Henryk Waniek

- Pisze książki: fantasy, science fiction, klasyka, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, publicystyka literacka, eseje, historia, językoznawstwo, nauka o literaturze, czasopisma
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 4 marca 1942
Śląski artysta malarz, prozaik, eseista, krytyk sztuki, tłumacz, twórca cenionych dzieł malarskich, grafik, projektów scenograficznych, znawca zagadnień ezoterycznych (alchemia, mistycyzm itp.).
Jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w tradycyjnym malarstwie olejnym, zajmuje się również rysowaniem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz sporadycznie scenografią do sztuk teatralnych. Jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze drobne utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.
- 120 przeczytało książki autora
- 253 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
W czasach, gdy historia leży, ku radości wróbelków, na środku ulicy jak końskie gówno, historyk nie jest przedmiotem poważania.
W czasach, gdy historia leży, ku radości wróbelków, na środku ulicy jak końskie gówno, historyk nie jest przedmiotem poważania.
Świetne było u niego to otwarcie na świat, także na młodych ludzi. Na dobrą sprawę dawał każdemu szansę. Zazwyczaj, gdy człowiek się starzeje, to sklerowacieje, ale nie w potocznym rozumieniu tego słowa, tylko dosłownie, czyli zastyga, staje się sztywny i nieplastyczny, wydaje się mu, że stworzył królestwo i może co najwyżej zapraszać na audiencję na swój dwór królewski, natomiast nie widzi sensu w otwieraniu się na dalsze możliwości. W przypadku Andrzeja było na odwrót. On nieustannie był otwarty na wszelkie możliwości, niczego nie wykluczał. To było bardzo pouczające, bo był prawdopodobnie jednym z najmłodszych pod względem duchowym ludzi, jakich poznałem w swoim życiu. - Dariusz Misiuna.
Świetne było u niego to otwarcie na świat, także na młodych ludzi. Na dobrą sprawę dawał każdemu szansę. Zazwyczaj, gdy człowiek się starzej...
Rozwiń ZwińCzytelne ślady aktywności tej grupy "ekspertów" przestrzeni magicznej znajdziemy przede wszystkim w tworach kulturowych, w dziełach sztuki i architektury, w utworach literackich, w muzyce i w teatrze. Zaś w fakcie, że nie są to przecież źródła poznania naukowego i że należą do sfery "fikcji" tylko wyjątkowo zła wola i zaślepienie znajduje wystarczającą podstawę by kwestionować ich poznawczą przydatność. Bo, jakkolwiek głównymi narzędziami poznania przestrzeni magicznej są techniki medytacyjne, nauki gnostyków i mistyków wszelkiej maści, to trzeba dostrzegać ich inspirujący wpływ na kształtowanie się wartości czysto naukowych. Nowoczesna kosmologia czy współczesne nauki psychologiczne (z psychologią głębi na czele) nierzadko w uwspółcześnionej formie językowej przywracają całość lub część treści dawnych i zapomnianych.
Czytelne ślady aktywności tej grupy "ekspertów" przestrzeni magicznej znajdziemy przede wszystkim w tworach kulturowych, w dziełach sztuki i...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE