Pół króla

Okładka książki Pół króla Joe Abercrombie Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Pół króla
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Rebis Cykl: Morze Drzazg (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2014-01-01
Data 1. wydania:
2014-07-03
Agnieszka Jacewicz
literatura brytyjska literatura angielska high fantasy książę fantasy fantastyka literatura XXI wieku proza angielska
Inne

Oficjalne recenzje i

Zemsta bywa słodka?

1528 151 46

Moje pierwsze spotkanie z autorem mogę uznać za udane. Powieść może nie jest jakaś wybitnie rewelacyjna, jednak na tyle dobra, bym nabrała ochoty na kolejne części cyklu z nadzieją na interesującą lekturę. A tożsamość Nijakiego rozszyfrowałam niemal od razu.

Bardzo ciekawa trylogia, która potrafi zaskoczyć kolejnymi twistami i ogromem świata. Kolejne historie są interesujące i ciekawe ze wgląd na decyzję Bohaterów i to jak później mają one wpływ na świat. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

58/2022
Po zachłyśnięciu się uniwersum wykreowanym przez Autora w trylogii “Pierwsze prawo” rzuciłem się na kolejny trójksiąg Abercrombiego niczym zgłodniały szpak na czereśnie.

Kolejny świat, nowy kontynent, kolejne krainy, następni (i podstępni) królowie, doradcy, rycerze i tzw. zwykli ludzie wciągnięci w tryby opisywanej historii.
Konsekwentnie utrzymana konwencja: konflikt na szczytach władzy, wyrachowane skrytobójstwo, bezpardonowa walka o schedę. Życiowe nauki i życiowe nauczki: że więzy rodzinne nie gwarantują wsparcia i poparcia, że nic tak nie utwardza przyjaźni i lojalności jak skucie jednym łańcuchem na ławie galerniczej i bat nadzorcy na plecach.

Autor, jak dotąd, swoich najważniejszych bohaterów obdarza podobnymi cechami: w trylogii “Pierwsze prawo” brylował Glokta – kaleki kuternoga, okaleczony torturami w niewoli ghurkhulskiej. Tutaj natomiast poznajemy Yarviego – królewskiego syna, który przyszedł na świat z deformacją i ubytkiem w jednej ręce co sprawia, że sam uważa się za półmężczyznę nie mogąc zostać pełnowartościowym wojownikiem.
Los jednak sprawiedliwie rekompensuje mu tę niepełnosprawność obdarzając go zestawem innych cech, dzięki którym staje się ważną częścią uniwersum i może wpływać na kształt polityki.

W wymiarze fabularnym znajdziemy tu wszystko za co można wielbić tę odmianą gatunkową: starcia, bitwy, ucieczki, pogonie, oblężenia. Ze swadą, do której już przyzwyczaił czytelnika, Abercrombie przedstawia kolejne przygody Yarviego i jego kompanii, doprowadzając do zaskakującego finału.
Przyznać należy, że tym razem Autor postarał się o iście filmowe twisty i zdołał mnie zaskoczyć, czym zyskał jeszcze bardziej w moim osobistym rankingu autorów fantasy.

Robię krótką przerwę na lekturę odmiennej gatunkowo książki i powracam nad Morze Drzazg, aby dowiedzieć się, gdzie pożeglowała wyobraźnia Autora.

58/2022

Konsekwentnie utrzymana konwencja:...

Sekwencję walk przyjemnie się śledzi, bohaterowie ok motyw zdrady i zemsty ,kilka fajnych zwrotów akcji przyjemny pierwszy tom

Motyw był wałkowaty po tysiąckroć, ale wciąz dobrze sie czyta

Motyw był wałkowaty po tysiąckroć, ale wciąz dobrze sie czyta

Pierwszy tom tej sagi uważam niestety za słaby - zero emocji, schemat, niczego porywającego. Świat opisany tak oszczędnie, że prawie go nie widzimy w tle. Wojny, walki? Prawie żadnych. Słowem - mało atrakcji. Na szczęście drugi wypada lepiej (może dlatego że ze mnie seksista i Zadra, atrakcyjna na różne sposoby dziewczyna, bardziej mnie kręciła niż ułomny chłopak, który walczyć nie umie, i niby nadrabia rozumem, ale też jakimiś genialnymi konceptami nie powala).
Generalnie jednak nie jest to cykl, który bym polecał na bezludną wyspę. Ot, jeden z tych, które można przeczytać, by zobaczyć, jak to się skończy.

⛓️ W momencie kiedy poznajemy naszego głównego bohatera ma on już zaplanowaną przyszłość. Chce zostać Ministrem. Jednak wszystko to musi porzucić na rzecz zemsty. Niby wydawałoby się takie schematyczne. Młody książę, zemsta, nowa rola do odegrania. Jednak w pewnym momencie cały ten schemat zostaje przełamany przez jedno wydarzenie i nasz bohater ląduje na galerze jako niewolnik. Dodatkowo jego życie utrudnia fakt, że Yarvi posiada tylko jedną sprawną rękę. To w jakim kierunku podążają pozostałe wydarzenia jest tylko i wyłącznie ciekawsze. Moją ulubioną częścią tej historii jest zdecydowanie ten, w którym postaci walczą o przetrwanie w ciężkich warunkach, a w naszym głównym bohaterze dochodzi do powolnej przemiany. Oprócz niego moją uwagę przykuł Nothing. Szczerze to jest on typem bohatera, którego trudno nie zauważyć 😂 Szalony z niego człowiek, ale to właśnie przez te jego dziwactwa go polubiłam.
♤♡◇♧
8/10⭐
♤♡◇♧

Historia ciekawa, dobrze się czyta, ale nie zachwyca. Rozważam, czy iść w kolejne tomy.

Na półkach: , , , , ,

"Może jestem tylko w połowie mężczyzną, lecz przysięgę złożyłem całą"
Yarvi miał zostać ministrem, później królem a został niewolnikiem. I to właśnie jako niewolnik znalazł grono oddanych przyjaciół, którzy wspierają go w drodze po zemstę i tron. Świetna opowieść, bohaterowie których można od razu polubić, wartka akcją i humor wpleciony w to wszystko. Polecam!

"Może jestem tylko w połowie mężczyzną, lecz przysięgę złożyłem całą"

Yarvi, drugi syn króla, nie ma ochoty ani planu bawić się w dziedziczenie korony. Jest kaleką z niepełnosprawną ręką, a naród wojowników nawet nie uznałby takiego władcy. Szkoli się więc on na Ministra, dzięki czemu problem korony będzie miał z głowy. Kiedy w zasadzce umiera jego ojciec i starszy brat nie ma innej możliwości – niech żyje król Yarvi!

Niestety to nie koniec niespodziewanych wydarzeń, albowiem w kolejnej zasadzce to na życie Yarviego czają się zamachowcy. Ten jednak ucieka, tylko po to żeby zostać niewolnikiem na statku.

Czy Yarvi ucieknie z niewoli i czy uda mu się odkryć kto stoi za zabójstwem jego ojca i brata? Czy dokona swojej zemsty? Kto mu pomoże w jego samodzielnej wendetcie?

Wiele opinii czytałem i słyszałem na temat tej książki – w większości niekorzystnych. Muszę jednak przyznać, że się pozytywnie zaskoczyłem tą pozycją. Fabuła może i jest sztampowa – ot chromy dzieciak, wyśmiewany przez całe życie, zostaje królem, tylko po to, żeby później zostać niewolnikiem myślącym o zemście w trakcie kolejnych pociągnięć wiosłem. Podobne zwroty akcji widzieliśmy chociażby w Conanie (który był i królem i niewolnikiem i czymkolwiek autorzy sobie wymyślili :D ). Świat również nie jest przecudnie wymyślony – mapa do złudzenia przypomina kraje nadbałtyckie ze zmienionymi nazwami. Jednak coś jest w tej historii innego – może jest to zasługa drużyny, z którą podróżuje, może jest to zasługa nieoczekiwanych zwrotów akcji (takie też się tu zdarzają), ciężko stwierdzić. Pewne jest, że coś w tej historii ciągnie mnie w kierunku tomu drugiego :)

Niestety to nie koniec...