Posłaniec

Okładka książki Posłaniec Lois Lowry
Okładka książki Posłaniec
Lois Lowry Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dawca (tom 3) fantasy, science fiction
Dawca (tom 3)
2004-04-26
antyutopia

Las jak świat

1994 125 31

Wciągające losy dorastającego Mattiego oraz mieszkańców odległej osady, w której zaczyna się dziać coś niepokojącego.

To będzie jedna z najlepszych serii jakie czytałam.

To będzie jedna z najlepszych serii jakie czytałam.

"Dawcę" przeczytałam już dość dawno temu. "Skrawki błękitu" też. I choć "Syn" od dawna leży u mnie na półce, dopiero teraz udało mi się przeczytać ten tom. Piękna opowieść, lepsza niż druga część cyklu. Choć taka smutna...

Gorsza od poprzednich części, ale ciekawie nawiązuje do nich.
Zakończenie do przewidzenia, ale warto.
Ładnie opisane.

Gorsza od poprzednich części, ale ciekawie nawiązuje do nich.
Zakończenie do przewidzenia, ale warto.
Ładnie opisane.

Powieści tej autorki mają to coś w sobie, że nie potrafisz oderwać się od nich, za nim nie skończysz ich czytać. A czyta się je szybko, napisane są prostym i zrozumiałym językiem może dlatego,u że skierowane są do młodzieży. Akcje nie są przeciągnięte i każda z powieści niesie przesłanie dla każdego, bez względu na wiek.
🔹
Ta część jest bardziej zbliżona do pierwszego tomu "Dawca", utrzymuje równo wysoki poziom, czyta się ją z wielkim zainteresowaniem.
🔹
Tym razem autorka przedstawia obraz Wioski, jako ostoi dla wszystkich ludzi zagubionych. Największe względy i szacunek mają mieszkańcy niepełnosprawni i kalecy. Pokazuje, że tacy ludzie są wartościowi, ważni i należy im się posłuszeństwo, a nie pogarda.
✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒
Matty przybywa do Wioski jako mały zaniedbany chłopiec. Jest nieokrzesany i wychowany według zasady, że aby coś zdobyć trzeba to ukraść. W Wiosce zamieszkał u ślepca zwanego Widzącym i pomagał mu przy różnych obowiązkach domowych. Matty wyrósł na odpowiedzialnego, młodego młodzieńca, który jako jedyny potrafił przenosić wiadomości do innych wiosek, przez las pełen śmiertelnych pułapek.

Pewnego dnia do ich Wioski przenika złowroga moc, która zatruwa swoim gniewem mieszkańców żyjących do tej pory w zgodzie i harmonii. Skutkuje to ty, że granice dla nowych mieszkańców zostaną zamknięte i nikt nie przekroczy murów Wioski.

Matty za swoje ostatnie zadanie ma przeprowadzić przez złowrogi i niebezpieczny las córkę Widzącego - Kirę. Czy przejdzie przez las, który za wszelką cenę, chcę ich zatrzymać? Czy zdążą dotrzeć przed zamknięciem Wioski?

🔹
Ta część jest bardziej zbliżona do pierwszego...

"Nasze dary są naszą bronią."

Wioska do której trafił Matty była ostoją dla zagubionych i uciekających przed reżimem ludzi. Niestety złowieszcza moc przeniknęła i do ich świata i zaczęła zatruwać gniewem i niezgodą pogodnych dotąd mieszkańców Wioski. Zatem chłopiec jeszcze raz musi wyruszyć do Lasu...

Gdy czytałam "Skrawki błękitu" myślałam, że nic tu do siebie nie pasuje. Ale po lekturze "Posłańca" już wiem, że wszystko ma sens i nie mogę się doczekać finału! Cudowna powieść!

"Nasze dary są naszą bronią."

Gdy czytałam "Skrawki błękitu" myślałam, że nic tu do siebie nie...

Wreszcie światy opisane w pierwszych dwóch tomach się spotykają.
Choć nadal "Dawcę" oceniam najwyżej, to ta część podobała mi się bardziej niż "Skrawki błękitu" ze względu na swoją metaforyczność.

Wreszcie światy opisane w pierwszych dwóch tomach się spotykają.

Powracają Jonasz i Gabriel - bohaterowie części pierwszej, o ważnych bohaterach z drugiego tomu jest znacznie więcej, a zakończenie szokuje.

Dużo lepsza niż wcześniejsze części. Aczkolwiek jak dla mnie to po prostu jedna, dłuższa powieść a nie poszczególne tomy. Człowiek czytając po kolei zaczyna wiele rozumieć, pojedynczy tom niewiele znaczenia wnosi.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam