literatura faktu

Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł. KRALL - to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej - przy aktywnym udziale jej samej - Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł. KRALL składa się z dwóch części. Pierwszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną...

KRALL składa się z dwóch części.

Pierwszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji Polityki, gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice - i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość.

"Szuflada", druga część książki, to również podróż - ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom "Wiadomości Wędkarskich" i publikowany tam "Smutek ryb", recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów... Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie.

źródło opisu: instytutr.pl

źródło okładki: instytutr.pl

agrafka | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Chyba własnie zostałam fanką Pani Krall. Niesamowita kobieta, pełna energii, chęci do życia, ale co najważniejsze, tak dobrze operującej słowem pisanym... Że aż zazdroszczę :)

Brethil | 2017-03-22
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Wesoło przeglądałam sobie zawartość stoiska Dowodów na Istnienie na krakowskich Targach Książki, gdy zobaczyłam JĄ. Nie, nie Hannę Krall niestety, ale prawie - na czarnej okładce wielkimi literami koloru, który można opisać chyba tylko jako amarantowy - KRALL. Reszta była już tylko formalnością; gawędząc sobie z obsługującym kasę panem dokonałam zakupu, gdy padło pytanie z tych mniej spodziewanych:
— Podpisać to Pani?
Przyznam, że zabrało mi głos na moment. Bo wszystko fajnie, ale po co mi podpis miłego pana ze stoiska na książce o pani Krall? Pokiwałam jednak głową, a chwilę później uciekłam spłoszona, w trzymanej pod pachą książce mając świeżutki podpis Wojciecha Tochmana.

Tak nietypowo rozpoczęła się moja znajomość z tą też nie do końca typową książeczką, która jest, jak chyba łatwo się domyślić, czymś w rodzaju biografii słynnej reporterki. Ale tylko czymś w rodzaju, bo od typowo biograficznej struktury uciekamy dość daleko; jest tu z jednej strony zapis rozmowy Hanny Krall z...

Kasiek m | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Hanna Krall oprowadza nas i Wojciecha Tochmana po miejscach pamięci ze swojego życia, a potem Mariusz Szczygieł szpera jej w szufladzie. Wyjątkowa książka dla wielbicieli talentu reporterki i wartkich rozmów. Ta książka dzieje się na oczach czytelnika: odwiedzają stare kamienice, spotykają miejscowych żuli, są momenty, gdy Krall ruga Tochmana ("No Niemiec, co Niemca Pan nie widział?"), ale przede wszystkim odkrywa jak pamięta czasy wojny i życie po, dlaczego pisze, co dla niej znaczy ocalanie pamięci. Druga część z szuflady pełna ciekawostek, można odszyfrowywać listy i notatki autorki. (Bardziej urzekła mnie zdecydowanie część pierwsza i rozmowa).

do_utraty_tchu | 2016-03-26

"Krall" to dość niecodzienna książka. Pierwsza część odwraca znane nam do tej pory role - Hanna Krall, wybitna reportażystka staje się bohaterką. To nie ona zadaje pytania, a staje się podmiotem rozważań. W otchłań wspomnień wciąga ją Wojciech Tochman. Z pozoru zwykła rozmowa staje się podróżą - w przenośni, jak i dosłownie - po miejscach znaczących dla Krall. I tak czytelnik podąża śladami przeszłości, poznając najpierw małą dziewczynkę, która opuszcza z matką gruzy powojennej Warszawy, aby znaleźć bezpieczną przystań w otwockim sierocińcu. Zagląda na Targową 32, gdzie mieszkała młoda Hanka oraz do redakcji "Polityki", a to wszystko wśród wspomnień o ważnych osobach, przyjaźniach, które ukształtowały Krall - reporterkę.

Podczas tej zwykłej-niezwykłej rozmowy rysuje się dość wyraźny portret Hanny Krall, która choć nie jest autorem, nie potrafi przestać opisywać, dyskutować z napotkanymi osobami. Granice zacierają się między bohaterką a reportażystką.

W drugiej części,...

Nosił wilk razy kilka...Najpierw Hanna Krall wiele lat pisała reportaże o ludziach. Teraz inni ludzie - jej uczniowie (w głównej roli Tochman, ale z udziałem i innych autorów), skupieni wokół kawiarni i szkoły reportażu "Wrzenie świata" - wymyślili, zrealizowali i wydali książkę o niej.

Krall jest ikoną reportażu w Polsce, choć zawsze - początkowo "dzięki" cenzurze - gdzieś skromnie, na boku. Wykształciła specyficzny język opowiadania: jej teksty są złożone wyłącznie z niezbędnych słów. Najpierw wymusił to temat - Zagłada. A później już jej tak zostało. Zagłada Żydów - ich los jest po części także jej losem. Temat ten nie znosi stylizacji, słownych dryblingów, potoczystości i krągłych wypowiedzi, do których zawsze ciągnie pisarzy. Jej krótkie zdania, celne pytania, namysł, wymagające od czytelnika inteligencji niedopowiedzenie i uogólnienie jednostkowych losów - to znak rozpoznawczy jej tekstów. Także wybór tematów ma swoją wagę. Krall jest bez wątpienia pierwszą damą polskiego...

Ola | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Dałam tylko 6 gwiazdek, bo:
- wywiad Tochmana - za krótki i za mało konkretny, niczego więcej tak naprawdę się z niego nie dowiadujemy,
- w "Szufladzie" Szczygła - skany listów, artykułów z gazet, pocztówek, których naprawdę nie da się rozczytać - a bardzo by się chciało!

Niewątpliwymi plusami są:
+ PRZEPIĘKNE wydanie,
+ felietony z "Wiadomości Wędkarskich" - uśmiałam się i zachwyciłam, choć szczerze mówiąc niewiele one o Krall mówiły, a raczej o jej rozmówcach.

Spodziewałam się czegoś więcej w treści, tymczasem forma ją przerosła. Sama Krall jednak twierdzi, że nieważne o czym, ważne jak, a ten postulat Tochman, Szczygieł oraz Wydawnictwo Dowody na Istnienie niewątpliwie spełnili.

Elżbieta | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jak napisała 'szczypiorek5'"pozycja zdecydowanie dla fanów głównej bohaterki, dla innych może się okazać niezrozumiała lub nudna"...i coś w tym jest, dlatego iż nie jestem specjalnie fanką pani Krall.
W drugiej części ciekawy pomysł ze zdjęciami listów czy karteczek od znanych osób, szkoda tylko ,że trudno to czasami odczytać.
Poza tym wydaje mi się, że w stosunku do zawartości cena dosyć wygórowana.
W sumie jednak nie podejmuję się oceny tej książki

Sawako | 2015-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2015

Rewelacja, polecam!

wiesia | 2015-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 października 2015

Hanna Krall to jedna z moich ulubionych autorek. Czekałam na książkę o niej, wiedząc, że jej uczniowie, Tochman i Szczygieł, sprostają zadaniu.
Uważam, że tak się stało. To zajmująca lektura przybliżająca postać wspaniałej reporterki. W pierwszej części Wojciech Tochman wędruje z nią śladami przeszłości, często już zatartymi. Próbuje czasem powstrzymać zapędy reporterskie Hanny Krall, która niekiedy przejmuje stery. Znów, jak podczas lektury jej książek, doświadczam jakichś magicznych wrażeń związanych z nieprzewidywalnością ludzkich losów, z rolą przypadku czy też scenariuszy pisanych przez Wielkiego Scenarzystę.
W części drugiej są teksty wyciągnięte przez Mariusz Szczygła z szuflady Krall, piękne i mądre. Są fotografie, zdjęcia listów czy słynnych karteczek od Kieślowskiego. Część z nich udaje się przeczytać, na niektóre można sobie popatrzeć; warto.
W zakończeniu rozmowy z Tochmanem Krall stwierdza, że chce zdążyć powiedzieć o wielu sprawach. Bardzo bym chciała, by zapisała to...