SPEKTRUM Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij

Okładka książki SPEKTRUM Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij Dean Ornish
Okładka książki SPEKTRUM Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij
Dean Ornish Wydawnictwo: Druga Strona zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The Spectrum: A Scientifically Proven Program to Feel Better, Live Longer, Lose Weight, and Gain Health
Druga Strona
2015-05-13
2015-05-13
9788364190094
Jerzy Wołk-Łaniewski
zdrowie medycyna dieta styl życia stres aktywność fizyczna

Powyższą książkę przeczytałem za poleceniem znajomego lekarza. Chociaż nie mam żadnych problemów zdrowotnych, na które Dean Ornish stara się zaradzić, całość przeczytałem w krótkim czasie i ze sporym zainteresowaniem, mimo że nie jest to przecież lektura rozrywkowa. Autor jest lekarzem Billa Clintona (który być może zawdzięcza mu życie) i promotorem leczenia schorzeń kardiologicznych poprzez stosowaniu diety i poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Działania te mogą często zapobiec operacji i sprawić, że leki staną się niepotrzebne. Całość jest oczywiście napisana z myślą o nader otyłych amerykanach, jednak my Polacy ostatnimi czasy też mamy co nieco za uszami. Spadek ubóstwa sprawił, że sklepy zalała fala taniego i kalorycznego żarcia, co negatywnie odbiło się na naszej wadze. Widuję coraz więcej młodych osób z nadwagą (mi też trochę przybyło, choć tragedii jeszcze nie ma;) i porady doktora Ornisha mogą się przydać i nam. Nie jestem w stanie tego sprawdzić doświadczalnie, ale zalecenia zawarte w książce powyżej wydają się być dobrze udokumentowane i zdają się nie być pseudonauką.

Książka ciekawa dla osób początkujących, które o żywieniu niewiele wiedzą. Przy czytaniu całości męczy ciągłe powtarzanie faktów, które wynika z tego, że rozdziały można czytać niezależnie np. jeśli interesuje nas strata wagi rozdział x, jeśli chcemy obniżyć ciśnienie rozdział y. Książka trochę zbyt rozwlekła, ale mimo wszystko warta przeczytania.

Dieta dra Ornisha to jedyna dieta, która jest refundowana w USA w przypadku leczenia chorób serca. Jest to najlepsza książka o zdrowiu jaka kiedykolwiek wyszła. Nic dodać nic ująć. Wielka księga ogromnej ilości cennych i dowiedzionych naukowo informacji.

Jest to ciekawa gruba książka o zdrowym jedzeniu i zdrowym stylu życia, które może nas uratować przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Gdyby ta sama treść była zawarta w trzy razy cieńszej książce, to zasługiwałaby na 10 gwiazdek. W książce jest sporo lania wody i mało treści. A trochę szkoda, bo temat i rady zawarte w książce są bardzo ciekawe i pomocne.

Wyobraź sobie, że wkrótce umrzesz na zawał serca. Aby temu zapobiec możesz poddać się operacji wszczepienia by-passów, ale prawdopodobnie w ciągu najbliższych pięciu lat twoje serce i tak przestanie bić. Jeśli masz trochę szczęścia i mieszkasz w USandA twój ubezpieczyciel może ci zaproponować alternatywne rozwiązanie – udział w programie dr Ornisha. To pierwszy i póki co jedyny tego typu program zmiany stylu życia, który został objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym (odpowiednik naszego NFZ). W trakcie 30 lat badań prowadzonych przez autora książki udowodnił on na wiele sposobów, że zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie aktywnych metod radzenia sobie ze stresem i podstawowa aktywność fizyczna może nawet w kilka tygodni cofnąć choroby serca, raka prostaty i prawdopodobnie raka piersi, obniżyć poziom cholesterolu, wyeliminować nadciśnienie, zlikwidować cukrzycę typu II, przedłużyć życie na poziomie komórkowym, a przy okazji zbić wagę. Wyniki tych badań są wręcz spektakularne.

"Spektrum" to doskonały przykład medycyny opartej na dowodach. W książce przytaczane są dziesiątki badań publikowanych w najważniejszych naukowych wydawnictwach, które potwierdzają skuteczność wprowadzenia proponowanych zmian. Bibliografia ma imponujące rozmiary jak na lekturę poradnikową.

To co dla mnie jest wyjątkową zaletą, to sposób podejścia autora do motywacji czytelnika. Ornish przychyla się do filozofii małych kroków, odcinając się od rygorystycznych zaleceń, nakazów, zakazów i ścisłych reguł. Na każdym kroku podkreśla wolność wyboru stopnia, w jakim chce się wprowadzić zmiany i korzyści z nich wynikające. Decyzję o tym, CO zmienić i na ILE pozostawia do samego końca czytelnikowi zaznaczając, że jego rolą jest jedynie przedstawienie tego, JAK tę zmianę skutecznie przeprowadzić. Cel jest jeden – poprawa zdrowia – a jego pozytywny wydźwięk ma dodatkowo motywować do zaangażowania się w zmianę. W mojej ocenie to naprawdę profesjonalne podejście do zagadnienia i na mnie działa.

Książka ma też niestety swoje wady. Nie daję 8 gwiazdek za irytujący i męczący styl, w jakim ją napisano. Jest to typowa "amerykańszczyzna", w której w kółko powtarzają się te same informacje, autor udziela niedorzecznych porad (np. ta o dźwiganiu konserw podczas oglądania TV),a przez to ja-czytelnik czuję się traktowana jak półdebil po mikrowylewie. Zalecenia żywieniowe przy konkretnych schorzeniach wydają mi się ponadto zbyt ogólnikowe, a miejscami miałam wrażenie, że w zasadzie niczym się od siebie nie różnią. Poza tymi drobiazgami, to naprawdę cacy lekturka. Polecam.

Książka dla osób chcących zmienić swoje żywienie i sposób życia i potrzebują motywacji.Dla osoby zajmującej się żywienie nie ma tu nic nowego.

• Zdrowie
  • Dietetyka
  • Kulinarne
  • Do kupienia
  • Książki 2018

Dodaj cytat z książki SPEKTRUM Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij