Patrząc na ikony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8308020208
Elevander

Autorkę interesuje ikona, mozaika czy fresk rozumiane nie tylko jako technika malarska. Swoiste przedstawienie twarzy ludzkiej, szczególna kompozycja całości podporządkowane są w sztuce ikonicznej postawie filozoficznej łączącej w jedno metafizykę i doświadczenie codzienności. Ikona, fresk, mozaika, z którymi obcuje się w pełnym uwagi skupieniu, odsłaniają coś ze swej tajemnicy: odmienność tej sztuki, jej założenia i kanony oraz - co nie mniej ważne - aktualne i dziś przesłanie.

źródło opisu: Tekst na obwolucie

źródło okładki: własne

Napisany prozą nieomal poetycką zbiór esejów o ikonie i sztuce wschodniego chrześcijaństwa. Autorka przedstawia w nim opisy swoich podróży do Bułgarii, Rumunii i Jugosławii. Wszystkie te kraje przynależą do kręgu kultury prawosławnej i silne są tam oddziaływania dawnego Bizancjum, zwłaszcza w dziedzinie sztuki sakralnej. Udało się Autorce książki w sposób niebanalny przedstawić artystyczne tradycje Bałkanów poprzez - między innymi - skontrastowanie ich z tradycjami Europy zachodniej.

Tomasz Babnis

laurauzeda | 2015-09-18