Son

Cykl: Dawca (tom 4)
Wydawnictwo: HMH Books for Young Readers
angielski
EIGHT

They called her Water Claire. When she washed up on their shore, no one knew that she came from a society where emotions and colors didn’t exist. That she had become a Vessel at age thirteen. That she had carried a Product at age fourteen. That it had been stolen from her body. Claire had a son. But what became of him she never knew. What was his name? Was he even alive? She was supposed to forget him, but that was impossible. Now Claire will stop at nothing to find her child, even if it means making an unimaginable sacrifice.
Son thrusts readers once again into the chilling world of the Newbery Medal winning book, The Giver, as well as Gathering Blue and Messenger where a new hero emerges. In this thrilling series finale, the startling and long-awaited conclusion to Lois Lowry’s epic tale culminates in a final clash between good and evil. - See more at: http://www.hmhco.com/shop/books/Son/9780544336254#sthash.zzrOxKux.dpuf

źródło opisu: http://www.hmhco.com/shop/books/Son/9780544336254

źródło okładki: http://www.hmhco.com/shop/books/Son/9780544336254

MarCyśka | 2016-08-28
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Co???
Przekładam następna kartkę, a tu już koniec?
Zdecydowanie za szybko przeczytałam tę książkę ;)
"Dawca" to naprawdę bardzo dobra seria, a "Syn" podsumował ją znakomicie.
Polecam każdemu, kto chce zapoznać się z wizją naszego społeczeństwa w przyszłości.
Trochę magii dodaje książce tajemniczego uroku z jakim jeszcze nigdy nie spotkałam się w żadnej książce.

Izabela Pycio | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

"Pragnęła tylko być ze swoim dzieckiem, czuć ciepłą miękkość jego szyi, gdy tuliło się do niej, szeptać do niego i wiedzieć, że z radością słucha jej głosu. Ale uczucia te... były niewłaściwe. Nienormalne. Niedozwolone."

Żal mi, że to już koniec tego cyklu, wspaniale się w nim odnalazłam, i choć kierowany do młodzieży, to jednak potrafi wciągnąć i starszego czytelnika. Czwarty tom fantastycznie spina klamrą poruszane wcześniej wątki, otrzymujemy wiele uzupełniających informacji z przeszłości bohaterów, poznajemy ich wzajemne powiązania i zależności, śledzimy na bieżąco wyzwania, jakie przed nimi stawia przeznaczenie. Mnóstwo przygód, zaskakujących wydarzeń, ciekawych zbiegów okoliczności, a przy tym różnorodne odcienie walki dobra ze złem, ścierania się ludzkich ułomności i wyjątkowych umiejętności, przebudzania się cech świadczących o złożoności charakterów, i to w świecie, w którym obowiązuje jednolitość i jednorodność, a indywidualizm i własne zdanie są niepożądane i...

ayste | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy Klara miała dwanaście lat przydzielono ją do rodzicielek. W wieku 14 lat już nosiła produkt. I chociaż nie powinno tak być, dziewczyna czuła, że traci coś ważnego gdy jej go odbierano.
Wyrzuciło ją morze, wiec nazywali ją Wodną Klarą. Nie pamiętała nic ze swojej przeszłości. Nie znała zwierząt ani kolorów.
Chłopiec nie jest już niemowlakiem. Nie pamięta matki, ale wie, że była kobieta. Wie, że był kochany.
W tym tomie wszystko się kończy. Wracamy do dobrze znanych nam Jonasza, Kiry. Wspominamy Matty'ego (co w większej części wywoływało u mnie łzy). Wszystkie historie łączą się w piękną całość, którą według mnie, każdy powinien poznać.
Nie potrafię opisać słowami uczuć mi towarzyszących. Po części czuję żal, że to już koniec, ale czuję również ciepło na sercu, na myśl o bohaterach tej serii. Na zawsze pozostaną w mojej pamięci, jako coś wspaniałego.

Kasia | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, Lois Lowry

To już koniec... I to jeszcze jaki! W życiu nie sądziłam, że seria zakończy się w taki sposób! Pisarka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Ostatnie kilka rozdziałów czytałam z zapartym tchem i nie zorientowałam się, że to już koniec. Jest to najmroczniejsza część serii. Dlaczego? Tego nie zdradzę - sami musicie przeczytać. Uważam, że autorka puściła wodze fantazji i choć początek wydawał się jak zawsze, to końcówka nie jest już zwykłą opowieścią o mieszkańcach wiosek. Gorąco polecam tę bardzo dobrze napisaną serię o walce dobra ze złem, o poświęceniu, o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie!

zielonooka | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

jak dla mnie trochę za duzo powtórzen i tłumaczenia - ciut jakby czytelnik nie do końca miał być rozgarnięty:)) a teraz na powaznie - dwa pierwsze tomy to dwie zupełnie różne historie które łączą sie ze soba w trzeciej części. a czwarta ma nam dokończyć to wszystko i wytłumaczyć dzieje:) i tego tłumaczenia jak dla mnie za duzo. gdyby nie ono byłaby gwiazdka wiecej:) posłaniec zdecydowanie najlepszy:)

Adrian | 2016-09-18
Przeczytana: 17 września 2016

Gdybym wybierał książki, które zrobiły na mnie największe wrażenie, zaliczyłbym do nich serię Lois Lowry. „Syn” to ostatnia i najdłuższa z nich wszystkich. Godnie wieńczy ciekawą i pouczającą historię od autorki. Dobrze łączy wątki, postacie i wydarzenie z poprzednich tomów.

„Syn” skupia się na historii Klary ze społeczności Jonasza. Kilka lat przed wydarzeniami z „Dawcy” dziewczyna została wybrana na rodzicielkę. Zamiast przepisowej trójki dzieci pozwolono jej nosić tylko jedno. Syna, którego jej odebrano. Którego miała nie kochać i nie pamiętać. Ale tak się nie stało. Pragnienie odzyskania dziecka przez Klarę zmieni życie wielu osób. Dziewczyna jest gotowa poświęcić wszystko, aby to zrobić…

Lois Lowry tym razem skupiła się na miłości rodzicielskiej. Wiemy, że zwykle matki są gotowe zrobić wiele, aby pomóc swoim córkom i synom. Dla rodzica utrata potomka jest jedną z najgorszych rzeczy, jaką może się przytrafić w życiu. Klara się o tym przekonała. „Syn” podobnie jak poprzednie...

Aguniolek | 2018-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Ostatnia część cyklu "Dawca" opowiada o losach Klary i znowu przerzuca Nas do świata bez emocji i kolorów,a także łączy losy bohaterów z poprzednich części dopełniając ten tom.
Klara dostaje funkcje rodzicielki,ale jej przydatność w wyniku komplikacji kończy się na jednym porodzie.Jej dalsze życie będzie pełne tęsknoty za utraconym dzieckiem,które jet produktem dla obcej komórki społecznej. Nikt w tym społeczeństwie nie wie jak bardzo można kochać swoje dziecko,ponieważ uczucia są blokowane prze tabletki.
Autorka chce uświadomić młodzieży jak wielkim uczuciem jest miłość do swojego dziecka i pokazać,iż kochająca matka zrobi wszystko,aby być blisko swojego potomstwa...
Ludzie będą szczęśliwi jedynie wtedy,gdy będą kochać z wzajemnością i walczyć o godność i życie tych najmniejszych,którzy sami nie są wstanie tego zrobić...

Pati | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

I koniec. Kiedy ponad rok temu sięgnęłam po pierwszy tom Dawcy trafiłam do niezwykłego świata opisanego w niezwykły sposób. Przygoda jaką wtedy przeżyłam na długo pozostała w mojej pamięci. Kolejne tomy mnie nie zawiodły. Przynosiły nowe historie i bohaterów jednak nadal opisane w tym niezwykłym stylu. Były ze sobą połączone jednak dopiero trzeci tom scalił pozostałe. Teraz ostatni tom przenosi nas w czasie. Odkrywa nieznaną przeszłość i przyszłość jaka miała miejsce po akcji z trzeciego tomu.
Pierwsze co poczułam czytając tę książkę to żal. Tak bardzo współczułam Klarze która w wieku 14 lat urodziła dziecko i jej je odebrano. Potem obserwowałam jej miłość do synka o która rosła z każdym spotkaniem. To co się działo potem jeszcze bardziej pokazywało że miłość tej młodej matki jest potężniejsza niż jakiekolwiek przeciwieństwa losu. Następnie pojawia się Gabriel który nie jest już dzieckiem. Dorósł i ma własne problemy i marzenia.
Tej książki nie da się opisać. To trzeba przeczytać i...

aredhela | 2018-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Wracamy do społeczności znanej z "Dawcy", wraz z całą jej bezdusznością. Poznajemy Klarę, która po dostarczeniu Produktu nieoczekiwanie traci swój certyfikat Rodzicielki. I tu system popełnia błąd...
Ostatni tom cyklu spina w zgrabną całość wszystkie cztery części. Sytuacje i postaci znane z wcześniejszych książek, których pojawienie się i motywy były niezupełnie zrozumiałe, zostały tutaj wytłumaczone.
Cała seria natomiast jest swoistą alegorią i dopiero przeczytana w całości zyskuje na wartości - poszczególne tomy mają za dużo niedopowiedzeń, aby stanowiły zrozumiałą lekturę jako pojedyncze książki.

Wielką cenę płaci się za miłość.
Wzruszająca, przemyślana i pouczająca książka. Polecam całą serię.