1 402
2 609
1 004
9788328020108
Booka

Ponury koniec listopada 2013 zastaje prokuratora Szackiego w Olsztynie. W starym bunkrze zostaje znaleziony szkielet rzekomo z czasu drugiej wojny światowej, a prokurator po dokonaniu oględzin przekazuje szczątki uczelni medycznej. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, to początek najtrudniejszej sprawy w jego karierze, która pozbawi go prawniczego dystansu i zmusi do wyborów ostatecznych.

CZYTELNICY WYBRALI: PONAD 100000 EGZEMPLARZY SPRZEDANYCH W CIĄGU 60 DNI!

"Gniew" to ostatnia część trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów powieści kryminalnych w Polsce. Jest to pożegnanie mistrzowskie, a zarazem dwuznaczne, niedające spokoju, bardziej otwierające niż zamykające.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paco | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Umówmy się. Audi jest piękne. BMW szpanerskie.
Seat jak corrida, Volvo jak Swiss National Bank.
Ale magia leży po stronie Syrenki.
Na wskroś polskiej.
I nawet tekturowy Trabant nie doścignie jej w maestrii :)
I tak jak Syrenka była NASZA, tak Miłoszewski jest NASZ.
Miota mną jedyna słuszna konstatacja. Wirtuozeria.
Takiego kopa nie da Wam Niemiec, Hiszpan czy Szwed opancerzony.
Kolejna rzecz. Oszczędności. Nie liczcie na nie.
Kierunek – Biedronka. Półka – chusteczki. Do płaczu i śmiechu.
Kilka paczek najlepiej. Chyba,że sklep blisko :)
Raz kozie śmierć. Zaryzykuję.
To jeden z najlepszych polskich kryminałów.
,, Gniew,, to był mój obowiązek i spodziewana frajda.
Tak więc, jedną książkę dalej i kilka ładnych godzin później, wywaliło mnie z kolein.
Wyobraźnia kończy się tam , gdzie zaczyna się makabra.
Moja prywatna wyobraźnia, kończy się w miejscu, gdzie zbrodnia początek bierze.
Hipotetycznie ludzki mózg może sobie wyobrazić wszystko.
Tej zbrodni nie. Jest niezapisywalna.
Z...

allison | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Pan Miłoszewski pożegnał się z prokuratorem Szackim z wielkim stylu. Wielka szkoda, że to ostatnia część perypetii charakterystycznego bohatera, ale powieścią tą autor wspiął się na wyżyny polskiego kryminału.

Intryga jest tu spiętrzona i skomplikowana, wątki intrygują i niezmiennie trzymają w napięciu.
Oprócz nich ważna jest jednak także społeczna wymowa książki, która zwraca uwagę na problem przemocy w rodzinie - temat często poruszany w ostatnich latach w mediach, ale wciąż uchodzący za tabu i czasem, niestety, traktowany zbyt pobieżnie.

Mam nadzieję, że powieść, podobnie jak "Ziarno prawdy", zostanie sfilmowana i dzięki temu jej treść dotrze do wielu odbiorców. Dlaczego? Ano dlatego, że swoją treścią może zdziałać więcej w społecznej świadomości niż różne konferencje i inne nasiadówki, które ograniczają się tylko do teoretycznego, statystycznego roztrząsania problemów, ale nie przynoszą konkretnych efektów.

Z plusów muszę wymienić jeszcze lekki styl i język, w którym...

Kiwi_Agnik | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Książka przenika zimnem i chłodem niczym marznąca marcowa mżawka, porusza ważny temat jakim jest psychiczna przemoc, czasem gorsza od przemocy fizycznej.

Akcja eksplozywna, szybka i pełna nieoczekiwanych zwrotów, drastyczne opisy zbrodni jak przystało na mocny kryminał, dobrze nakreślone wątki, ponuro-mroczny klimat, ironiczne i błyskotliwe dialogi i otwarte zakończenie, które w powieściach wręcz uwielbiam.
Jednym słowem kryminał do którego nie mam absolutnie żadnych zarzutów.

Polecam!

Pinkiman | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 12 września 2016

Ideał kryminału.

Cóż to za historia. Nie spotkałem się jeszcze z taką powieścią w tym gatunku, która każdym swoim elementem wprawiałaby w zachwyt.

Olsztyn - kolejne brudne miasto, które dodaje (paradoksalnie) uroku powieści

Trudny temat przemocy w rodzinie

Niespotykane zabójstwo, które wstrząsnęło wyjadaczem kryminałów

Najtrudniejsze i najbardziej rozbudowane śledztwo w karierze naszego prokuratora

I zakończenie (tak znienawidzone przez większość czytelników) choć otwarte, uważam za idealną konkluzję charakteru śledztwa jak i całej postaci Szackiego. Spotkał wreszcie przeciwnika godnego swojego intelektu.

Nie jestem w stanie wyrazić, jak zachwycam się tą trylogią i jak mi przykro rozstawać się z bohaterami. Najlepsza z najlepszych. Polecam każdemu!

Marago | 2015-03-05
Przeczytana: 04 marca 2015

Czytanie "Gniewu" Zygmunta Miłoszewskiego sprawiało mi ogromną przyjemność. Jest to dobrze napisana powieść kryminalna, z ciekawą fabułą obyczajową, wartkimi dialogami i ciętymi ripostami, będąca w wielu miejscach tragifarsą. Bohaterowie "Gniewu" reprezentują nasze przywary, naszą małostkowość, brak wyobraźni i empatii. Noszą niejednokrotnie imiona i nazwiska iście witkiewiczowskie np. Myślimir Szcząchor. Rzecz dzieje się w Olsztynie, dokąd wyemigrował z Warszawy główny bohater - prokurator Teodor Szacki - po burzliwym rozstaniu z żoną. Tam prowadzi śledztwo, w sprawie niezwykle zawiłej, dotyczącej przemocy w rodzinie. "Gniew" to ostatnia część trylogii napisanej przez Zygmunta Miłoszewskiego. I w tym ostatnim tomie autor zostawia nas w zawieszeniu - nie zgadzamy się na takie zakończenie. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć jak prokurator Szacki wylogowuje się z książkowej rzeczywistości, to koniecznie ją przeczytajcie. "Gniew" to godna rozrywka na wysokim poziomie....

ChicaDeAyer | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

Przeczytałam i już wiem. Skąd te nagrody, za co uwielbienie, dlaczego czytelnicy nie mogą odżałować końca trylogii. Miłoszewski wraz z Szackim zeszli ze sceny niepokonani, w dobrym stylu.

To jedna z lepszych pozycji tego gatunku, z jakimi się zapoznałam w tym roku. Wróć – poprawniejszym stwierdzeniem będzie pochłonęłam, bo mój proces czytania z powodzeniem mógłby stanąć w szranki z okrzyczanym Pendolino. Nie zawiodłam się na autorze, choć oczekiwania miałam ogromne – znów Miłoszewski popisał się dobrym pomysłem oraz jego nienaganną realizacją. Po raz kolejny przemycił humor oraz uchylił tajniki zawodu. Powtórnie ujął mnie tym, iż podzielił się z czytelnikiem procesem rozumowania swego bohatera – od czego, nie wiedzieć czemu, część autorów ucieka.

Świetnie napisany, klimatyczny kryminał, z wiodącą postacią przyciągającą uwagę niczym magnes. Kto nie zna trylogii, a lubuje się w tym gatunku, niech szybko nadrabia braki - bo warto.

gwiazdka | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Bardzo dobry kryminał, początkowo wydawał mi się lekko słabszy od drugiej części, ale z perspektywy całości myślę, że jej dorównał. Spokojny, chwilami leniwy, chociaż cały czas coś się działo, co prawda nie były to pościgi. Autor bardziej nastawił się na psychologię niż na akcję. Zakończenie może trochę za bardzo zakręcone, nie do końca spodobało mi się to, do jakiego miejsca doszliśmy, ale to już wybór Miłoszewskiego, dla mnie logiczny i z sensem. Polecam całą serię.

macias | 2014-12-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Uwielbiam charakterystyczny i niepowtarzalny styl pisania i genialne poczucie humoru Zygmunta Miłoszewskiego. W tym aspekcie jest Mistrzem (na równi z Marcinem Ciszewskim). Jeśli zaś chodzi o fabułę "Gniewu" to tym razem jest moim zdaniem troszkę gorzej niż w "Ziarnie prawdy". Ma w tym swój udział zbyt naciągana intryga. no i przede wszystkim niedopowiedziane zakończenie... mam nadzieję że Autor chciał sobie zostawić małą furtkę dla ewentualnej kontynuacji przygód prokuratora Szackiego.
Audiobook jak zwykle zrealizowany bardzo profesjonalnie ze świetnym Robertem Jarocińskim w roli lektora. POLECAM!

ewula | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Nie mam pojęcia jak,,Gniew"będzie się czytać za kilka lat,dziś jako nowość czyta się świetnie!Temat,intryga,humor(myślę,że Jan Paweł Bierut mógł się urodzić tylko w głowie pana Miłoszewskiego)-rewelacja!Obawiam się,że po przeczytaniu tej lektury nabawiłam się obsesyjnego strachu przed,,Kretem".Ośmielam się stwierdzić,że w tej części przygód pana prokuratora,jak w żadnej innej Szacki jest,,uwikłany",poznaje tylko ,,ziarno prawdy" aby w końcu ogarnął go ,,gniew"!Całość serdecznie polecam!

Kalissa | 2015-02-12
Przeczytana: luty 2015

Po przeczytaniu ostatniego zdania powieści - czuję irracjonalny GNIEW. Takie zakończenie absolutnie mnie nie satysfakcjonuje!!! To jest - uważam, że zakończenie jest genialne, ale pozostawiło dużą frustrację!

Kryminał rewelacyjny. Czyta się jednym tchem - nawet gdy powinno się robić coś zupełnie innego:). Intryga skonstruowana imponująco, temat poruszający, a rozwiązanie bardzo dramatyczne.

Czasami drażniło mnie w tej książce powtarzanie pewnych utartych schematów. I ogólnie nie darzę sympatią prokuratora Szackiego - ale osobista niechęć do głównych bohaterów, nigdy nie miała wpływu na moją ocenę samej powieści:). Nie chciałabym jednak spotkać w życiu takiego właśnie prokuratora.