Pod nieobecność mężczyzn

Tłumaczenie: Ewa Wieleżyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kalejdoskop". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
En l'absence des hommes
83-7319-453-3

Debiutancka powieść Philippe'a Bessona, pisarza francuskiego urodzonego w 1968 roku, jest szczególną - bo zamkniętą - w formie wypisów z dziennika, listów, wspomnień - historią inicjacji, intymną opowieścią bohatera o grze pierwszych namiętności. Jest lato 1916 roku. Mężczyźni walczą na wojnie. Szesnastoletni Vincent zostaje w domu, w towarzystwie kobiet. Nieoczekiwanie jego życie odmieniają dwa spotkania. W tym samym czasie poznaje Marcela Prousta i Artura, młodego żołnierza, któremu na kilka dni udaje się opuścić front. W życiu Vincenta rozpoczyna się piękna historia oparta na intelektualnej i zmysłowej fascynacji.

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA, 2003

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=40892

haust | 2015-02-14
Na półkach: 52/2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Besson odważył się (żeby nie powiedzieć: porwał się...), żeby zmierzyć się z legendą Prousta i wcielić się w jego postać. Wyszła z tego całkiem przyjemna lektura na jedno popołudnie. Tragiczna w wymowie, ale i namiętna, chwilami erudycyjna, a z pewnością mogąca poruszać. Autor zestawił ze sobą poglądy szesnastolatka i dojrzałego wówczas Prousta. Vincent ma w tym czasie także kochanka, młodego żołnierza, z którym spędza upojne chwile w trakcie tygodniowej przepustki. Narrator próbuje pojąć podejście obu mężczyzn do czasu, miłości, życia, przyjaźni. Brzmi odrobinę pretensjonalnie, lektura jednak często wpada, niestety, w taki właśnie ton. Niemniej jednak interesujące są spostrzeżenia na temat przemijania i radzenia sobie z czasem. Kontrastują ze sobą wizje żołnierza - który skupia się na tym, co teraz, a w wojnie uczestniczy całym sobą, czynnie biorąc udział w walce, oraz dandysa i pisarza - który stawia opór wojnie (jak sam mówi: "można zwyciężyć wroga, obstając przy...

Dorota | 2013-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Tytuł przewrotny - pozornie. Skomponowana bardzo dobrze. Narracja bez dialogów (pamiętnik, listy), a jednak bohaterowie się między sobą porozumiewają. Całość historii się zapętla, nie spodziewałam się takiego zakończenia.
Było coś co mnie drażniło - opisy erotyczne... Ale nie było tego dużo, no i dla całości bardzo były potrzebne. Czytelnik miał zrozumieć jakie relacje istniały pomiędzy bohaterami. Więc przełknęłam.

Mocca | 2011-09-07

Na początku obawiałam się, że książka będzie kolejną próbą sił, sprawdzeniem czy czytelnik jest tolerancyjny, silny i otwarty, czy może poprawny politycznie, zacofany biedak. Z drugiej strony trochę zniechęcała mnie myśl, iż może być to zwykłe tanie szokowanie, romansidło, o którym zapomina się strona po stronie.
Na szczęście historia nie ma ani szokować, ani mocować się z tolerancją czytelnika. Owszem to tekst o miłości, przyjaźni i płynnych granicach, o problemie ciężkiego współżycia społeczeństwa i prywatności, intymności, ale bez rozdmuchanych, patetycznych słów i różowego brokatu sypiącego się z każdego zdania, bez pustych westchnień i załzawionych, dziewczęcych oczu.
Polecam.

GrzesiekLepianka | 2016-08-08

Nadrabiane zaległości z klasyki LGBT+. Mogę polecić z czystym sercem i odetchnąć z ulgą, że lepiej późno niż wcale. To naprawdę piękna powieść o ludziach z wartościami. Pełna emocji i porywów serca. Niektórym może wydać się ckliwa, pompatyczna, naiwna i czułostkowa - dla mnie to lektura nieco dandysowata, wytworna i elegancka, ale przy tym subtelna, przejmująca i w swej elitarności dość egalitarna, bo zrozumiała dla każdego.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-01
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: czerwiec 2011

Po intensywności "Przypadkowego mężczyzny" z jego narastającym napięciem "Pod nieobecność mężczyzn" trochę mnie zawiodło. Trzeba jednak przyznać, że jest to książka zupełnie inna jeśli chodzi o wrażliwość i samą tematykę: oszczędność i delikatność, z jaką Besson przedstawia dwie równoległe relacje młodego Vincenta - o odmiennym charakterze, ale wciąż tak samo ważne - stawia tę powieść między najpiękniejszymi historiami o miłości, jakie przeczytałam. Oczywiście, czytelnik nadmiernie krytyczny natychmiast zwróci uwagę na brak historycznego kolorytu, na trochę za bardzo współczesne słownictwo, na świadomość nie bardzo chyba przystającą do realiów początku XX wieku, ale całość i tak broni się sama.

Divaxle | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016