Skrawki błękitu

Okładka książki Skrawki błękitu
Lois Lowry Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dawca (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2014-11-19
Data 1. wydania:
2000-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
dawca lois lowry dawca pamięci dystopia

Oficjalne recenzje i

„Bądź dumna ze swojego bólu”

Link do recenzji

1819 125 31

Mimo iż jest to drugi tom cyklu, podczas czytania nie odczułam nieznajomości poprzedniego. Świat przedstawiony w powieści to obraz możliwego wyglądu świata po katastrofie. Ludzie żyją w prymitywnych warunkach, czczą Symbol, słuchają we wszystkim Rady Opiekunów, którzy żyją w luksusie i podporządkowują sobie wszystkich. Jest to świat, w którym nie ma miejsca dla kalek i...

Przecudna historia o świecie pełnym egoizmu, pozbawionym współczucia i miłości do drugiego człowieka.
Niewątpliwie jest to trudna książka, ale bardzo cenna i mądra.

"Skrawki błękitu" to drugi tom serii książek Lois Lowry, pierwszym był "Dawca", który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Ta część w przeciwieństwie do poprzedniej okazała się bardziej powieścią obyczajową, opowiadającą o losach niepełnosprawnej dziewczyny o niezwykłym talencie.
🔹
Z pewnością nie dorównuje poziomem do "Dawcy", jest poprawna, przyjemnie i szybko się ją...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna historia,
"Dawcę" przeczytałam już dość dawno temu i wywarł na mnie wielkie wrażenie. Ta opowieść jest jednak inna. Ukazuje inne oblicze świata stworzonego przez autorkę, choć może lepszym określeniem będzie inny skrawek wzorzystej tkaniny. Powieść wciąga i skłania do przemyśleń.

Jak to zwykle bywa - gorsza od pierwszej części cyklu. Postaci są ciekawe, ale akcja względnie mdła, a zakończenie nijakie.

Miałam dwa podejścia do tej książki. Pierwszy raz próbowałam dawno temu, jakoś nie przemawiała do mnie. Drugi raz zaczęłam kilka dni temu i bum. Wciągnęła mnie.
Być może to kwestia emocji. Kiedyś nie wszystko rozumiałam. Jest to trudna książka.

Dziewczyna z wykręconą nogą traci matkę. Po Jej śmierci ludzie z wioski, w której mieszkały, chcą Kirę, główną bohaterkę,...

Super książka, tak samo dobra jak pierwsza część. Można było odnieść wrażenie, że przez całą książkę nic się nie dzieje, jednak co chwilę dowiadywaliśmy się drobnych, ale ważnych rzeczy. I to zakończenie. Niesamowite.

"Dawca" wywarł na mnie bardziej piorunujące wrażenie, ale i tak zamierzam czytać tę serię dalej. A że na Legimi są wszystkie części... :)

Druga część serii "Dawca" to zupełnie inna historia. Świat jest skrajnie odmienny od tego przedstawionego w części pierwszej.

Również czyta się bardzo dobrze i szybko, głównie ze względu na objętość i od razu che się sięgnąć po tom trzeci.

"Bądź dumna ze swojego bólu - powtarzała jej zawsze matka. - Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie znają."

W świecie, w którym żyje Kira nie ma miejsca na uczucia, a wszelkie oszustwa są na porządku dziennym. Osierocona dziewczyna z kulawą nogą musi zawalczyć o swoje życie, bo wie, że jeśli pokaże swoją słabość zostanie odrzucona przez społeczeństwo. Na śmierć.
Jednak...

1 152