Chłopiec z Włoch

Wydawnictwo: Muza
Un garçon d'Italie
8373195521
literatura piękna

Lato kończy się we Florencji, mieście książąt i tajemnic. Moja historia dopiero się zaczyna. Nazywam się Luca i zniknąłem. Dwoje ludzi poszukuje mnie: Anna, moja przyjaciółka, pogrążona w rozpaczy i dzielnie dążąca do prawdy, jakkolwiek by nie była dla niej bolesna i Leo, tajemniczy młody człowiek, którego często widuje się w okolicach dworca kolejowego. Muszę Wam jednak powiedzieć: jestem martwy. A jednak to ja do Was przemawiam.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Allie | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014

I znów książka Bessona zostawia mnie z poczuciem nieokreślonego niedosytu. Brakuje mi w jego powieściach czegoś, co nie do końca potrafię nazwać, ale co sprawia, że czuję się po nich jak ktoś, kto przyszedł na suty obiad, a wstaje od stołu "niedojedzony". To przecież nie może być tylko kwestia długości tej książki; w końcu i nieduża objętościowo powieść może ze sobą nieść taki ciężar gatunkowy, że po jej skończeniu człowiek czuje, że "się naczytał". Tu tego wrażenia brak.

Nie wiem czy sięgnę po inne książki tego autora. Niby czytało mi się go świetnie, absolutnie tej lektury nie żałuję, ale jednak czegoś mi zabrakło. Pewnie tego nieuchwytnego czegoś, co odróżnia dobrą literaturę od bardzo dobrej.

UpsyDaisy | 2010-10-22
Przeczytana: październik 2010

Bohaterowie: dwóch mężczyzn i kobieta.
Fabuła: próba rozwikłania zagadkowej śmierci jednego z mężczyzn, która uchyla rąbka tajemnicy jego życia.
Forma: krótkie rozdziały pisane zdaniami równie krótkimi i prostymi. Język: piękny, emocjonalny, ubogi w ozdobniki, trafiający w sedno.

Całość: wyborna. Inteligentna, niedookreślona,wciągająca w zagmatwany świat ludzkich emocji. Bardzo skrajnych. Jedna z tych książek, których adaptacji kompletnie sobie nie wyobrażam.

Wrócę do niej na pewno i z niekłamaną przyjemnością.

Historia nietypowego miłosnego trójkąta z nieodłącznymi w tej sytuacji przemilczeniami,niedomówieniami,wyrzutami sumienia i balansowaniem między kochanymi osobami w taki sposób,by uczynić im jak najmniejszą krzywdę.
Tylko czy rzeczywiście kochanymi...?
Czyj afekt był naprawdę szczery,kto był manipulatorem,a kto ofiarą?
Zagadkowa śmierć jednego z bohaterów,zmusza pozostałych do zrewidowania poglądów na temat obiektów swoich uczuć,spojrzenia na samych siebie w innym świetle,odkrycia,co tak właściwie doprowadziło ich do punktu,w którym się znajdują.
Czy dojdą ostatecznie do prawdy i będą w stanie ją zaakceptować?

Wyjątkowo subtelna,wciągająca proza,ujęta w krótkie,przedstawiające oddzielnie punkt widzenia każdego z bohaterów rozdziały.
Wyraziste postacie,intrygująca fabuła,pozbawiony zbędnych ozdobników,mimo to piękny język.
Nie sposób się od niej oderwać od pierwszej do ostatniej strony i zostaje w głowie na długo po tym,jak odłoży się skończoną książkę na półkę.

Rewolwerowiec | 2011-03-07
Przeczytana: 06 marca 2011

Nie takiej historii się spodziewałem.Właściwie nie spodziewałem się niczego...Zaskakująca opowieść.Wręcz kontrowersyjna.Może w tym jej urok.

ro12ck | 2018-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGTB
Przeczytana: 03 marca 2018

"Kusi mnie, by powiedzieć, że czasami należy się wystrzegać oczywistości. Nieraz widziano, jak bezdyskusyjnie winni ludzie zostawali oczyszczeni, a niewiniątka przyznawały się do najgorszych zbrodni, zwyczajne zgony okazywały się niemal doskonałymi zbrodniami, a intrygujące śmierci były w rzeczywistości banalnymi wypadkami".

Oj, tak. Bardzo mnie kusi.

W moim odczuciu, Philippe Besson alegorycznie ujął cały świat na jednym dworcu, na którym niemal wszyscy się spieszą, podążają za jakimś celem, gubią się w tłumie. Ale są też wśród tych ludzi osoby poza tym czasem i miejscem, które oczekują na coś lub kogoś. Może to właśnie my. Trudno powiedzieć kto jest kim i czy w tym miejscu jakakolwiek pozycja społeczna ma znaczenie. Świat - jak pociąg - nie zaczeka na nikogo. A nasze wewnętrzne pociągi prędzej czy później pokonają dworcową zwyczajność, sprzeniewierzając się niepisanym zasadom. Para buchnie, a jaki będzie tego rezultat... możemy się tylko domyślać.

I choć na tym dworcu panuje...

Dociekliwy_Kotek | 2011-12-30
Przeczytana: grudzień 2011

Fabularnie tej powieści najbliżej do "Fotografii" Penelope Lively - niewyjaśnione okoliczności śmierci Luki (samobójstwo? zabójstwo? nieszczęśliwy wypadek?) prowokują pytania, które z kolei prowadzą do odkrycia prawdy o jego podwójnym życiu i romansie z Leo, trwającym już w czasie narzeczeństwa Luki i Anny.
Banał? Powiedzmy, że fabuła była dość przewidywalna, ale jedną z największych zalet prozy Bessona - a "Chłopiec z Włoch" to kolejna książka tego autora, jaką czytałam - jest właśnie umiejętność takiego skomponowania wszystkich znanych elementów w takich proporcjach, żeby zostawić czytelnika z miłym poczuciem zakończenia lektury solidnej, dobrze napisanej, która nie przyniosła rozczarowania.
Ta cecha powieści Bessona, również "Chłopca z Włoch" pozwala również oderwać myśli od denerwującej, wciągającej fabuły i poświęcić się smakowaniu opisu, a trzeba przyznać, że autor jest pisarzem przynajmniej dobrym, jeśli nie wręcz bardzo dobrym. Wzajemna fascynacja bohaterów nie jest...

Luka | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Śmierć, zdrada, opuszczenie- kolejna książka Bessona poruszająca kwestie, które wiele autorów nieumiejętnie opisuje lub po prostu unika takich tematów.
Na pierwszy rzut oka widać, iż powieść ta została stworzona właśnie po to aby poruszyć sprawy, tak dla niektórych trudne.
Zostałam niesamowicie zaskoczona. Nie spodziewałam się takiego monologu postaci. Nie uznaję tego za minus książki, po prostu zostałam zaskoczona.
Autor wprowadza nas w świat Luki, jego kochanka-męskiej prostytutki, oraz partnerki pozwalającej na niesamowitą wolność. Historia zdaje się banalna. Gdyby się naprawdę skupiło można by było nawet przewidzieć koniec, jednak kwestie, o których wspomniałam na początku, są tutaj wspaniale opisane.
Myślę, że właśnie za te opisy, w zasadzie krótkie i na temat, kocham twórczość Bessen'a. Nie jest to ani najlepsza, ani najgorsza jego powieść. Siedzi spokojnie w środku. Przeciętna można by rzec. Jednak przeciętna dla samej twórczości autora "Chłopca z Włoch", ponieważ wielu...

Dlaczego (prawie) wszystkie książki o gejach muszą być smutne? Chciałabym kiedyś przeczytać dobrą książkę ze szczęśliwym zakończeniem.

Pretender | 2014-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2014

Kolejna książka od której nie można się oderwać.
Zastanawiające jak szybko szczęście może zmienić się w nieszczęście.

Joanna | 2013-08-14
Przeczytana: lipiec 2013

Książka, która zauroczyła mnie swoją prostotą słów i umiejętnością mówienia o uczuciach łączących ludzi.

On, Luca - jeden z trzech narratorów, opowiada historię swojego życia, pełen tajemnic...mężczyzna nieżywy.
Ona, Anna - przyjaciółka, gorliwie poszukująca prawdy o śmierci Luca... niedoszła kochanka.
On, Leo - stały bywalec dworca kolejowego.

Nierozwikłana śmierć, tajemnica i zaskakujące zakończenie.