Patrząc na ikony: wędrówki po Europie

Okładka książki Patrząc na ikony: wędrówki po Europie Aleksandra Olędzka-Frybesowa
Okładka książki Patrząc na ikony: wędrówki po Europie
Aleksandra Olędzka-Frybesowa Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Instytut Wydawniczy PAX
2001-01-01
1989-01-01
83-211-1377-X
sztuka bizantyjska ikona Bizancjum prawosławie

Na półkach: , , , , , , , , ,

Napisany prozą nieomal poetycką zbiór esejów o ikonie i sztuce wschodniego chrześcijaństwa. Autorka przedstawia w nim opisy swoich podróży do Bułgarii, Rumunii i Jugosławii. Wszystkie te kraje przynależą do kręgu kultury prawosławnej i silne są tam oddziaływania dawnego Bizancjum, zwłaszcza w dziedzinie sztuki sakralnej. Udało się Autorce książki w sposób niebanalny przedstawić artystyczne tradycje Bałkanów poprzez - między innymi - skontrastowanie ich z tradycjami Europy zachodniej.

Tomasz Babnis

• Sztuka