Największe kłamstwa naszej cywilizacji

Cykl: W dżungli zdrowia (tom 4)
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
cywilizacja, zdrowie
zdrowie, medycyna
Bastet

Czasem myślę, że ludzkość w naszej części świata zatraciła się w pogoni za zyskiem. Wyprzedała wszystkie swoje diamenty, w zamian przyjmując tanie, plastikowe paciorki w hurtowych ilościach. Prawda zagubiła się w dżunglach bilansów zysków i strat. A my zostaliśmy w dżungli śmieci, na które ciągle ktoś nakleja kolorowe nalepki, żeby je lepiej sprzedać. Soki owocowe w kartonach, kremy...

Prawda zagubiła się w dżunglach bilansów zysków i strat.

Soki owocowe w kartonach, kremy przeciwsłoneczne z filtrem, przemysłowe hodowle mięsa, suplementy diety, syrop glukozowo-fruktozowy, biały cukier, aspartam, glutaminian sodu, oleje roślinne, alkohol, margaryna.

Witaj w świecie wielkich kłamstw.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/

Chrupek | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Poradniki

Mimo że styl, który obrała autorka był czasami dość irytujący (czułam się, jakby chciała ze mnie zrobić nieuświadomioną idiotkę), to ta książka jest świetną podstawą do zagłębienia się w temat oszustw, jakimi karmią nas koncerny i media. Nie tylko na temat jedzenia (ech, ten nieszczęsny syrop glukozowo-fruktozowy i glutaminian sodu...), ale też między innymi o kremach z filtrem do opalania i suplementach diety. Wynalazłam kilka dla mnie nowych rzeczy, w które z pewnością się bardziej zagłębię, a każdemu, kto chciałby się dowiedzieć, dlaczego jedzenie sklepowego mięsa i nie zwracanie uwagi na skład produktów jest złe - polecam!

Jest to jednak poniekąd smutna książka, bo sami, z pełną świadomością (a może i nie) się otruwamy. Bo tak naprawdę mamy wybór, ale wolimy iść na łatwiznę i ślepo wierzyć reklamom, co niekoniecznie wychodzi nam na dobre.

Monika | 2018-05-26
Przeczytana: 13 maja 2018

Pani Beata znów mnie niczym nie zaskoczyła. W książce jest cała masa powtórzeń (z tej i innych książek), pisanie w kółko o tym samym, traktowanie ludzi jak niemyślących idiotów...
Ale jest też parę fajnych spostrzeżeń.

Guinevere7 | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

„Największe kłamstwa naszej cywilizacji” to IV tom z serii książek o zdrowiu pani Beaty.
Wprost w głowie mi się nie mieści, że można napisać ponad 300 stron w kółko powtarzając to samo. Do znudzenia. Lub z chęci dogłębnego wbicia do głowy czytelnikowi prawdy oczywistej.
Czasami mam wrażenie, że pani Beata fascynuje się swoimi odkryciami jak mała dziewczynka, zapominając, że ludzie o śmieciowym jedzeniu dowiedzieli się już dawno temu.
Merytorycznie muszę zgodzić się w większej części opisanych kłamstw naszych czasów, ale i tak odchudziłabym treść o połowę. Za dużo powtórzeń ( czy pani Beata rozmawia sama ze sobą czy też nie ma szacunku do czytelnika i jego pamięci, zakładając, że musi co chwilę powtarzać swoje przemyślenia?) Poza tym za dużo demonizowania i straszenia, bez podania argumentów i podstawy naukowej. Brak odnośników do badań czy źródła informacji. Za dużo teorii spiskowych, zakrawających czasem o histerię.
Szczerze przyznam, że po lekturze tej książki poczułam się...

Evik | 2015-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 października 2015

Hura!!!
Okryłam przyczynę największego zła we współczesnym świecie. Przyczynę otyłości, chorób takich, jak autyzm, ADHD, Alzheimer, stwardnienie zanikowe boczne, rak, choroby Parkinsona, guzów mózgu, schizofrenii, itp. Jest nim GLUTAMINIAN SODU. Odpowiada on za wszystko (patrz strona 166). No może poza trzęsieniami ziemi ;)

Żeby nie było, że się czepiam. Uważam, że żywność jest strasznie przetworzona. Dodaje się tam różnych barwników, konserwantów i polepszaczy smaków. I to z pewnością ma wpływ na nasze zdrowie.
Zgadzam się, że syntetyczna witamina nie zastąpi tej w prawdziwym owocu. Sama używam masła zamiast margaryny.
Wiem, że są dobre kalorie i puste kalorie.
Staram się czytać etykiety - patrzę na skład produktów.
To, co jemy z pewnością ma przełożenie na nasze życie.
W wielu aspektach B. Pawlikowska ma rację, w innych - nie jestem kompetentna, by oceniać.
W każdym razie nie przekładałabym tego tak "Urodziłaś chore dziecko - źle się żywiłaś". Zachorowałaś/eś - tak...

Kasia PYRZ | 2015-05-18
Przeczytana: 17 maja 2015

Bardzo dobra książka - w przystępny sposób pokazuje nam, w jaki sposób jesteśmy oszukiwani niemalże z każdej strony. Autorka pisze o szkodliwości aspartamu, syropu glukozowo-fruktozowego, alkoholu. Pokazuje nam, że sok, reklamowany w telewizji nie jest sokiem, który możemy przyrządzić sobie sami w domu. Opisuje, w jaki sposób hodowane są zwierzęta na mięso, które tak często jemy. Wiele z tych informacji znałam już wcześniej, dowiedziałam się jednak sporo nowych rzeczy. Książkę polecam każdemu, choć wiem, że nie każdy będzie miał w sobie tyle siły, żeby odrzucić chemiczną i fałszywą żywność. Ze swojej strony - polecam, zmienia się ciało i dusza :)

Anita | 2015-09-30
Przeczytana: 29 września 2015

Sporo informacji, głównie o żywności, którą spożywamy każdego dnia. Po lekturze niemal śnił mi się syrop glukozowo-fruktozowy, a na cukier, mięso i inne produkty już zawsze będę spoglądała podejrzliwie. Jeżeli ktoś lubi jeść to mam wątpliwości, czy powinien to czytać. Jednakże zawiera sporo konkretnych informacji (również chemicznych) wyłożonych w sposób bardzo przyjazny i zrozumiały. Przewrotnie napiszę, smacznego ;)

Marta | 2015-09-08
Przeczytana: 07 września 2015

Jedyne czego nie rozumiem, to dlaczego p. Pawlikowska przybrała tak irytujący i stawiający czytelnika na poziomie idioty styl pisania.

Cebulorz | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Książka ma znamiona oszołomstwa, ale można ją potraktować jako ciekawostkę i inne spojrzenie na sprawy żywienia i nie tylko. Osobiście momentami książka mnie irytowała, kiedy autorka próbowała wmawiać że po zjedzeniu czegoś tam nie będzie się miało energii, będzie biegunka, ból brzucha, złe samopoczucie itp. Nie dotarło do mnie to co w książce napisano, gdyż po 40 latach żywienia się trującym, śmieciowym jedzeniem nie czuję się źle - zazwyczaj dopisuje mi dobre samopoczucie, jest energia, nie trapią mnie żadne choroby, problemy z wagą, wyniki zawsze idealne - a według tego co tu przeczytałem powinienem być już wrakiem człowieka.

wrublik7 | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

kupujemy bez zastanawiania się co gdzie i od kogo,a przecież tak często jesteśmy nabijani w bambuko przez tych którzy chcą tylko zarobić na tym co lubimy.

ile to kłamstwa jest teraz w reklamie, tak często nam wciskane - to jest dobre, bez tego nie da się wartościowo żyć, nonsens! jak choćby z tymi kremami od słońca, smarując się nimi robimy sobie większą krzywdę niż słońce

na prawdę warto sięgnąć po tą książkę, pomimo wrażenia że autorka jest nawiedzona i powinna zamieszkać chyba wśród amiszów, niestety w większości ma rację

malia | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Bardzo wartościowa książka. Pawlikowska w łopatologiczny aczkolwiek rzetelny sposób opisuje największe kłamstwa cywilizacji. Owe kłamstwa to produkty reklamowane w mediach, mające dobrą opinię społeczną, które w rzeczywistości nam szkodzą, zatruwają organizm. Polecam