Zbrodnia goni zbrodnię

Bartek Szpojda
30.09.2015
Okładka książki Królowie przeklęci II Maurice Druon Patronat LC
Średnia ocen:
7,9 / 10
908 ocen
Czytelnicy: 2664 Opinie: 74

Oto drugi tom dzieła, które przykuwa uwagę każdego miłośnika dobrej literatury, gęstej sieci intryg i sporej dawki historii. Oto bowiem Francja, której władcy zostali przeklęci przez wielkiego mistrza zakonu templariuszy Jakuba de Molaya, staje przed wielką niewiadomą – kto będzie sprawował pieczę nad koroną? Ludwik X, zwany Kłótliwym, ginie z ręki hrabiny Mahaut d'Artois, pozostawiając brzemienną żonę i chaos w państwie. Czy jego potomkiem będzie chłopiec, czy też władza przypadnie jego bratu, Filipowi de Poitiers? A może możnemu Karolowi Walezjuszowi? Odpowiedzi na te pytania oczekuje nie tylko lud francuski, ale i cały średniowieczny świat.

Ci, którzy spodziewali się, iż kolejne tomy „Królów przeklętych będą mniej ciekawe, mogą już czuć się srodze rozczarowani. Oto bowiem, zgodnie z twierdzeniem Alfreda Hitchcocka, po trzęsieniu ziemi, jakie spowodowała śmierć Ludwika X, napięcie tylko wzrasta – na dworze królewskim, w Awinionie podczas konklawe i w samej książce. Historia dla autora jest bowiem nader łaskawa, samoistnie podsuwając mu najbardziej zdumiewające scenariusze zdarzeń. Dotyczą one nie tylko bohaterów znanych z tomu pierwszego, ale i plejady nowych, nie mniej barwnych postaci. Tym razem nieco więcej dowiemy się choćby o stosunkach (dosłownie) panujących na angielskim dworze królewskim, o tym jak wybiera się pożądanego papieża, a także o miłości Guccia, rodzicielstwie i bezwzględności sprawujących władzę.

Ci, którzy lekturę poprzedniego tomu wspominają bardzo miło, spieszę poinformować, że tym razem jest jeszcze lepiej. Można odnieść wrażenie, że tym razem autor dostał nieco większe pole do popisu dla swej wyobraźni (wspomniany już wątek rodzicielstwa), co wykorzystał po mistrzowsku. Oczywiście pomaga mu w tym sama historia – pełna niedopowiedzeń i tajemnic, jednak to w jaki sposób je wykorzystał – zasługuje na najwyższe uznanie. Trudno się bowiem oderwać od lektury, a nieco archaiczny styl tym razem już zupełnie nie wadzi.

Przyznaję, że z niecierpliwością oczekuję zamknięcia „tryptyku francuskiego” – i to z kilku względów. Po pierwsze – ciekaw jestem, jak rozwinie się wizja autora na tle rzeczywistej historii rodu Kapetyngów. Po drugie – człowiek zawsze interesuje się tym, co tajemnicze, skomplikowane i intrygujące – a tych cech „Królom przeklętym nie brak. Po trzecie wreszcie – losy bohaterów, tych prawdziwych i tych zmyślonych winny znaleźć jakieś sensowne (miejmy nadzieję) rozwiązanie – a to po lekturze dwóch tomów jest czymś, na co warto czekać. Mam nadzieję, że i Wy macie podobne odczucia.

Bartek `barneej` Szpojda

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd