Pół króla

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Cykl: Morze Drzazg (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Half a King
Jimu

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy. Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać Czarny Tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę. W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi...

W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.

W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych.

Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2015

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1167

Zemsta bywa słodka?

Stworzenie ciekawej historii osadzonej w quasi-średniowiecznych realiach wcale nie jest prostą sztuką. Zwłaszcza, że książek, których akcja rozgrywa się w tych czasach, pojawia się całkiem sporo, przez co czytelnik czuje przesyt pewnych motywów w nich poruszanych. Bardzo ciężko znaleźć coś oryginalnego albo przynajmniej ciekawie poprowadzonego. Na szczęście w morzu propozycji low fantasy można czasem wyłowić interesujące literackie perełki, choćby takie jak najnowsza powieść Joego Abercrombie – „Pół króla”.

Książkę rozpoczyna dość znany schemat – młody książę, Yarvi, musi porzucić swoje dotychczasowe szkolenie na Ministra. Jego ojciec i starszy brat zostają zabici, więc brzemię rządów spoczywa na barkach młodego bohatera. Niestety bardzo szybko traci koronę, zostaje bowiem oszukany przez bliskich, którzy zastawiają na niego śmiertelną pułapkę. Yarviemu udaje się jednak uciec spod kosy śmierci, trafia do niewoli, gdzie każdy dzień okazuje się walką o życie. Młody książę poprzysięga zemstę mordercom ojca i brata i robi wszystko, by jej dotrzymać.

Fabuła rzeczywiście jest dość przewidywalna: mamy zdradę, chęć zemsty, która dosłownie spala bohatera czy podróż w celu jej dokonania  – owszem, to wszystko bardzo często pojawia się w książkach, i to nie tylko tych osadzonych w quasi-średniowiecznych realiach. Jednak autor zastosował w swoim dziele kilka interesujących rozwiązań, zwłaszcza zakończenie pierwszego tomu trylogii pokazuje, że znany schemat można ubarwić i zgrabnie poprowadzić tak, by móc zaskoczyć odbiorcę.

Najciekawsze są jednak postaci, zwłaszcza protagonisty, który jest typowym antybohaterem. Yarvi nigdy nie marzył o tym, by być królem, pragnął zostać Ministrem i temu podporządkował swoje życie. Bardzo często losy nie toczą się jednak tak jak sobie planujemy, nie inaczej stało się w tym przypadku. Główny bohater „Pół króla” nie należy do odważnych, silnych i biegłych w szermierce osób, woli siedzieć z nosem w książce i poznawać tajniki pertraktacji niż rodzaje broni i uderzeń.

Nowe dzieło Joego Abercrombie to typowa powieść inicjacyjna, gdzie bohater przechodzi wewnętrzną przemianę. Yarvi rzeczywiście staje się kimś innym – sytuacja zmusza go do tego, by szybciej dorósł. Czytelnik obserwuje, jak z nieśmiałego młodego księcia protagonista staje się mistrzem manipulacji. Niestety czasami nie każda zmiana okazuje się tą dobrą.

„Pół króla” to niezwykła opowieść, która od początku do końca trzyma czytelnika w napięciu. Autor w przystępny i prosty sposób ukazuje odbiorcy drogę, jaką musi przebyć młody bohater, by zemścić się na swoich wrogach. Mimo że niektóre wątki okazują się łatwe do przewidzenia, autor potrafił zaskoczyć czytelnika pewnymi rozwiązaniami, zwłaszcza zakończeniem. Warto sięgnąć po tę pozycję, by zobaczyć, jak Abercrombie kreśli ciekawe i silne osobowości.

Monika „Katriona” Doerre

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Do walki potrzebne są dwie ręce, lecz wystarczy jedna, żeby wbić komuś nóż w plecy.”

Nie spotkałam się wcześniej z tym autorem, a teraz będę musiała wnikliwiej mu się przyjrzeć, ponieważ naprawdę mi się podobało.

Yarvi jest młody, kaleki i ma zostać ministrem. Według swoich bliskich nie nadaje się do niczego więcej, a już z całą pewnością nie nadaje się do walki. Wszystko się zmienia, kiedy Yarvi zostaje zmuszony zasiąść na Czarnym Tronie jako król. Czy uwierzy w siebie i będzie gotowy zmierzyć się z tym wszystkim, co przygotował mu złośliwy los?

Lekturę trochę zepsuł mi opis z tyłu książki, gdzie jest wspomniane o niewoli, to naprawdę odebrało efekt zaskoczenia, przynajmniej na początku książki. Dalej było już tylko lepiej, wciągnęłam się w historię Yarviego, żyłam wszystkimi wydarzeniami opisanymi w książce. Była intryga, charakterystyczni bohaterowie, sporo akcji, lekko, ledwie zauważalnie i bez przesady zarysowany wątek uczuciowy. Wszystko to opisane ładnym językiem,...

****
"Na koń! Wynieśmy się stąd bez pożegnań -
Lepsze już to niż pożegnać się z życiem.
Nie jest złodziejem ten, kto się wykrada
Z potrzasku, w którym zamyka go zdrada."
William Shakespear - "Makbet"

"Nie bój się wrogów -
w najgorszym razie mogą Cię zabić.
Nie bój się przyjaciół -
w najgorszym razie mogą Cię zdradzić.
Strzeż się obojętnych -
nie zabijają i nie zdradzają, ale za ich milczącą zgodą,
mord i zdrada istnieją na świecie"
Bruno Jasieński - "Zmowa obojętnych"

****

Zdrada boli najbardziej, szczególnie wtedy, gdy zdradza ktoś bliski, ktoś do kogo mamy największe zaufanie, komu powierzylibyśmy swoje życie. Wtedy boli najbardziej..., serce krwawi, dusza rozdarta na strzępy, w myślach ścigają się na przemian żal, gorycz, trochę gniewu, złości. Człowiek nie jest w stanie się pogodzić, że zranił ktoś bliski, nie mieści mu się to w głowie...
Zupełnie nie spodziewał takiego ciosu Yarvi, główny bohater "Półkróla" pierwszej części. W drugiej części "Półświecie"...

Shimik | 2015-08-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po raz pierwszy zobaczyłem książkę na Fejsie i od tamtej chwili miałem ochotę ją przeczytać. Sprawdziłem kiedy będzie wydana, a następnie udałem się do księgarni w celu zakupienia jej. Teraz już po jakimś czasie od premiery przeczytałem. Stwierdzam, że bardzo mi się podobała. Yarvi bohater, którego od początku polubiłem i przyznam się, że utożsamiałem się z nim:) Został zdradzony i sprzedany jako niewolnik, a następnie odzyskał utraconą wolność. Następnie postanowił się zemścić na wszystkich tych, którzy sprowadzili na niego ten los. Zyskał przyjaciół tam gdzie wcześniej widział jedynie siłę roboczą. Jest to historia w której widzimy jak chłopiec staje się mężczyzną, jak dorasta i jak zmienia się jego pogląd na sprawy życia. To co spotyka bohatera ma wpływ na jego charakter i zmienia go całkowicie. Już nigdy nie będzie chłopcem, teraz wie, że ludzie są najgroźniejszymi istotami na świecie, nawet starożytne elfy nie byłyby w stanie dorównać im okrucieństwem.

Polecam, historia jest...

Marcin | 2015-08-20

Dobra powieść fantasy, literatura rozrywkowa na przyzwoitym poziomie, choć walka o władzę i zemsta to schemat z grubsza ograny, a niektóre pomysły wyglądają na żywcem wyjęte z legendarnej już sagi George'a R.R. Martina, który zresztą "Pół króla" rekomenduje na okładce niniejszego wydania tej powieści. Rzecz może spodobać się także miłośnikom klasycznej prozy przygodowej, nie brakuje tu bowiem ani efektownych pojedynków, ani też zmagań człowieka z naturą. Mimo wszystko trudno nie przyznać, że karkołomny jest pomysł autora z zaangażowaniem człowieka o znacznie ograniczonej władzy w jednej z rąk do katorżniczego wiosłowania na galerze.

Gabriela P | 2015-08-26
Przeczytana: 25 lipca 2015

Kiedy słyszę o walce o władze, zdradach i knowaniach - moje zaintrygowanie budzi się do życia. I nawet jeśli usilnie próbuje samą siebie przekonać, że jestem na tyle silna, by oprzeć się reklamom, prawda jest taka, że i ja staje się ofiarą tych wszystkich czarownych obietnic. A potem się złoszczę, nie wiem tylko czy bardziej na siebie, czy daną książkę.

Z Joe Abecrombie nie miałam wcześniej styczności, jego „Pół króla” to pierwsza książka, która trafiła na moją półkę. I muszę powiedzieć, że bardzo długo walczyłam sama ze sobą. Część mnie krzyczała: to dokładnie to, na co ostatnio masz nieustanną ochotę! Ale druga ostrzegała. I może gdyby ostrzegała nieco bardziej dosadnie, nie musiałabym doszukiwać się pomiędzy tymi wszystkimi stronami choć odrobiny tego „czegoś”, co miało mnie tak porwać, przytrzymać i nie wypuścić aż do ostatniej strony.

Ale po kolei – kilka tygodni przerwy od systematycznego pisania recenzji i już mi się wszystko pomieszało ;)

Yarvi to młody książę, który...

Aneta | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2018

„Pół Króla” jest świetną książką dla bardziej nastoletniej części czytelników. Z bohaterem można się zaprzyjaźnić, akcja jest wciągająca a czasami zaskakująca.
Czas mile spędzony.

Krzysztof Baliński | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Książka zatytułowana „Pół króla”, pierwszy tom trylogii „Morze Drzazg” przeznaczona jest raczej dla młodzieży. Widać to po stylu pisania, tzn. Abercombie pisze świetnie, z grubsza o tym samym co w trylogii „Pierwsze prawo”, a więc o polityce, intrygach, grach o tron, itd., tyle, że widać, że to jest wszystko wygładzone. Owszem perypetie głównego bohatera Yerv’iego są dużo uproszczone. W sumie szkoda, bo z tego co czytelnik może się zorientować Yarvi to jest postać na miarę Tyriona Lannistera z „Gry o tron”. Yarvi, podobnie jak bohater Martinowski, jest osobą niepełnosprawną, ma sztuczna rękę, stąd tytuł „Pół króla”. Yarvi może i ma jedną sprawną rękę, ale za to jest osobą niebywale inteligentną. I tego właśnie możemy się z tej książki dowiedzieć, że intelekt może być równie dobrą bronią jak toporki i miecze, jeśli się umiejętnie z intelektu potrafi korzystać. Yarvi radzi sobie doskonale.

Na skutek intrygi zmarł ojciec Yarv’iego, a wiec on jako następca tronu przejmuje władzę....

pietruszka | 2016-02-20
Przeczytana: 2015 rok

Fajna zabawa, czytanie takiej książki, czysta rozrywka. Scenariusz: wygnali go ale wróci i się zemści. Na pewno sięgnie po następne części

sai | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Na książkę natknąłem się przy okazji przeglądania plebiscytu na najlepsze fantasy chyba zeszłego roku, no i tak udanego pierwszego spotkania z Joe Abercrombie się nie spodziewałem.Książka trzyma w napięciu od samego początku i trzyma do samego końca. Mimo takiego przecież maglowanego motywu... Prawowity władca krainy zostaje zamordowany, po jego śmierci na tron zasiąść ma jego syn który zostaje jednak zdradzony. Cudem udaje mu się przeżyć no i jak to oczywiście bywa poprzysięga zemstę. No i tak to leci, mimo tego książka jest naprawdę świetna. Mi na przykład przypadła do gustu świta bohaterów otaczających Naszego Yarviego oraz sam "Pół Król". Dla znawców tematu "Pół Króla" może wydawać się w znacznej mierze korzystać z pomysłów z "Gry o Tron". Dużo podobieństw, fakt. Niemniej jednak zakończenie bardzie ciekawe, i już nie mogę doczekać się kolejnej części za która zaraz sie zabieram.

Marek Adamkiewicz | 2015-04-09

Znakiem rozpoznawczym Joego Abercrombiego są powieści, których akcja rozgrywa się w realiach trylogii Pierwsze Prawo. Autor eksploruje ten świat dosyć intensywnie, ze sporą regularnością dostarczając czytelnikowi kolejne powieści. Jednak nawet najciekawsze serie dotyka czasami zmęczenie materiału. Pół Króla wydaje się być sposobem na ominięcie tego problemu. To zupełnie nowa historia, dająca oddech zarówno autorowi, jak i czytelnikom. Jednak Abercrombie nie odchodzi daleko od stylu, dzięki któremu zyskał popularność. To wciąż fantasy, i mimo że już nie tak brutalna, jak poprzednie powieści (łatka young adults zobowiązuje), to styl wciąż jest rozpoznawalny.

Yarvi jest jeszcze nieopierzonym młokosem, gdy dowiaduje się, że musi zostać królem. Jego ojciec i starszy brat zostali zamordowani w zastawionej przez wrogów zasadzce. Prawa sukcesji są jasno określone, nawet jeśli władcą ma zostać kaleka z niesprawną ręką. Jednak nie wszystkim taki obrót spraw pasuje. W wyniku intrygi, tym...