Uległość

Okładka książki Uległość Michel Houellebecq
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Uległość
Michel Houellebecq
6,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Soumission
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328021204
Tłumacz:
Beata Geppert
Tagi:
Beata Geppert
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czy islam może być ratunkiem dla nas, Europejczyków?



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
2476 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
133
3

Na półkach:

Książkę przeczytałam błyskawicznie, tak jak i poprzednie pozycje autora. W mojej opinii Houellebecq po mistrzowsku utrzymuje napięcie czytelnika na właściwym poziomie. Niczym kompozytor dba o dynamikę utworu, czasem brillante, mesto, a innym razem una corda (lęk). Poczucie niesmaku i niechęci gwarantowane. Ale chwilami też zanosiłam się śmiechem. Pisarz bez obaw wsadza kij w mrowisko. Choć zapewne, ze świadomością, że może być posądzony o kicz, bycie merkantylnym (wydanie powieści po zamachu na "Charlie hebdo"), już nie mówiąc o rasizmie (choć jak sam tłumaczy - islam nie jest rasą, tylko religią).
Nie jest łatwo polubić wyalienowanych, cynicznych, czy wręcz nihilistycznych bohaterów jego powieści. Do życia pobudza ich seks, dobre jedzenie i alkohol. Na wyżyny człowieczeństwa wznosi ich tęsknota za miłością(niemożliwą na dłuższą metę z powodu "flaczejącego ciała" i znudzenia). "Uległość" zaskakuje jednak w stosunku do wcześniejszej twórczości. Oprócz cielesności i refleksji na temat miejsca bohaterów w procesie produkcyjnym, które wyznacza ich pozycję społeczną, Houellebecq zanurza się znacznie głębiej niż dotychczas. Motyw upadku cywilizacji Zachodu jest obecny od początku w jego twórczości. Ta powieść to wręcz dystopia.
W 2017 roku władzę we Francji przejmuje Bractwo Muzułmańskie, które błyskawicznie doprowadza do zmian w strukturach społecznych. Znikają sklepy, minispódniczki, kobiety rezygnują z pracy, co skutkuje zmniejszeniem wskaźnika bezrobocia i legitymizacją nowej władzy. Proces ten, pisarz pokazuje na reprezentatywnym środowisku akademickim. Literaturoznawca Francois, specjalista od Huysmansa, mimo 44 lat zostaje wysłany na emeryturę, gdyż jest dhimmi. Całe szkolnictwo zostaje przejęte przez Bractwo, metodycznie realizuje linię islamskiego nauczania od początku do końca szkoły (brak koedukacji, tylko niektóre typy szkół dostępne dla dziewcząt, które po ukończeniu szkoły podstawowej powinny kontynuować naukę w szkołach gospodarstwa domowego i szybko wychodzić za mąż). Bohater staje przed dylematem, czy dokonać konwersji tak jak jego koledzy z uczelni. Mierny naukowiec Rediger, zostaje rektorem i ma dwie żony, w tym jedną piętnastolatkę. Znajomy sześćdziesięcioletni poeta, abnegat żeni się z dwudziestoletnią muzułmanką. W tych okolicznościach decyzja staje się paląca, tym bardziej, że niebagatelna rolę odgrywa kapitał arabskich biznesmenów pompowany do nowej strefy wpływów. Wysoka pensja spokojnie pozwoliłaby bohaterowi na posiadanie 3 żon i wygodne życie. Bohater budzący się w nocy z płaczem z powodu samotności zyskałby stymulację życiową, w zamian za uległość. Poligamia i wyzwolenie z alienacji dzięki posiadaniu rodziny, bycie zaopiekowanym przez nastoletnie, arabskie, wykwalifikowane, gospodynie domowe, są najbardziej kuszącym aspektem nowego porządku społecznego dla bohatera. Zanim staje przed tym dylematem, uciekając przed załamaniem, podejmuje próbę powrotu na łono chrześcijaństwa. Jednak humanizm tej religii, wywołuje u niego mdłości.
Konwencja powieści intelektualnej, dziejącej się w środowisku akademickim, pozwala na snucie wywodów intelektualnych o sztuce, kulturze, religii, filozofii, kulinariach, które nie są specjalnie oryginalne, ale są doskonale skomponowane. Horror vacui i nawracające problemy z hemoroidami przydają bohaterowi realizmu i jednocześnie wyostrzają współczesna mentalność społeczną.
Nie czytałam powieści w oryginale, ale doceniam język pisarza. Jego oschłość, czasem miałkość jak z folderów reklamowych, a czasem dosadność, doskonale oddaje dekadencję bohatera, skupionego na konsumpcyjnym aspekcie życia. No i aspekt humorystyczny głównego bohatera macho - intelektualisty, który budzi się w nocy z płaczem i cierpi na hemoroidy.
Rekomenduję "Uległość" z przekonaniem, każdemu z dużą dawką dystansu i poczucia humoru. W pełni zgadzam się z Tadeuszem Sobolewskim - "Houellebecq nie straszy nas islamem, ale nami samymi".

Książkę przeczytałam błyskawicznie, tak jak i poprzednie pozycje autora. W mojej opinii Houellebecq po mistrzowsku utrzymuje napięcie czytelnika na właściwym poziomie. Niczym kompozytor dba o dynamikę utworu, czasem brillante, mesto, a innym razem una corda (lęk). Poczucie niesmaku i niechęci gwarantowane. Ale chwilami też zanosiłam się śmiechem. Pisarz bez obaw wsadza kij...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 656
  • Chcę przeczytać
    3 321
  • Posiadam
    1 367
  • Teraz czytam
    139
  • Chcę w prezencie
    89
  • Ulubione
    81
  • Literatura francuska
    46
  • 2020
    40
  • 2019
    38
  • 2018
    37

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także