Eli, Eli

literatura faktu
2021-07-07
Filipiny Azja Azja Południowo-Wschodnia Ocean Spokojny Pacyfik reportaż slumsy bieda ubóstwo podróż fotografia

Oficjalne recenzje i

Slumsy Manili. Filipińskie piekło

Link do recenzji

To chyba mój ulubiony Tochman - choć przyznaję, że w przypadku tego autora wybór jest arcytrudny.
Czytając - uczestniczysz. Oszczędne opisy okrutnie złych warunków mówią Ci dokładnie tyle, ile potrzebujesz wiedzieć, żeby włączyć wyobraźnię i myślenie. Żeby z pokorą przyznać, że pewnie nigdy nie zrozumiesz, ale nie masz tego autorowi za złe. Kończysz czytać i jesteś kimś...

Bardzo ciekawy reportaż. Okrutny i przejmujący. Nie zabrakło też refleksji, dlaczego na świecie wciąż tyle zła? I dlaczego to nadal ludzie ludziom... ?

Tochman to moje odkrycie ostatnich dni. Wypożyczyłam wszystkie książki autora dostępne w miejskiej bibliotece po przeczytaniu "Jakbyś kamień jadła". Nie sposób się oderwać od jego stylu pisania i opisywanych tematów, w sposób naturalistyczny, wstrząsający, bez zbędnego komentowania, emocje same się uwalniają, obrazy zostają w głowie.

Są takie reportaże, po których przeczytaniu nie da się myśleć o świecie tak, jak się dotąd myślało. I nie da się zapomnieć tego, o czym się dowiedziało. Tochman właśnie takie reportaże pisze. I chylę czoło.

Wspaniała! Książka dzieło, zarówno w treści jak i w oprawie graficznej, fuzja genialnych, wrażliwych umysłów.
Autor opowiada nie tylko o trudach życia w Manili, lecz również przywołuje wiele gorzkich refleksji dotyczących nas, ludzi z pierwszego świata. Bardzo dobitnie krytykuje też działania takich jak on - reporterów. I na fotografach nie zostawia suchej nitki, mimo że...

Pierwszy raz wahałam się przy ocenie książki. Niestety, nie zostałam porwana w jej wir, chociaż temat jest cholernie trudny i dołujący. Styl Pana Tochmana nie przypadł mi do gustu, ale dam mu jeszcze szansę. Wielkie uznanie dla autora zdjęć i podzielenie się swoją historią prywatną z czytelnikami.

Wstydź się, wstydź się, potomku wstrętnych kolonizatorów!!!
Że co, twoi przodkowie nie byli kolonizatorami? Nieważne, jesteś biały, to się wstydź.
Sorry, ale tego nawiedzonego bełkotu o wstrętnym kolonializmie po prostu nie da się czytać. Wielkie rozczarowanie, po świetnym "Jakbyś kamień jadła" spodziewałem się, że zaliczę autora do swoich ulubionych.

Trochę zachodu kosztowało mnie, żeby zdobyć tą książkę w wersji papierowej. Dorwałam. Przepłaciłam. Nie żałuję.
Pierwsze skrzypce grają tu powalające zdjęcia Grzegorza Wełnickiego. Patrzysz i przeżywasz. Pomału. Bo nikt Cię nie goni, nie musisz się wstydzić, że cierpienie magnetyzuje. Wzruszasz się, denerwujesz a jak coś za bardzo zaboli, szybko odwracasz wzrok. No tak...

Przejmujący reportaż. Warsztat pisarski na najwyższym poziomie, podobnie zresztą załączone do książki fotografie, których się nie da zapomnieć...

Choć książka ma mało stron, czyta się ja powoli.... Ciężkie tematy wymagają skupienia.... Tochman jak zwykle opisuje w obrazowy sposób, bez zbędnych zdań życie biedoty na Filipinach. Dla mnie podróż w te miejsca za darmo.

1 299
    1 255