Wyzwanie czytelnicze LC

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1929
goskrzys | 2019-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Króciutka bajeczka o tym, jak rodzinka czarnych kotów (z dziada pradziada) odrzuciła kociątko, które z niewyjaśnionych powodów urodziło się rude, a na dodatek jeszcze sprawiało problemy wychowawcze. Kociątko dorosło, zrobiło karierę muzyczną (w kapeli... punk rockowej), urodziło własne dzieci (wśród rudzielców było jedno czarne kociątko), wróciło do rodzinnego domu i odzyskało łaski rodziców (w końcu kto by nie przyjął pod dach muzycznej celebrytki?). Tyle w kwestii fabuły.

Muszę przyznać, że miałam mieszane odczucia po lekturze. Książeczka wybitnie dla dzieciaków, ciekawie ilustrowana. Ale jeśli chodzi o zawarty w niej morał? Dość to brutalny świat, w którym rodzice wyrzekają się dziecka z powodu jego inności, a przyjmują z powrotem tylko dlatego, że stało się sławne. Chociaż może dzieci odbierają tę opowieść inaczej, ciesząc się po prostu ze szczęśliwego zakończenia, mimo wszystko? We mnie pozostawiła gorzki posmak.

Jadwiga Zając | 2015-05-07

Jedna z najlepszych ilustrowanych książeczek dla dzieci, jakie znam. Poznajemy ród czarnych kotów, elegancką, wytworną familię, w której po latach genetycznej czystości pojawia się... Ruda. Ruda wynajduje coraz to nowe sposoby na okazanie swojej inności światu. Ostatecznie jej niezwykłe życie okazuje się bardzo szczęśliwe, ma tylko jeden mały problem... jedno z jej rozkosznych maleństw zupełnie nie pasuje do reszty. Jest czarne. Wytworne. Eleganckie. :) Żeby nie spojlerować za bardzo dodam jeszcze tylko, że jest to ewidentnie książeczka, która ubawi rodziców słuchających mocniejszego brzmienia ;) Być może w ten sposób nawiążą także ciekawą relację ze swoim potomkiem - jaki by nie był: czarny, czy rudy...:D

Magda M | 2017-09-23
nigdy | 2015-08-02