Morfina

2014-03-07
powieść polska
Inne

Walka z polskością

Szczepan Twardoch jest już dla mnie marką samą w sobie. Sięgając po jego książki mam już w zasadzie pewność, że się nie zawiodę.
Nie chcę wdawać się w szczegóły dotyczące fabuły, bo mam wrażenie, że największą przyjemność sprawiało mi odkrywanie bohaterów i ich historii w miarę czytania. W pewnym sensie podobna, osadzona w podobnych realiach co Król i Królestwo, a jednak całkowicie inna. Główny bohater jest postacią tak dziwną i skomplikowaną, że ciężko mu kibicować i mieć nadzieję, że wszystko potoczy się po jego myśli. Tradycyjnie zahaczamy o tematy dotyczące moralności i polskości.
Bardzo trudno mi te recenzje Twardocha pisać, bo jedyne co mam ochotę powiedzieć to: sam/a przeczytaj i doświadcz! Niesamowite!
Może za recenzję niech wystarczy sytuacja, która spotkała mnie w autobusie. Pewna pani zapytała mnie, co czytam, a gdy dowiedziała się, że jest to Morfina Twardocha odparła: zajebista książka! Czytaj dalej!

Bardzo jakościowa rzecz - sama fabuła nie jest jakoś mocno wyszukana i złożona, ale samo przedstawienie głównego bohatera, jego niejednoznaczność, stosunek do innych ludzi i częste filozoficzne monologi w dialogu wewnętrznym ("jestem Konstanty Wileman, czy jestem Konstantym Wilemanem?") sportretowane kapitalnym językiem, wciągające.

Na plus również bardzo brutalny i dosadny świat przedstawiony, myślę że możliwie bliski realiom historycznym.

Warto również wspomnieć o kapitalnym audiobooku czytanym przez Macieja Stuhra - aktor nie tylko przeczytał tą książkę, co nadał jej dodatkową jakość, kapitalnie samym głosem kreując różne postaci czy odgrywając głosem dynamikę i dramatyzm sytuacji.

Na plus również bardzo brutalny i...

Z opisu: "Szalona, transowa... powieść psychologiczna, historyczna, sensacyjna, skandaliczna". Transowa i psychologiczna zdecydowanie. I zbyt abstrakcyjna na mój uporządkowany umysł.

Na razie najlepsza książka Pana Twardocha jaką miałem w rękach. Zadowalająco wiele przede mną.

Zmęczyła mnie ta książka... Przeczytałam, ponieważ chciałam wyrobić sobie zdanie na temat autora, o którym głośno w ostatnich latach. Jednak to będzie jednorazowa przygoda z twórczością Twardocha. Ma talent, ale "Morfinie" brak lekkości. Kocham czytać, a ta pozycja mnie nużyła. Nie w tym celu sięgam po książki...

Oj wymęczyła mnie ta książka. Sama tematyka ciekawa, inne niecodzienne podejście do tematu. Ale główny bohater nie przypadł mi do gustu, mocno mnie irytował... Język niestety też mi nie podpasował. Ciężko mi się to czytało.

Tytuł bardo trudny w ocenie. Z jednej strony świetnie zarysowana postać głównego bohatera, z całym jego bagażem emocjonalnym, zawirowaniem tożsamości i egzystencji, z drugiej jednak męczący, powolny tok wydarzeń.
Świetnie przedstawiona Warszawa po wybuchu wojny, choć chyba jednak trochę jej za dużo.
Styl ciekawy, nietuzinkowy, pasujący to rozchwianego Konstanetego, z drugiej szybko męczący czytelnika, zbyt powtarzalny.

Styl ciekawy, nietuzinkowy, pasujący to rozchwianego Konstanetego, z...

Bardzo lubię twórczość autora i uważam, że ma wielki talent. Morfina jest ciekawa, jednakże bardzo mało się tutaj dzieje i niestety liczność wulgaryzmów oraz powtórzeń jest bardzo trudna w odbiorze. Książka jest również bardzo naturalistyczna i trudno było przez nią przebrnąć. Mimo wszystko, uważam tą pozycję za ciekawą, jednakże wiem że wielu osobom może się ona nie spodobać. Koncepcja antybohatera jest na pewno interesująca lecz sama książka jest zbyt długa.

1966

Narracja niemalże hipnotyzująca, na granicy strumienia świadomości, ale jednak nie do końca, rytmiczna, ciosana, warsztat świetny. Bardzo zachęciło do pozostałej twórczości, podobało mi się bardziej od Króla.

Niestety, plik w legimi jest chyba uszkodzony, bo co chwilę cofało mnie do strony 79, nie ladowało stron, musiałem restartować czytnik około dziesięciu razu i ręcznie przeskakiwać po kilka stron, tracac tym sporo czasu, nerwów i około 30 stron, które nie chciały się nijak załadować. Ale to na marginesie, bez wpływu na ocenę, choć pewnie mimowolnie na odbiór.

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Szczepana Twardocha i po przeczytaniu "Morfiny" mam zdecydowanie apetyt na więcej. Dla mnie powieść jest czymś świeżym jeżeli chodzi o polską literaturę, ciekawa zabawa formą, przestrzenią, czasem, które niczym w narkotycznym transie przeplatają się bez odgórnie ustalonego schematu.

Video

Video