Straszydło-Dydłoń 
bardzopowaznie.blogspot.com
Duchowy podróżnik. ========= Gdy dzieło zakończysz, spełnisz swe zadania, wycofaj się z życia (i schroń gdzieś na odludziu) TAO-TE-KING, wers IX
36 lat, mężczyzna, Łódź, status: Czytelnik, dodał: 13 książek i 9 cytatów, ostatnio widziany 4 dni temu
Teraz czytam
 • Autobiografia Jogina
  Autobiografia Jogina
  Autor:
  W ciągu stu lat, które minęły od jego urodzin, Paramahansę Joganandę uznano za wybitnego przywódcę duchowego XX wieku. "Autobiografia jogina" znalazła się na liście stu najwartościowszych książek stul...
  czytelników: 250 | opinie: 8 | ocena: 8,08 (52 głosy)
 • Serce. Historia kultury i symbolu
  Serce. Historia kultury i symbolu
  Autor:
  Serce - to w wielu kulturach najważniejszy symbol. Autor prowadzi nas przez historię tej znaczącej metafory od starożytności po nasze czasy i nasz świat. A historia tego symbolu to również historia cz...
  czytelników: 25 | opinie: 0 | ocena: 7,2 (5 głosów)
 • Tchnienie grozy
  Tchnienie grozy
  Autorzy:
  „Pozwólcie, że Was zaproszę na seans z duchami, posłuchacie niezwykłych opowieści, a może i za Wami coś się pojawi i zechce lodowatym tchnieniem owiać kark” Wojciech Żukrowski, przedmowa do „Tchnienia...
  czytelników: 155 | opinie: 8 | ocena: 6,67 (39 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-14 21:58:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Kryminalne
 
2018-12-09 22:21:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Polecone
 
2018-12-09 22:17:02
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Polecone
Autor:

Straszydło wystawia ocena.
Dzieli się wrażenie.
To prawdziwa mądrość.
To prawdziwa sztuka.
Życie i zmiana opowiedzieć.
I trafić w sedno.
Tok tok tok.

 
2018-12-05 23:18:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, LGBT, Polecone
 
2018-11-26 19:14:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Niemieckie, Wschodnie
Seria: Galeria

Czasami, a każdy miłośnik książek zna tę sytuację, na wyprzedaży sięga się po absolutnie nieznanego autora, opierając się w 70% procentach na okładkowym opisie, a w pozostałych 30% na kuszącej obniżonej cenie. (No dobra, proporcje są umowne). W konsekwencji czasami trafia się na rzecz bezbrzeżnie pomyłkową, czasem zaś - na prawdziwą perełkę. Jednakże zdarza się i tak, że można trafić na... Czasami, a każdy miłośnik książek zna tę sytuację, na wyprzedaży sięga się po absolutnie nieznanego autora, opierając się w 70% procentach na okładkowym opisie, a w pozostałych 30% na kuszącej obniżonej cenie. (No dobra, proporcje są umowne). W konsekwencji czasami trafia się na rzecz bezbrzeżnie pomyłkową, czasem zaś - na prawdziwą perełkę. Jednakże zdarza się i tak, że można trafić na zwyczajną powieść, która żadną Wielką Literaturą nawet nie próbuje być. Stanowi po prostu dobrą lekturę. I, jak zapewne można się domyślać, tak rzecz wygląda z "No i co teraz zrobimy?" Doris Doerrie.
Może to kwestia szeroko rozumianego czasu, w którym przeczytałem tę powieść autorstwa niemieckiej scenarzystki, ale została ona napisana w taki sposób, że ją... połknąłem. Wszedłem w zaproponowany świat, problemy w niej przedstawione nie wydały mi się wydumane, a co gorsza - rzecz pobudziła mnie do refleksji.
Chwila! Opis okładkowy sugerował powieść z gatunku "rozrywkowa, zabawna"!
Cóż - za bardzo do śmiechu to miejsca nie ma, ale lekkość z jak autorka podaje perypetie głównego bohatera - Freda Kaufmanna - sprawiła, że pomimo raczej poważnej tematyki, czytając "No i co teraz zrobimy?" najzwyczajniej w świecie się... odstresowałem.
Możliwe, że nie każdy odnajdzie się w tematyce powieści Doerrie. Ale i zwyczajne książki nie muszą być dla każdego. A napisać historię kpiącą z europejskiego podejścia do buddyzmu, a jednocześnie bardzo buddyjską w duchu, nie mędrkującą ani trochę - to pewne wyzwanie. Któremu autorka zdecydowanie podołała.

pokaż więcej

 
2018-11-21 00:09:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Kryminalne, Polecone
Cykl: Logan McRae (tom 3)
 
2018-11-09 23:21:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!
 
2018-11-05 15:28:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!
Cykl: Herkules Poirot (tom 2) | Seria: Klasyka Kryminału
 
2018-10-31 14:18:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Polecone
Autor:

Wydaje się, że "Dziewczyna z pociągu" uruchomiła nowy trend w powieści kryminalnej (którą na użytek własny określam powieściowe kryminadło): bohaterka-mocno alko- i podglądanie życia innych, przeszłość przed wypadkiem i świat przeciw niej. Czyli Hitchcock "apgrejdowany". I choć czytadła te pochodzą z tej samej konfekcji, czyta się je znakomicie i szybko (kłania się Dan Brown i jego krótkie... Wydaje się, że "Dziewczyna z pociągu" uruchomiła nowy trend w powieści kryminalnej (którą na użytek własny określam powieściowe kryminadło): bohaterka-mocno alko- i podglądanie życia innych, przeszłość przed wypadkiem i świat przeciw niej. Czyli Hitchcock "apgrejdowany". I choć czytadła te pochodzą z tej samej konfekcji, czyta się je znakomicie i szybko (kłania się Dan Brown i jego krótkie rozdziały). Bo i konfekcję trzeba umieć skroić, a "Kobieta w oknie" przyrządzona według sprawdzonych recept, które dają wielce satysfakcjonujący efekt.
Dobry odprężacz.

pokaż więcej

 
2018-10-28 00:22:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!
Cykl: Panna Marple (tom 7) | Seria: Klasyka Kryminału
 
2018-10-25 20:06:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!
Cykl: Nadinspektor Battle (tom 2)
 
2018-10-23 23:52:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Wschodnie

Dla mnie - odkrycie roku.
Ujmująca opowieść, bardzo filmowa w swej narracji, która przybliża nam odległą (przeszłą?) kulturę Indonezji. Smakowita, choć wydaje się być pisana prostym językiem. A jednak ma w sobie poezję i to o naprawdę ostrym rancie. Acz uczulam, by nie sprowadzać powieści Kurniawana jedynie do poziomu historii "Chłopiec, ku zaskoczeniu wszystkich mieszkańców mieściny, okazuje...
Dla mnie - odkrycie roku.
Ujmująca opowieść, bardzo filmowa w swej narracji, która przybliża nam odległą (przeszłą?) kulturę Indonezji. Smakowita, choć wydaje się być pisana prostym językiem. A jednak ma w sobie poezję i to o naprawdę ostrym rancie. Acz uczulam, by nie sprowadzać powieści Kurniawana jedynie do poziomu historii "Chłopiec, ku zaskoczeniu wszystkich mieszkańców mieściny, okazuje się być mordercą". To zbyt duże uproszczenie, albowiem "Człowiek tygrys" to rzecz wielowarstwowa, symboliczna i dosadna zarazem.
I jeszcze jedno: przyzwyczajeni jesteśmy, że najważniejsze jest pierwsze zdanie z książki. Tu - najmocniejsze zdanie pada jako ostatnie.

pokaż więcej

 
2018-10-15 23:36:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Komiks
Autor:
Cykl: Moon Knight (Marvel Now!) (tom 2) | Seria: Marvel NOW!
 
2018-10-15 21:30:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 - Welcome Books!, Podróżnicze

"Bóg rekin" to niezwykle frapujący przykład literatury podróżniczej, pokazujący europocentryczny (no, dobra - autor jest Kanadyjczykiem, ale krąg kulturowy Europy nie do zanegowania) sposób widzenia świata, opisywania go, przy jednoczesnej próbie uporządkowania go w wygodnych szufladkach pojęciowych, a jednocześnie uparcie czyniącej starania, by wyjść poza utarte schematy. Romantyczny dziki... "Bóg rekin" to niezwykle frapujący przykład literatury podróżniczej, pokazujący europocentryczny (no, dobra - autor jest Kanadyjczykiem, ale krąg kulturowy Europy nie do zanegowania) sposób widzenia świata, opisywania go, przy jednoczesnej próbie uporządkowania go w wygodnych szufladkach pojęciowych, a jednocześnie uparcie czyniącej starania, by wyjść poza utarte schematy. Romantyczny dziki versus rzeczywistość zastana.
Można zżymać się niekiedy na łatwość z jaką autor - dziennikarz (a przy tym potomek legendarnego brytyjskiego misjonarza) nie tyle nawiązuje relacje z miejscowymi, co wszyscy mu szczerze i wylewnie opowiadają o najgłębszych praktykach... hm... hybrydowych: magiczno-chrześcijańskich i prowadzą go dokąd jeno spojrzenie wskaże.
Jednakże taka refleksja pojawia się zaledwie w kilku momentach - przez większą część historii doskonale rozumiemy podróżującego bohatera, bo on naszymi oczami i rozumem w tej wędrówce jest.
Najmocniejszym atutem książki okazuje się to, jak niewiele wiemy o sytuacji politycznej odległej Melanezji - niedawna, bardzo krwawa historia nie zajęła naszej uwagi, kiedy się rozgrywała, więc wytrącenie z względnego spokoju po lekturze "Boga rekina" jest niejako skutkiem ubocznym tej opowieści o szukaniu magii.

pokaż więcej

 
2018-10-07 21:02:38
Ma nowego znajomego: Kwyrloczka
 
Moja biblioteczka
543 68 592
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (24)

Ulubieni autorzy (20)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (22)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd