Przez morze. Z Syryjczykami do Europy

Wydawnictwo: Czarne
Über das Meer - Mit Syrern auf der Flucht nach Europa
literatura faktu
Ag2S

Ten exodus trwa, odkąd załamał się porządek polityczny na Wschodzie. Egipt, Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, a zwłaszcza Syria – z każdego z tych państw tysiące uchodźców co roku próbuje przedostać się przez Morze Śródziemne, by uciec od wojen, dyktatur, by móc żyć bez lęku. Dwóch dziennikarzy: fotograf Stanislav Krupar i reporter Wolfgang Bauer postanowiło przebyć drogę, którą pokonują...

Dwóch dziennikarzy: fotograf Stanislav Krupar i reporter Wolfgang Bauer postanowiło przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Zmienili tożsamość, zaufali przemytnikom i przyłączyli się do Syryjczyków, którzy próbują się dostać z Egiptu do Włoch. Szybko okazało się, że morze jest tylko jednym z zagrożeń, które na nich czekały, a „ucieczka przed niebezpieczeństwem staje się coraz bardziej niebezpieczna”.

„Przez morze” pokazuje prawdziwych ludzi, nie kolejne liczby w statystykach. Syryjczyków, z których każdy ma inną historię, rybaków, którzy pomimo strachu dają się przekupić, brutalnych przemytników, których uderzenia bolą. Ten dokument to apel do polityków o bardziej humanitarne traktowanie ludzi potrzebujących pomocy.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Agnes | 2019-03-21
Przeczytana: 06 marca 2019

Tematyka książki bardzo na czasie. Bardzo polecam osobom pałającym nienawiścią do imigrantów, a tak na prawdę nic o nich nie wiedzących. Autor przyjemnie opisuje losy bohaterow, pokazując perspektywę świata ze strony uchodźcy. Jednakże jak dla mnie zbyt powściągliwy w wyrażaniu emocji, gdzie w przypadku oderwania człowieka od jego codzienności i narażenia go na doświadczenia z którymi nie miał nigdy styczności, powinna być naszprycowana emocjami, czasem skrajnymi.

lkedzierskicom | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Co ja wiem o tym, jak wygląda proces przedostania się uchodźców z Egiptu do Europy? Właściwie niewiele.
Reporter wraz z fotografem wcielając się w uchodźców, chcą zobaczyć/doświadczyć to, jak wygląda taka droga. Z czym ona się wiąże. Jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa.
Nie ma tu pięknych frazesów, porównań, ogólników. Jest konkret: kto, kiedy, za ile, ile to trwa. Szczegóły transportu, panujących warunków i sytuacje, w których każdy, kto wybiera tę niebezpieczną drogę, musi się odnaleźć. Częste konflikty pomiędzy przemytnikami i ich wpływ na "klientów", o pieniądzach, łapówkach, kontaktach. Bardzo często włos jeży się na głowie...
Warto przeczytać tę pozycję.

Szkoda, że nie dodano do książki rozdziału opisującego od kuchni, jak wyglądała praca reportera nad tym materiałem.

Zaleznawpodrozy | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Reportaż wcieleniowy, w którym autor leci do Egiptu, by jako uchodźca przedostać się do Europy. Próba zakończona aresztowaniem i deportacją.
Druga część książki to opowieść o przeprawie poznanych współtowarzyszy podróży.
Bardzo mocna rzecz, w której autor podaje konkretne ceny za przemyt, za paszport, za łódź czy hotel. Podaje też liczby - ile kobiet, ilu mężczyzn, ilu Syryjczyków, ilu imigrantów ekonomicznych.
Jest o biciu, spychaniu do wody, porwaniach.
Polecam przeczytać, by przybliżyć sobie bliżej to, od czego jesteśmy oddaleni o kilka tysięcy kilometrów i o czym wiemy tak naprawdę bardzo niewiele.
Jednak narrację uważam za słabą literacko. Ale i tak polecam.

jud123 | 2018-10-25

dobrze napisane.

Mariolka | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

To jest bardzo dobrze napisane - autor ciekawie i klarownie przedstawił problemy. Niby proste historie, a przekazują rzeczy najważniejsze w temacie.

ghaia | 2018-03-05

Nie jest to mistrzostwo świata w dziedzinie literatury, ale podjęta tematyka jest na tyle ważna, a historie rozdzierające, że materiał ten powinien trafić jako lektura obowiązkowa do szkół, ministerstw, instytucji. Może wówczas dysponowalibyśmy (jako europejskie narody) większą wyobraźnią, wrażliwością i wiedzą.

TomekKrupa | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 marca 2018

Mocne. Opowieść o nielegalnych imigrantach, często nazywanych uchodźcami, pisana na przykładzie pewnej małej grupki Syryjczyków. Autor wraz z fotografem uczestniczył w nieudanym przerzucie ludzi przez morze do Europy. Jako Europejczyk dość łatwo opuścił egipskie więzienie, ale udało mu się utrzymać kontakt z towarzyszami ucieczki i opowiedział o ich dalszych losach. Na przykładzie jednej grupy poznajemy cały system działania przemytników oraz dowiadujemy się, jak (nie)działa system "obrony" przed falą nielegalnych imigrantów w Europie. Wstrząsające, smutne, dające do myślenia. Ludzi niechętnych przyjmowaniu "obcych" raczej niestety nie przekona, ale to ważne, by takich książek, czy reportaży drukowano jak najwięcej. Zbyt często nielegalnych imigrantów zlewamy w jedną masę, a w tłumie warto dostrzec jednostki. Ich tragedie, smutki, walkę o lepszą przyszłość.

Michał | 2017-10-26

+ Ciekawie przedstawione sprawozdanie ("od kuchni")
- Bardzo nieobiektywna narracja. Mam wrażenie, iż autor na siłę próbuje przekonać świat do przyjęcia jego własnego zdania na temat przyjmowania imigrantów.

Justyna Wydra | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Przeczytałam w rok po polskiej premierze, co oznacza trzy lata po premierze niemieckiej. Wiek cały, biorąc pod uwagę wszystko to, co wydarzyło się w Europie, Na Bliskim Wschodzie i na świecie od 2014, czyli od kolejnego „sezonu” morskich podróży na rozpadających się przemytniczych łódkach do Elizjum. Europy. Miejsca wiecznej szczęśliwości.

Czy dowiedziałam się z lektury „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” czegoś na temat emigracji, od kilku lat masowo szturmującej bramy „twierdzy Europa”? Owszem. Przekonałam się po raz kolejny, że wszystko to nie jest tak oczywiste, tak czarno-białe, jak chcą przedstawić nam politycy i publicyści opcji skrajnych. Nieprawdą jest więc, że w każdym uchodźcy drzemie religijny radykał, gotów podrzynać gardła, wysadzać w powietrze i ginąć w samobójczym zamachu w źle pojętym imieniu swojego boga. Nieprawdą jest, że wsiadający na rozchwiane stateczki, wszyscy...

mini_maks | 2017-09-23
Przeczytana: 2017 rok

Książka trudna i czy potrzebna ? Autor próbuje przepłynąć do EU razem z uchodźcami, czy słusznie naraża się na niebezpieczeństwo ?