Wojna domowa

Wydawnictwo: GiG
83-85085-07-6
Róża_Bzowa

Inne wydania

Zbiór felietonów Marii Zientarowej (Miry Michałowskiej, z domu Zandel) zamieszczanych w "Przekroju", które posłużyły za scenariusz twórcom serialu "Wojna domowa"

źródło opisu: Opis autorski

Serial oglądałam z milion razy i wiem, że mogę go obejrzeć jeszcze raz milion razy i mnie nie znudzi. Jest GENIALNY. Każda postać jest odegrana arcymistrzowsko. Cudowna Irena Kwiatkowska, boski Kazimierz Rudzki, Alina Janowska i Andrzej Szczepkowski! To dopiero byli aktorzy! A w Pawle zakochałam się od pierwszego wejrzenia ;). Jak dla mnie ten serial nie ma żadnej wady.
Książkę czytałam po wielokrotnym już obejrzeniu serialu i mocno się rozczarowałam. To w ogóle co innego!
Zgadzam się z Sanną: serial bije na głowę książkę, książka jest nudna, nie ma w niej tego finezyjnego humoru, postacie są drętwe i płaskie. Przeczytałam, ale już do niej na pewno nie wrócę.

Booka | 2012-11-14
Na półkach: 2012 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2012

Książka, na której podstawie nakręcono popularny serial o tym samym tytule. "Wojna domowa" z Ireną Kwiatkowską i Aliną Janowską do dziś cieszy się zainteresowaniem, również przez kolejne pokolenia, głównie dzięki żartobliwym dialogom.
Z książką jest podobnie: znajdziemy w niej zabawne dialogi, szczególnie te między Pawłem a jego matką oraz między matką Pawła a sąsiadką - czyli identycznie jak w serialu. To co bawi tam, bawi też tutaj z tą różnicą, że serial jest jedynie namiastką tego humoru, książka ma dużo więcej tych historii.
Każdy rozdział dotyczy czegoś nowego. Ciągłość jest utrzymana do samego końca. W jednym budynku mieszkają po sąsiedzku dwie rodziny. Osobą opowiadającą czytelnikowi tę historię jest sąsiadka matki Pawła. Mieszka ona wraz z mężem, nie maja dzieci, dlatego syn ich sąsiadów - Paweł często jest zapraszany do mieszkania tych państwa. Pewnego dnia do wujostwa przyjeżdża Anula...

Książka ta - mimo, iż została napisana dość dawno - porusza wciąż aktualne tematy....

Książkowo_czyta | 2012-08-30
Przeczytana: 1998 rok

Książkę tę czytałam dosyć dawno temu, bo w czasach szkolnych... Jednak mimo upływu czasu pamiętam, że bardzo przypadła mi ona do gustu i dobrze mi się ją czytało...

Akcja osadzona jest w czasach PRL-u, autorka przedstawia w niej życie mieszkających ze sobą po sąsiedzku rodzin, lecz głównymi bohaterami są Anula i Paweł... Zagłębiamy się w życie dwójki nastolatków wraz z jego radościami i troskami oraz całą burzą emocji i nastrojów wynikających w większości z okresu dojrzewania...

Chyba większość z nas zna również serial (z roku 1965) o tym samym tytule, stworzony na podstawie niniejszej książki, z muzyką Jerzego (Dudusia) Matuszkiewicza oraz zdjęciami Mieczysława Jahody i Antoniego Wójtowicza...

Sanna | 2014-01-30
Przeczytana: 2003 rok

"Wojna domowa" to jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy to film przewyższa książkę, a wręcz bije ją na głowę. Film uwielbiam, jest to dla mnie kultowy serial, który znam niemal na pamięć i który mogę mimo to oglądać ciągle od nowa i za każdym razem rżę ze śmiechu. Książkę natomiast przeczytałam tylko raz i nie mam ochoty do niej wracać. Rozczarowała mnie, przynudzała, nie była szczególnie zabawna, a nawet powiedziałabym, że trochę smutna – cały czas miałam wrażenie, że pomiędzy wierszami przebija smutek narratorki z powodu niemożliwości posiadania dziecka.

solitudine | 2010-10-30

Za każdym razem sięgam do niej, żeby sobie humor poprawić. Poprostu odtwieram gdziekolwiek i czytam "od środka".

liaguszka | 2015-04-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Serial można oglądać "na okrągło", czytać te książkę- też!

nook | 2015-08-22
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Dialogi, dialogi, dialogi, to jest to. Bez zbędnych opisów, rozwlekłych i nudnych. Szybka akcja, wiele humoru. Mistrzostwo w swojej klasie.
A tak na marginesie, to scenarzysta, piszący tekst do filmu o tym samym tytule za bardzo się nie wysilił. Tekst w 90% zerżnięty z książki. Świetna lektura dla odstresowania.

Maja | 2010-09-10

Książki nie znam.
Ale byłam i jestem wielką fanką serialu. Uwielbiam go! Pełen humoru, lekki, ale nie głupi czy pusty, czasem pouczający. Ponadczasowy. Kupiłam pakiet DVD z serialem i teraz mogę oglądać, kiedy tylko chcę;-)

wirydiana | 2012-08-01
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Każdy w tym kraju zna serial "Wojna domowa". Można go nie lubić, można się nim nie zachwycać, ale znać trzeba. Podstawą do jego stworzenia były opowiadania drukowane w jednej z gazet. Właśnie one złożyły się na prezentowaną książkę. A ta zachwyca swoją autentycznością i ponadczasowością, bo tak naprawdę nic się nie zmieniło. Może dziś zamiast Anuli mamy Wiktorię, a zamiast Pawła Szymona, może zamiast słuchania płyt współczesne nastolatki godzinami rąbią w gry komputerowe, ale problemy z porozumieniem się z rodzicami pozostały takie same. Dwa kolejne pokolenia rzadko się ze sobą dogadują, bez względu na czasy w jakim przyszło im żyć. Tak to już chyba ustanowiła natura czyli jednym słowem, siła wyższa.
Perypetie pary nastolatków przedstawione z perspektywy osoby dorosłej. Pierwsze "ważne" problemy, pierwsze miłości, prywatki a wszystko to okraszone peerelowskim smaczkiem życia codziennego. Cudo po prostu. Tylko, że przy czytaniu ogarnia nostalgia. Bo przecież my, dorośli, też kiedyś...

MaPaKi | 2012-09-04
Przeczytana: 13 września 2012

Świetne, szybkie dialogi, uniwersalny humor. Garść refleksji dot. różnic międzypokoleniowych.

Nie znam nikogo, komu by się nie spodobała.