Egmont
Goethe, literatura niemiecka
klasyka
Merteuil

"Egmont" to tragedia niemieckiego poety i dramaturga J.W. von Goethe. Osoba Egmonta była wzorowana na rzeczywistej postaci Lamoraal z Egmond. Akcja dzieje się w trakcie powstania holenderskiego, na początku wojny osiemdziesięcioletniej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.conrada11.pl

Cathy Cat | 2019-07-21
Przeczytana: 22 listopada 2018

Akcja dzieje się w czasach, kiedy szerzył się protestantyzm. Regentka Niderlandów, Margarette z Parmy, chce zwalczać nowy odłam chrześcijaństwa. Powołuje nowych biskupów. Wywołuje to zamieszki ludu. Egmont pozwala swoim poddanym na wyznawanie czego chcą. Margarette to się nie podoba, pisze do Karola V, który wysyła swojego poddanego Albę. Alba wraz z synem knują przeciwko Egmontowi i zabierają go do więzienia. Egmont chciałby, aby lud wywołał bunt i uwolnił go. Jedynie Klara chce namówić mieszczan do walki o wolność dla Egmonta, ale nikt jej nie słucha.