Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Bukowy Las
The 100
dystopia
HouseOfReaders

Trzysta lat po spustoszeniu Ziemi przez kataklizm, który uczynił ją niezdatną do życia, ludzie wciąż przebywają w oddalonej od macierzystej planety stacji kosmicznej. Ściśle egzekwowana kontrola narodzin pozwala im oszczędzać kurczące się zasoby, a dorośli skazani za przestępstwa zostają natychmiast straceni. W obawie, że kolonii pozostało niewiele czasu, Kanclerz decyduje o wysłaniu setki młodocianych przestępców na Ziemię, żeby przekonać się, czy powierzchnia planety nadaje się do ponownego zamieszkania. Czy będzie to dla nich szansa na nowe życie, czy wręcz przeciwnie – pewna śmierć?
W zetknięciu z dziką przyrodą setka zesłańców, prześladowana przez tajemnice z przeszłości, musi walczyć o życie. Nikt nie uważał ich za bohaterów, jednak dla całej ludzkości są ostatnią nadzieją na przetrwanie.

źródło opisu: Bukowy Las

źródło okładki: Bukowy Las

Aria | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Bardzo byłam zaciekawiona tą książką, gdyż oczarował mnie serial stworzony na jej podstawie. I tu niestety się rozczarowałam. Co prawda lubię taki gatunek, ale w tej książce było więcej rozterek miłosnych, aniżeli akcji. Bohaterowie wydali mi się natomiast identyczni nie mieli żadnych charakterystycznych cech. Muszę przyznać, że serial '' The 100''
jest sto razy lepszy niż książka.
Polecam wszystkim oglądnąć serial '' THE 100 ''

Izabela Pycio | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

"Dobrzy ludzie mogą się mylić. To nie znaczy, że przestaje ci na nich zależeć."

Bardzo sympatyczna książka, czyta się ją lekko, przyjemnie, niewymuszenie. Może nie ma w niej mega porywającej akcji czy bardzo niespodziewanych historii, jednak wciąga i powoduje, że chętnie przewracamy kolejne strony. Dobra pozycja z gatunku fantastyki kierowanej do młodzieży. Ciekawa narracja płynnie prowadzi czytelnika przez powieściowe wydarzenia, skupiając uwagę na czwórce głównych bohaterów - Wells, Glass, Bellamy i Clarke. Na statku kosmicznym żyją potomkowie nielicznych ocalonych ludzi po wojnie jądrowej. Niestety, zasoby nie są wystarczające dla wszystkich, coraz częściej zdarzają się liczne awarie sprzętu. Dlatego, na Ziemię zostaje wysłana grupka stu młodych osób, których zadaniem jest sprawdzenie czy planeta uwolniła się już od toksycznej atmosfery i jakie są możliwości jej zasiedlenia. I tu zaczyna się pasmo przygód, którym przyglądamy się z perspektywy zesłańców na Ziemi oraz...

filozof | 2015-04-11

Mój kolejny e-book.Tym razem podobała mi się akcja książki średnio.Były momenty,że wcale.
Nie bardzo lubię s/f, wolę fantasty.Zwłaszcza dark fantasty.
Ta książka opowiada,o naszej planecie zniszczonej przez wojnę atomową.
Mamy tam młodych ludzi,który przebywają na statku kosmicznym.
Przyznam szczerze,że raczej średnio mi książka podeszła.
Szybko o niej zapominam.

WampirkaJustynka | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Książka moim zdaniem taka sobie. Nic specjalnego. Jakoś nie udało mi się polubić żadnego z bohaterów i bohaterek książki. Jak dla mnie słaba kopia "W otchłani".

Hybrisa | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 06 lipca 2015

Jako fanka serialu mogę powiedzieć tylko jedno: wielkie rozczarowanie. Nie rzadko się zdarza, że na podstawie słabej książki powstaję na prawdę dobry film. I tak było w tym przypadku.
Pomijając fakt, że w powieści nie występuje żaden Finn (który apropo był moją ulubioną serialową postacią) autorka totalnie pogubiła się w swojej literackiej twórczości. Cała akcja 100 toczy się wokół miłosnych wątków garstki bohaterów. Świat przyszłości, zniszczony i pełen tajemnic, choć jest tak apetycznym kąskiem dla fanów fantastyki, został całkowicie pominięty. Ukazano zaledwie lekki zarys przedstawionego świata, nie dając nic więcej. Samych bohaterów można opisać, jako nijakich. Nie zachwycają, ale również nie rażą. Może czasami nieco nudzą.
Sam pomysł niezwykle przypadł mi do gustu, jednak wykonanie... niekoniecznie. Pomimo jednak wszelkich wad "Misja 100" napisana jest niezwykle przyjemnym i lekkim stylem, a książkę pochłania się błyskawicznie. Obawiam się, że chcąc czy nie chcąc i tak sięgnę...

Lenka | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Nic na to nie poradzę, że uwielbiam książki antyutopijne, nawet jeśli są skierowane do młodszych czytelników:)
Misja 100 jest naprawdę niezła, choć opinie są podzielone. Te negatywne należą raczej do osób, które oglądały serial. W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak obejrzeć kilka odcinków.
Porównywanie tej książki do "W otchłani" wypada na korzyść tej drugiej, ale myślę, że młodsi fani gatunku nie powinni być rozczarowani.
Po kolejną część sięgnę i jestem prawie pewna, że się nie zawiodę.

LilCa | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

„Misja 100” opowiada o setce młodocianych przestępców którzy zostają wysłani na Ziemi i sami muszą nauczyć się żyć na planecie którą ludzie opuścili z powodu promieniowania trzysta lat temu.Clarke, Wells, Glass, Bellamy to główni bohaterowie książki. Podział narracji na cztery zupełnie różne postacie było wspaniałym pomysłem ze strony autorki. Dzięki temu można zobaczyć wszystko z różnych punktów widzenia i wiedzieć o wydarzeniach z Ziemi jak i tych ze stacji kosmicznej. Ogólnie fabuła ma potencjał ale na tym świetne pomysły się kończą. Serial kocham ale książka była mocno przeciętna.

Kevorkian | 2015-12-18
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Jakiś czas temu obejrzałam pierwszy sezon serialu, który może nie jest jakiś niesamowicie odkrywczy, ale charakteryzuje się ciekawymi zwrotami akcji i wartkim tempem. Spodziewałam się, że książka będzie co najmniej równie dobra tym bardziej, że objętościowo nie jest imponująca.

Niestety - doczytałam do połowy i poza wydarzeniami typu "ona przytuliła jego, a on ją dookoła zamajtał" jedyne wydarzenia warte wspomnienia to atak na kanclerza trwający literalnie jeden akapit. Acha, jeszcze jelenia upolowali i zjedli. Zwykłego, najzwyklejszego, zero mutacji popromiennych, zero tajemniczych śladów, nic.

Może powinnam oznaczyć to jako spojler, ale chyba sobie podaruję.
Nie polecam.

Meredith | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Bohaterów polubiłam i ciekawiły mnie ich losy, jednakże akcja całej książki skupiała się na rozterkach sercowych tych postaci. Trochę szkoda, że Kass Morgan nie skupiła się bardziej na całym świecie przedstawionym i innej akcji niż ta o miłości. Uważam, że miała wielkie pole do popisu, a nie wykorzystała tego.

Przed trzystu laty Ziemię dotknęła nuklearna zagłada. By przetrwać, ludzkość zmuszona była zamieszkać na stacji w przestrzeni kosmicznej. Jednak już wówczas było wiadomo, że jest to jedynie tymczasowe wyjście. Żaden statek nie jest przecież wieczny... W końcu nadszedł czas, kiedy zasoby zaczęły się dramatycznie kurczyć, nawet w obliczu kontroli urodzeń i coraz częstszych wyroków śmierci. W tej sytuacji władze postanawiają wysłać na Ziemię setkę młodocianych kryminalistów, by sprawdzić, czy poziom promieniowania nie stwarza już zagrożenia życia. Dla młodych ludzi jest to praktycznie jedyna szansa na przeżycie - jeśli bowiem warunki panujące obecnie na Ziemi okażą się być sprzyjające, wymazane zostaną im wszystkie ich przewiny i będą mogli rozpocząć życie na nowo.

Wśród zesłańców jest siedemnastoletnia Clarke, która została skazana na Odosobnienie za zdradę. Jej śladem podążył Wells, syn kanclerza, który zdecydował się złamać prawo, byle tylko nie rozdzielono go z ukochaną. Tylko...