Patrząc na ikony: wędrówki po Europie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-211-1377-X
Agata

Aleksandra Olędzka-Frybesowa, poetka, autorka poczytnych, wznawianych zbiorów esejów poświęconych "wędrówkom po Europie", przede wszystkim sztuce średniowiecznej, w tym tomie dzieli się swymi przemyśleniami inspirowanymi sztuką Rawenny, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii - terenów, które pozostawały w zasięgu oddziaływania kultury Bizancjum. Niektóre z nich dotknął dramatyczny bieg najnowszej historii. Ikony, freski i mozaiki bałkańskie, poddane wielorakim krzyżującym się wpływom, stanowią szczególnie wymowny przejaw dialogu sakralnej sztuki Zachodniej i Wschodniej Europy.

Napisany prozą nieomal poetycką zbiór esejów o ikonie i sztuce wschodniego chrześcijaństwa. Autorka przedstawia w nim opisy swoich podróży do Bułgarii, Rumunii i Jugosławii. Wszystkie te kraje przynależą do kręgu kultury prawosławnej i silne są tam oddziaływania dawnego Bizancjum, zwłaszcza w dziedzinie sztuki sakralnej. Udało się Autorce książki w sposób niebanalny przedstawić artystyczne tradycje Bałkanów poprzez - między innymi - skontrastowanie ich z tradycjami Europy zachodniej.

Tomasz Babnis

laurauzeda | 2015-09-18