Uległość

Wydawnictwo: W.A.B.
1 097
Soumission
Ag2S

Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie. Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach....

Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Michel Houellebecq – jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych wrażliwy twórca i pisarz kultowy, który jak nikt umie ująć w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

_fantasquemagorie_ | 2016-04-12
Przeczytana: 04 marca 2016

Miał być szok. Miało być skandalizująco i prowokacyjnie. Gdzie tu skandal? Gdzie prowokacja? Doprawdy nie wiem.

To, że czterdziestoczteroletni intelektualista, wykładowca uniwersytecki ma romans ze studentką z wydziału, Żydówką, a w dodatku jest akceptowany przez jej rodziców i zapraszany do ich rodzinnego domu, może szokować chyba tylko w Polsce...

To, że ów intelektualista nie widział od dziesięciu lat swoich rodziców i dowiaduje się o ich śmierci od obcych ludzi, już nawet w Polsce przestaje dziwić biorąc pod uwagę, jak wiele osób przed wyjazdem na zmywak oddaje dzieci do domu dziecka. Jak Europejczyk przełomu XX/XXI wieku postępuje ze starszymi rodzicami gdy mu zaczynają zawadzać, widzimy od lat. W końcu liczą się priorytety, trzeba żyć własnym życiem, należy się ubogacać wewnętrznie, półroczny kurs jogi na Goa czekać nie może.

Patriotyzm i idea państw narodowych odeszły do lamusa? To żadna nowość. Europejczyk, jako mieszkaniec Europy, nie potrzebuje tradycji, przeszłości,...

Koronczarka | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Kobiety wszystkich krajów łączcie się!!!
Zirytowała... (słowo na użytek publiczności LC, którą wielce szanuję, bo w pierwszej mojej reakcji na tę książkę było znacznie mniej elegancko). No więc zirytowała mnie ta książka. Główny bohater służy do tego, żeby za jego pomocą skrytykować europejską cywilizację. Liberalny indywidualizm doprowadza do całkowitego rozbicia rodziny, zatraty sensu życia, niezdolności do nawiązania głębszej więzi między ludźmi i szukania powierzchownych przyjemności wyłącznie w coraz wymyślniejszym seksie (w jedzeniu nie, bo człowiek, czyli mężczyzna, nie jest w stanie sobie przyrządzić takowego odpowiedniej jakości). Ów człowiek próbuje nawet poszukać jakiejś głębszej wartości, ale nie jest w stanie ich znaleźć. Biedny człowiek (czytaj mężczyzna). Ale jest na to sposób! Wystarczy oddać władzę w ręce mahometan! Od razu świat staje się różowszy! Kobitki w liczbie mnogiej siedzą w domu i dogadzają człowiekowi kulinarnie, tudzież na inne sposoby, przez co...

allison | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

"Uległość" to na pewno powieść kontrowersyjna, jednak nie rzuciła mnie na kolana.

Obraz życia współczesnego, sfrustrowanego naukowca nie jest niczym nowym w literaturze. Houellebecq suto okrasił go niewybredną erotyką i na pewno z tego powodu postać zapada w pamięć (pytanie: na jak długo?).

Najmocniejszym atutem powieści jest zaskakująca wizja Francji za kilka lat. To kraj zdominowany przez narodowców (to akurat nic zaskakującego) i przez Bractwo Muzułmańskie, którego kandydat zostaje prezydentem (a to już coś nowego).
Po zmianach politycznych świat zostaje wywrócony do góry nogami, a bohater staje przed dylematem: dostosować się czy buntować?

Niesamowita fabuła na pewno jest w pewnym stopniu odbiciem lęków towarzyszących Francuzom, zwłaszcza odkąd mniejszość muzułmańska zaczęła się rozrastać, budząc demograficzne obawy i domagając się coraz większego respektowania swoich tradycji religijnych i obyczajowych.
Podobny niepokój jest udziałem i innych krajów Europy Zachodniej,...

Elżbieta | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 22 września 2015

Książkę przeczytałam kilkanaście dni temu,ale nie mogłam się zdobyć by napisać o niej cokolwiek.No bo jak można pisać bez emocji o tej wizji demokratycznego przejęcia władzy przez muzułmanów we Francji,jaką serwuje nam Houllebeq,jednocześnie oglądając w telewizji obrazy marszu tysięcy uchodźców z muzułmańskich krajów przez Europę.Z jednej strony ogromne współczucie dla tragedii tych ludzi uciekających z domów przed śmiercią i biedą,a z drugiej strach przed tą obcą,tak odmienną od naszej kulturą niesioną do nas przez te nieprzebrane tłumy biednych ludzi.Demokracja to taki ustrój w którym o wyborze władzy decyduje większość obywateli,a w niektórych europejskich krajach- w perspektywie jednego pokolenia- ta większość obywateli to mogą być muzułmanie.Jest to wizja bardzo realna z prostej przyczyny:kobiety muzułmanki rodzą dużo dzieci,a kobiety w cywilizacjach zachodnich niestety nie i to właśnie one poniosą najdotkliwsze konsekwencje kulturowych zmian.W tej islamskiej kulturze...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-13

Straszna wizja? Apokalipsa? Jak świat światem imperia upadały, dając miejsca innym. Pretekstem była religia, chodziło o władzę. Czas na europejską cywilizację? Nie wiem i Houellebecq też nie. Wykluczyć nie można. Wizja w książce to zmiana łagodna. Polityczna. Można rzec - wzorcowa. Przeciwników się nie zabija tylko kupuje.
Jeśli jednak nie chcemy jeszcze (chwilowo) zmieniać cywilizacji, zmienić trzeba siebie. Odbudować wartości. Wiarę. Nie wiem czy w Boga. Może w nowe idee? Może w człowieka? Na pewno nie w materialne rozpasanie, jak teraz. O tym pisze Houellebecq.
W warstwie fabularnej jestem rozczarowany. Literackim pięknem też się nie przelewa. Zakładam jednak, że nie były celem. Chodziło o to, aby coś powiedzieć. Udało się.

Marlena | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Houellebecq w swojej powieści prezentuje przyszłość Francji, w której władzę przejmują muzułmanie. I jest to niezwykle celna diagnoza aktualnej sytuacji politycznej w Europie - autor nie straszy nas bowiem wszechobecnym dżihadem, prezentuje dość stonowaną wizję rządzących islamistów. Przerażające jest jednak co innego - całkowita bierność społeczeństwa, absolutny brak sprzeciwu wobec następujących drastycznie zmian kulturowych. Ignorancja oraz tytułowa uległość wszystkich - zwłaszcza intelektualistów - jest porażająca, dlatego w kulminacyjnej scenie powieści jedynym pytaniem, jakie dręczy bohatera jest to, ile żon będzie mógł mieć po konwersji. Większych emocji nie wzbudzają zamieszki czy nawet martwe ciała.
Niemoc, apatia, mierność i bierność Europejczyków - lata świetności mamy już dawno za sobą, nie reprezentujemy żadnych wartości, nie jesteśmy przywiązani nawet do własnego zdania. Taki portret maluje nam Houellebecq. I trudno się z tym portretem nie zgodzić. Bardzo podobną...

Karol | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Tak dużo słów, a tak mało treści.

Autor miał bardzo fajny pomysł, zamiana Europy w Kalifat to temat na czasie i na pewno coś co warto poruszyć. Problem w tym że na dobrym pomyśle się skończyło. Zawsze staram się szukać pozytywów nawet w tych słabszych książkach, jednakże tutaj jest o to naprawdę ciężko. Jak już wspomniałem ciekawy jest pomysł i nawet spodobało mi się zakończenie, ale poza tym reszta była po prostu zmarnowanym papierem.

Mamy interesujący temat, co raz bardziej lewicowa polityka Francji powoli spycha kraj na skraj przepaści i... okazuje się to tylko tłem dla filozoficznych przemyśleń głównego bohatera. Może i coś by z tego było, gdyby te przemyślenia były tłem dla historii, a nie odwrotnie. Może i coś by z tego było gdyby główny bohater miał jakąś krztę charyzmy. Może i coś by z tego było gdyby chociaż jego życie było interesujące.

Niestety wiele o tej historii może powiedzieć fakt że najciekawszym wydarzeniem z życia Francoisa była wizyta u prostytutki.

Sama...

| 2015-11-24

Houellebecq w coraz lepszej formie pisarskiej.
Byłam zaskoczona 'Uległością', bo byłam przekonana, po lekturze fragmentów publikowanych przedpremierowo, że dostanę zupełnie co innego: politykę ulewającą się z każdej strony. A tak, co prawda, polityka jest, ale opisana w taki sposób, że nie odczuwałam żadnego zmęczenia materiału. Byłam pod wrażeniem wiedzy, jaką miał pisarz odnośnie wielu dziedzin - ekonomii, historii, socjologii - i to, w jaki sposób to przedstawił, czyli przystępnie i bardzo... wiarygodnie, zważywszy na tematykę. Przyszłość Francji, wpływ islamu na codzienne życie obywateli i - jak to bywa u Houellebecqa - krytyka współczesności zmuszają czytelnika co myślenia. Mnie ten pesymizm pisarza w pełni przekonuje. Dodatkowym atutem jest odwoływanie do modernistycznego dekadentyzmu ('Na wspak' i inne, nie wszystkie tłumaczone na polski, dzieła Huysmansa).
Chyba wszystko o 'Uległości' już było powiedziane i napisane. Co mogę jeszcze dodać? Że ten francuski pisarz, w moim...

Pinkiman | 2016-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością może być bolesne w skutkach. Tyczy się to zarówno historii opisanej w książce jak i samej powieści. Nastawiłem się na coś w rodzaju próby odpowiedzenia sobie na pytanie, jak może wyglądać państwo pod rządami islamistów, którzy władzę zdobyli w sposób demokratyczny. Temat został dosłownie ledwo muśnięty, a większość książki zajmują dywagacje na tematy około literackie i akademickie. Osobiście nie polecam. Mocno przereklamowana książka, ale da się przeczytać.