Żółty groszek. Równie wyjątkowy

2024-04-24
2024-04-24
32 min.

Okładka książki Zaspany kotek Joanna Liszewska, Agnieszka Matz
Zaspany kotek Joanna Liszewska, A...
Okładka książki Mój dzień Anna Kapuścińska, Agnieszka Matz
Mój dzień Anna Kapuścińska,&n...
Okładka książki Zwierzaki Anna Kapuścińska, Agnieszka Matz, Chmurska Paulina
Zwierzaki Anna Kapuścińska,&n...
Okładka książki Boże Narodzenie z Manią i Tyniem Agnieszka Matz, Magdalena Młodnicka
Boże Narodzeni... Agnieszka Matz, Mag...

Akceptacja i tolerancja jest niezwykle ważna, dlatego warto poruszać z dziećmi te tematy możliwie jak najwcześniej.

Świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi na temat akceptacji i tolerancji będzie przepiękny picturebook "Żółty Groszek. Równie wyjątkowy" 🍀

Opowiada ona o groszku, który różni się od innych groszków, ponieważ jest żółty, a nie zielony jak jego bracia. Niestety przez jego odmienny kolor nikt nie chce się z nim bawić i często jest obiektem drwin. Żółty groszek nie potrafi zrozumieć, dlaczego bracia go nie akceptują i postanawia wyruszyć w podróż, by odnaleźć innych podobnych do siebie przyjaciół. Szybko okazuje się, że na świecie istnieje wiele rodzajów roślin strączkowych, które różnią się kolorami i kształtami, a każdy z nich jest piękny i wyjątkowy.

Książka uczy akceptacji i wiary w siebie. Na przykładzie historii Żółtego Groszka dzieci widzą, że nie warto się poddawać, świat potrafi nas zaskoczyć i jest różnorodny, wystarczy się tylko na niego otworzyć. Bycie innym nie oznacza nic złego, a wręcz przeciwnie, bycie innym to bycie wyjątkowym. Piękne, kolorowe i duże ilustracje przyciągną wzrok i uwagę każdego malucha, a historia groszka choć zaczyna się smutno kończy się happy endem i wartościowym przesłaniem.

Z puszki wysypały się zielone groszki, ale jeden z nich wyróżniał się na tle pozostałych – był żółty.
Jego niezwykła barwa przyciągała uwagę, lecz niestety także wywoływała szyderstwa ze strony innych groszków. Mimo otaczającego tłumu, żółty groszek czuł się niezwykle samotny. Próbował zmienić swój wygląd, dopasować się do reszty, jednak bezskutecznie.

Na szczęście w swojej podróży spotkał przyjazną i mądrą dynię, która uświadomiła mu, że należy do gromady innych strączków. Nasz bohater postanowił je odnaleźć i wyruszył w podróż, podczas której poznał m.in. soczewicę, cieciorkę, bób oraz różne odmiany fasoli. Zaprosił nowych towarzyszy do siebie i uświadomił zielonym groszkom, że bycie innym to nic złego – to czyni ich wyjątkowymi.

To piękna opowieść o tolerancji, różnorodności oraz przyjaźni. Historia groszka stanowi rewelacyjny wstęp do rozmów z dziećmi na temat odmienności. Każdy z nas jest inny, a niestety często ta odmienność staje się przedmiotem kpiny ze strony rówieśników. Dlatego cieszę się, że powstają takie książki, które pomagają nam pokazać swoim pociechom, że różnorodność może być zaletą, a nie wadą 😊

To inspirująca, ale także edukacyjna historia.
Jestem przekonana, że zarówno dzieci jak i dorośli, znajdą w niej wiele wartościowych przesłań i wzruszających chwil.

Na szczęście w...

Z puszki pełnej zielonego groszku wypadł kiedyś groszek, który był zupełnie inny od swoich towarzyszy. Wszystkie groszki były zielone, on był żółty.

Jak możecie się domyśleć inne groszki naśmiewały się z niego i wytykały palcami. Żółty groszek był z tego powodu bardzo smutny i zaczął robić wszystko, by upodobnić się do zielonych kolegów. Niestety nie było to łatwe, wręcz okazało się niemożliwe.

Pewnego dnia Żółty groszek spotkał na swojej drodze dynię, która wytłumaczyła mu, że do jednej gromady należą zarówno cukinię, kabaczki jak o arbuzy, chociaż bardzo się od siebie różnią.

Za namową mądrej przyjaciółki groszek ruszył w świat, by odnaleźć inne strączki. Tak właśnie spotkał soczewicę, cieciorkę, bób, czerwoną fasolę i fasolę mung. Zaprosił do siebie Wszystkie nowo poznane strączki i przekonał zielone groszki, że bycie innym to nic złego.

"Żółty groszek. Równie wyjątkowy" Agnieszko Matz to bardzo przyjemna lektura. Jest pięknie zilustrowana ale co najważniejsze wartościowa. Poruszy ważny temat i robi to w sposób idealny dla młodszych czytelników.

Książka, która w łatwy i obrazowy sposób pokazuje różnorodność każdego z nas. Każdy jest inny i to jest piękne 💜

Niezwykle prosta, ale i zabawna historia o akceptacji i inności. Z początku smutna, szara, z każdą kolejną stroną przepełniona coraz większą feerią barw! Pouczająca, zabawna, kolorowa. No i ta urocza kreska. Będzie czytane wielokrotnie!

Książka poruszająca bardzo ważny temat jakim jest akceptacja wśród rówieśników. Dodatkowo pełna kolorów i humoru! Ogromnie polecam :)

• Domowa biblioteczka
  • Przeczytane w 2024 roku