Pół króla

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2015
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Rebis Cykl: Morze Drzazg (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Half a King
2015-04-07
2014-01-01
Data 1. wydania:
2014-07-03
Agnieszka Jacewicz
Rebis
literatura brytyjska literatura angielska high fantasy książę fantasy fantastyka literatura XXI wieku proza angielska
Half a King
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zemsta bywa słodka?

30 Link do recenzji

Prosto, liniowo, szybko, bez emocji. Na boga, Abercrombie! Oboje wiemy, że stać cię na znacznie więcej.

Nie ma słów w języku ludzi i aniołów, które wyrażą moją frustrację i rozczarowanie potęgujące się z każdą kolejną stroną "Pół króla". Cóż za banalna historia, jak nieciekawi bohaterowie, o jakże nędznie nakreślony świat. A przecież to autor, który uwiódł mnie Uniwersum...

Początek mocno średni. Aż miałam chwilę zwątpienia. Później? Zdecydowanie lepiej. Nie jest to książka wysokich lotów, bardziej lżejsze fantasy. Mam nadzieję, że następne części nabiorą mocy :)
Plus za bohatera, który idzie do przodu, widać jego zmianę osobowości.

Bardzo przyjemna lektura, dostarczająca porządnej rozrywki, jaka jest możliwa tylko przy szybkiej akcji i dynamicznych opisach.
Nie angażuje emocjonalnie w dużym stopniu, więc polecam sięgać po nią, kiedy potrzebna jest odskocznia od rzeczywistości, ale czasu jest nie za dużo. Nie będzie ciężko odłożyć ją w razie potrzeby na jakiś czas, a później powrócić z przyjemnością.

Świat przedstawiony w książce nie porwał mnie jakoś bardzo. Nie był zbudowany jakoś wybitnie. Było tu jednak wszystko to, co w fantasy być powinno. Motyw wędrówki, etc, etc. Historia przedstawiona w książce jest ciekawa, a to najważniejsze. Czyta się lekko, zdecydowanie nie żałuję poświęconego czasu na całą trylogię.

Yarvi, bohater powieści, jest Gimbazą Wybrańcem typ 2 grupa 1. Czyli pozornie zero oryginalności. Pozornie. Bo tym razem dostajemy bohatera wiarygodnego – ma sporą wiedzę, ale to wiemy skąd, a innych wybitnych cech raczej mu brak (nie ma magicznej mocy, nie jest mistrzem miecza). Nie ma też ani mentora, ani opiekuna, ani typowego orszaku Gimbazy Wybrańca.
No i choć jest...

Fantastyka, przygoda, akcja i mądrość. Bez zbytecznych rozległych opisów, które niewiele wnoszą za to z wieloma trafnymi zadaniami, które dużo mówią o życiu. Fantastyczna a jednocześnie taka prawdziwa. Wyraziste postacie, czarny humor i eleganckie zakończenie. Jestem usatysfakcjonowana.

Odbiega od reszty Abercrombiego - bardziej rodzinna, łagodniejsza. Do herbaty. Pierwszy tom, zarazem najlepszy z całej trylogii.

Bardzo przyjemna, lekka fantastyka. Ma wszystko co mieć powinna. Polecam.

Dyskusje

1 648