Urodził go "Niebieski Ptak"

Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji
8321205011

"Niebieski ptak" był to fenomenalny teatr - kabaret, ojciec Fryderyka Jarosyego, dziadek wszystkich naszych międzywojennych teatrzyków literackich.

źródło opisu: Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1988

źródło okładki: Wydawnictwa Radia i Telewizji

No pewnie, że jest to książka o przedwojennej Warszawie. O jej życiu, o teatrzykach, o Fryderyku Jarosym (oczywiście wiemy, kim był Jarosy? ;-))
Wszystko to prawda. Dla mnie jednak jest to książka przede wszystkim o przyjaźni, lojalności, człowieczeństwie. Wiem, wiem, zabrzmiało to tak jakbym pisała recenzję traktatu filozoficznego. Ale...proszę zerknąć na nazwisko autorki. Grodzieńska. Oczywiście wiemy, kim była Stefania Grodzieńska? ;-)
Bardzo polecam. Bardzo!!!

Kokos | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Fascynująca opowieść o Fryderyku Járosym, konferansjerze, reżyserze, aktorze i kabareciarzu węgierskiego pochodzenia, który był jedną z najbarwniejszych postaci przedwojennej Warszawy. Czyta się to jak dobrą powieść, bo osoba i przeżycia artysty były barwne i pełne niesamowitych "zwrotów akcji". Stefania Grodzieńska przy okazji pisze też wiele o sobie i o swoim mężu - Jerzym Jurandocie, ale mi nie przeszkadzało to odejście od osoby głównego bohatera, autorka uczciwie odsłoniła przed czytelnikami obraz życia artystycznego przedwojennej Warszawy i życia artystów w czasie samej wojny. Relacja czasu okupacji i późniejszych wydarzeń ma charakter niemal przygodowy, autorka skupiła się raczej na ciepłym wspomnieniu pojawiających się tam osób niż na szczegółowych opisach ich smutnej śmierci. Konwencja, powiedziałabym, rzadko spotykana w polskiej literaturze, akcentująca raczej to, co było dobre, niż dramatyzm przeżyć wojennych (a przecież i takie, i takie relacje są nam potrzebne)....

Edyta | 2013-09-10
Przeczytana: 2012 rok

Książka rewelacyjna!
Stefania Grodzieńska nie tylko przybliżyła w niej postać Fryderyka Jarosego, ale także pozwoliła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego...lektura niesamowicie oddająca atmosferę tych pięknych dni.
Przyznaję, że do przeczytania dzieła podeszłam raczej sceptycznie, sięgnęłam po nie ze względu na autorkę - Stefanię Grodzieńską. Jednak już po pierwszych przeczytanych zdaniach nie mogłam się dosłownie oderwać. Mało tego książka zainspirowała mnie do ponownego obejrzenia wielu filmów przedwojennych, po to aby poczuć atmosferę, którą tak składnie opisuje autorka.

ciarach | 2012-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Czytałem sobie spokojnie, po kilka karteczek dziennie " Zgrzyt otwierającej się bramy " gdy przyszła do mnie przesyłka z nowo zakupionymi pozycjami. Wśród nich napisana przez cudowną Stefanię Grodzieńską książka -" Urodził go niebieski ptak ". Miałem tylko zajrzeć, przeczytać wstęp i odłożyć na potem. Jak wziąłem tak nie potrafiłem się już od niej uwolnić. Fascynująca lektura przedstawiająca sylwetkę niezwykłego człowieka - Fryderyka Jarosy'ego. Europejczyka pełną parą ale Polaka z wyboru.
Był wybitnym artystą z wysokiego gatunku higieną moralną. Mimo, że posiadał obywatelstwo austriackie i z łatwością mógłby na czas wojny wyjechać do Austrii Jarosy wolał dzielić niepewny los okupacyjny ze swoimi przyjaciółmi Polakami w ukochanej Warszawie. Prawdziwy przykład patriotyzmu i niezwykłej bohaterskiej lojalności wobec przyjaciół i "nowej ojczyzny".
W książce znajdują się również osobiste wojenne perypetie autorki - Stefanii Grodzieńskiej jak również jej męża - Jerzego Jurandota,...

Dociekliwy_Kotek | 2013-01-04
Przeczytana: styczeń 2013

Do Grodzieńskiej przymierzałam się już od jakiegoś czasu, ale jeśli nie odstraszała mnie perspektywa lektury o mrocznych wojennych czasach, to odstręczała siermiężna szata graficzna, prawdziwe arcydzieło brzydoty.
Przyciśnięta czytelniczą potrzebą niechętnie sięgnęłam wreszcie po "Urodził go Niebieski Ptak", zapewniana przez rodzinę, że "w dwa wieczory przeczytam, ani się obejrzę".
Miałam zamiar tylko przejrzeć (przypominam: zasada numer jeden brzmi: unikaj książek o wojnie, bo robią sieczkę z głowy), ewentualnie przeczytać dwa pierwsze akapiciki... i na siedemnastej stronie dotarło do mnie, że mam w rękach najlepszą książkę roku, absolutne arcydzieło humoru, przepiękną kronikę towarzyską, barwny fresk Dwudziestolecia. I że jestem zakochana na zabój - nie wiem, czy bardziej w dowcipie Grodzieńskiej, czy w głównym bohaterze tej książki, Fryderyku Jarosym.
Próby, premiery, przedstawienia, wakacje, spotkania, przyjaciele i znajomi, atmosfera szalonych lat dwudziestych w...

Alfalfa | 2012-01-03

Jeśli ktoś pasjonuje się historią międzywojennego i powojennego życia artystycznego Warszawy, oraz wspomnieniami o Fryderyku Jarosym - to bardzo polecam tę książkę. Ja nie doczytałam, ale nie ze względu na to, że książka jest nudna, bo nie jest. Po prostu nie miałam na tyle "weny" czytelniczej, aby zgłębiać ten temat.

carly32 | 2013-03-08

Dwudziestolecie międzywojenne to w historii naszego kraju okres niezwykły. Nigdy wcześniej i, odważę się stwierdzić, nigdy później polska kultura nie doświadczyła tak gwałtownego rozkwitu. Niczym pąk kwiatu uwolniony z okowów mrozu, przez krótki okres kwitła, by potem szybko zacząć tracić swój koloryt.

"Urodził go »Niebieski Ptak«" to wspomnienie czasów, które "przeminęły z wiatrem" i ludzi, którzy nigdy nie powinni zostać zapomniani. To książka-wspomnienie. Wspomnienie Warszawy takiej, jaką była kiedyś, a jaką nie będzie już nigdy. Warszawy ulicznych śpiewaków i błyszczących neonów, Warszawy rewiowych teatrów i ich aktorów, Warszawy Tuwima i Ordonki. Ale "Urodził go »Niebieski Ptak«" to przede wszystkim wspomnienia o ludziach, zarówno tych, których nazwiska są nam znane, jak i tych zwyczajnych, po których zostały tylko stare niepodpisane fotografie na strychach. Stefania Grodzieńska zabiera siedzącego w wygodnym fotelu czytelnika w podróż do przeszłości, do lat swojej młodości i...

edi-bk | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Stefanię Grodzieńską uwielbiam- za humor, kindersztubę i klasę. Książka opowiada o początkach jej kariery i jej mężu Jerzym Jurandocie a przede wszystkim o Fryderyku Jarosym, konferansjerze wszechczasów, reżyserze i mistrzu ówczesnych sław kabaretowych. Polecam

Nie ma chyba lepszej książki dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o międzywojniu w Polsce, a ich wiedza jest praktycznie znikoma.
To nie jest opowieść tylko i wyłącznie o Jarosym, genialnym przedwojennym konferansjerze. To opowieść o czasach, które mimo wielu wad miały swój niepowtarzalny urok i które minęły bezpowrotnie.
Polecam.
Dłuższa opinia tutaj: --> https://czechozydek.wordpress.com/2015/08/21/watek-zydowski-stefania-grodzienska-urodzil-go-niebieski-ptak/

Majka91 | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Książka opisuje życie przedwojennej i wojennej Warszawy na podstawie losów Fryderyka Jarose'go i "jego" aktorów. Książkę czyta się z wielką przyjemnością.