatyczny i nostalgiczny koloryt. Te opowieści wywołują ogromny smutek i ból bowiem nasycone są tragizmem, olbrzymią samotnością, poczuciem winy oraz pragnieniem szczęścia. Bohaterowie poszukują własnej drogi, sposobu na inne, lepsze życie, jednakże los nie zawsze bywa dla nich łaskawy. Nie toruje im łatwej drogi, lecz oferuje wyboistą i krętą ścieżkę życia, na której czeka ich wiele rozczarowań, smutku i cierpienia.

Tytułowe okna stanowią symbol, swoiste odzwierciedlenie egzystencji zwykłych i zatraconych we własnym smutku i dylematach ludzi. Ludzi uwikłanych w różnorodne doświadczenia, które skłaniają ich do rozważań nad kolejami losu, nad pragnieniami i marzeniami, do dokonywania trudnych wyborów, które mogą...

vajplum | 2015-09-22

Oczywiście moglibyśmy obojętnie i bezrefleksyjnie przejść obok cudzych wspomnień,odgrodzonych od naszej strefy komfortu grubą taflą zimnego szkła.
A co jeśli, na przekór zdrowemu rozsądkowi, postanowimy zgłębić obce nam historie, które tylko pozornie nas nie dotyczą?
Zimny świat "Okien" przepełniony jest smutkiem, rozgoryczeniem i wyrzutami sumienia. Te cztery historie to kompletne studium ludzkiego przemijania, pełnego niesprawiedliwości i przykrych zrządzeń losu. Pełno w nim też retorycznych pytań, które niejednokrotnie zadał sobie pewnie każdy z nas. "Okna" nie udzielają odpowiedzi i nie naprawiają za nas błędów przeszłości. Dają nam w zamian inną lekcję. Sprawiają, że nie zapominamy.

Iza | 2015-09-18

DomowaKsięgarnia | 2015-09-16

W każdym z opowiadań mamy do czynienia z innym odcieniem i rodzajem miłości.

wiecej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com