Skrawki błękitu

Okładka książki Skrawki błękitu Lois Lowry
Okładka książki Skrawki błękitu
Lois Lowry Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dawca (tom 2) fantasy, science fiction
Dawca (tom 2)
Gathering Blue
Galeria Książki
2014-11-19
2014-11-19
2000-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
dawca lois lowry dawca pamięci dystopia

„Bądź dumna ze swojego bólu”

1998 125 31

"Skrawki błękitu" to kolejna powieść autorki Lois Lowry, kontynuacja genialnego "Dawcy".
Tym razem jednak przenosimy się w zupełnie inny świat przedstawiony, gdzie akcja rozgrywa się od tragedii, w której ginie matka Kiry.
Jej dalszy los uzależniony jest od mieszkańców, ludzi, którzy nie chcą jej w wiosce i głosują za wygnaniem.
Dziewczyna jednak posiada wyjątkowy talent, który prowadzi ją do zupełnie nowej rzeczywistości z która musi się zmierzyć.
Jest to prosta historia z wartką walczą o przyjaźni, o tym, ile naprawdę znaczy ludzkie życie, o tym, co najważniejsze i jakie duże znaczenie ma na nas środowisko i perspektywa.
Czułam się, jakbym czytała baśń, lub przypowieść.

Dziewczyna jednak posiada wyjątkowy talent,...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Drugi tom sprawił, że jestem jeszcze bardziej zaciekawiona tym światem. Bardzo dobra książka.

Mimo iż jest to drugi tom cyklu, podczas czytania nie odczułam nieznajomości poprzedniego. Świat przedstawiony w powieści to obraz możliwego wyglądu świata po katastrofie. Ludzie żyją w prymitywnych warunkach, czczą Symbol, słuchają we wszystkim Rady Opiekunów, którzy żyją w luksusie i podporządkowują sobie wszystkich. Jest to świat, w którym nie ma miejsca dla kalek i ofiar wypadków- takie osoby i niemowlęta są przenoszone do miejsca zwanego Polem, gdzie czekają na śmierć.
Kira, główna bohaterka, jest dziewczyną obdarzoną nieprzeciętnym talentem, która zostaje zwerbowana do pracy w Gmachu Rady, i która powoli wyciąga wnioski z tego, co dzieje się dokoła niej. Zaczyna rozumieć, że istniejący porządek życia w wiosce, mógłby wyglądać inaczej...
Piękna narracja, snująca się leniwie działa hipnotyzująco. Jestem zachwycona.

Przecudna historia o świecie pełnym egoizmu, pozbawionym współczucia i miłości do drugiego człowieka.
Niewątpliwie jest to trudna książka, ale bardzo cenna i mądra.

Niewątpliwie jest to trudna książka, ale bardzo cenna i mądra.

"Skrawki błękitu" to drugi tom serii książek Lois Lowry, pierwszym był "Dawca", który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Ta część w przeciwieństwie do poprzedniej okazała się bardziej powieścią obyczajową, opowiadającą o losach niepełnosprawnej dziewczyny o niezwykłym talencie.
🔹
Z pewnością nie dorównuje poziomem do "Dawcy", jest poprawna, przyjemnie i szybko się ją czytało, dlatego wysoka ocena. Powieści Lowsy urzekają swoim klimatem, bo przenoszą nas do świata literackiego przedstawionego przez autorkę. Ma lekkie pióro, pisze powieści bardziej skierowane w stronę młodzieży, ale kto powiedział, że nie jesteśmy młodzi😁 I kto nam zabroni je czytać😎
🔹
Od razu zaznaczam, że nie jest to tylko mdła i bez wyrazu historia o dziewczynce, ale powieść, która wzruszy, a momentami nawet przerazi. Ukazuje prawdziwe oblicze ludzi w stosunku do osób odmiennych i niepełnosprawnych. Dla takich osób nie ma miejsca w społeczności, tym samym ich los jest przesądzony i zostają skazani na śmierć lub wygnanie.
✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒
Kira jest utalentowaną dziewczynką o niezwykłym talencie, przejawiającym się w jej dłoniach. Na świat przychodzi z okaleczoną nogą, co odrazu przesądza o jej losie, jako bezużytecznej jednostki. Matka swoją siłą i determinacją wywalczy szansę na jej przeżycie.

Po jej śmierci dziewczynka zostaje ocalona przez Radę Opiekunów, która pragnie wykorzystać jej talent. Spoczywa na niej wielka odpowiedzialność związana z jej światem i społecznością w niej zamieszkującej.

Oprócz własnego ważnego zadania powieżonego przez Radę musi otrząsnąć się z nową sytuacją związaną z tym, że jej ojciec jednak nie zginął. Został okaleczony przez ludzi, którzy pomogli jego córce po śmierci żony i się nią zaopiekowali.
Kim naprawdę ludzie zasiadający Radę Opiekunów? Czy Kira jest tam bezpieczna?

Cudowna historia,
"Dawcę" przeczytałam już dość dawno temu i wywarł na mnie wielkie wrażenie. Ta opowieść jest jednak inna. Ukazuje inne oblicze świata stworzonego przez autorkę, choć może lepszym określeniem będzie inny skrawek wzorzystej tkaniny. Powieść wciąga i skłania do przemyśleń.

Cudowna historia,

Jak to zwykle bywa - gorsza od pierwszej części cyklu. Postaci są ciekawe, ale akcja względnie mdła, a zakończenie nijakie.

Miałam dwa podejścia do tej książki. Pierwszy raz próbowałam dawno temu, jakoś nie przemawiała do mnie. Drugi raz zaczęłam kilka dni temu i bum. Wciągnęła mnie.
Być może to kwestia emocji. Kiedyś nie wszystko rozumiałam. Jest to trudna książka.

Dziewczyna z wykręconą nogą traci matkę. Po Jej śmierci ludzie z wioski, w której mieszkały, chcą Kirę, główną bohaterkę, wypędzić właśnie z powodu nogi. Dziewczyna jednak wygrywa i zostaje. Poznaje przyjaciela, który w końcu książki ma dla Niej wspaniały prezent. Nie zdradzę jednak szczegółów.

Wzruszająca książka, którą warto przeczytać :)

"Dawca" wywarł na mnie bardziej piorunujące wrażenie, ale i tak zamierzam czytać tę serię dalej. A że na Legimi są wszystkie części... :)

• 2015