Cierpienia młodego Wertera, Egmont, Herman i Dorota

Jahty

źródło okładki: autorska

czytający | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Nurtuje mnie pytanie, czy w preromantycznych dziełach Johanna Wolfganga Goethego, więcej jest sentymentalizmu czy chęci buntu? Czy jeden z największych niemieckich poetów, stoczył zakochanego Wertera w przepaść tylko po to, aby podkreślić wyjątkową ekspozycję uczuć temu upadkowi towarzyszących? Czy dla naiwnego Egmonta wybrał surową karę jedynie dlatego, żeby pokazać siłę tworzących się narodowych ruchów zwiastujących Europie nowy ład? Jak wielkie znaczenie miała dla niego idylliczność płynąca ze związku Hermana i Doroty, na przełomie odchodzącego klasycyzmu i rodzącego się romantyzmu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można odnaleźć, studiując "Okres burzy i naporu", którego reprezentantem jest Goethe. Doszukiwanie się podobieństw i zależności sprowadza się do stwierdzenia, że Goethe był świadkiem czasów, w których wolność nosiła imię Wielkiej Rewolucji Francuskiej a sztandary buntu niekoniecznie kolidowały z wybuchem sentymentalnej wrażliwości.

Czytając "Cierpienia młodego...

Rybcia | 2018-01-15
Przeczytana: marzec 2015

Przypominam sobie tę książkę z uśmiechem na twarzy, ponieważ opierałam się na niej na maturze. Co prawda była to moja lektura, ale bardzo pozytywnie zapadła mi w pamięci.
Co prawda szukałam większego sensu w miłości Wertera, ze względu na swoją pracę, ale dostrzegłam też ciekawy sposób przedstawienia innych wątków.