Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona

Okładka książki Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Okładka książki Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona
Włodzimierz KalickiMonika Kuhnke Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2014-12-05
2014-12-05
sztuka II wojna światowa odzyskanie grabież odnajdywanie artefakty

Okładka książki Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Sztuka zagrabi... Włodzimierz Kalicki...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...

2047

Dzięki książce Magdaleny Ogórek "Lista Wächtera: generał SS, który ograbił Kraków" zainteresowałam się tematyką zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej dzieł sztuki. Praca Włodzimierz Kalickiego i Monika Kuhnke okazała się bardzo ciekawa, bo opisuje losy kilkunastu dzieł sztuki ukradzionych przez Niemców. Wielu z nich do tej pory nie odnaleziono, a te, które pojawiają się na rynku trudno odzyskać, albowiem taki zrabowany obraz staje się po trzydziestu latach własnością człowieka, który go odziedziczył. Nieważne, że wcześniej był kradziony, teraz staje się legalny. Autorzy opisują kulisy odzyskania niektórych dzieł sztuki. Jest tu historia niemieckiego żołnierza, który będąc u schyłku życia postanowił oddać obraz, który zrabował z Warszawy jesienią 1944 roku i jeszcze wskazał nazwisko człowieka, dla którego również rabował, ale ten wszystkiego się wyparł. Zrabowany portret Fryderyka Szopena pojawił się NRD-owskim filmie z lat 70-tych, a dokumentacja, gdzie kręcono te sceny dziwnym trafem zaginęła. Natomiast ludzie, którzy pracowali przy tym filmie zasłaniają się niepamięcią. Obrazu tego do tej pory nie odnaleziono, podobnie jak Pięknej Madonny, która jest na okładce książki.
Świetnie się czyta tę pozycję, napisana jest przystępnym językiem, zawiera mnóstwo zdjęć i nie jest to lektura tylko dla interesujących się sztuką. Mam nadzieję, że uda mi się również przeczytać drugą część, jak i sięgnąć po inne książki o tej tematyce.

Książka, która prowadzi czytelnika przez zawiłe losy polskich zaginionych dzieł sztuki. Czasami są to historie z happy endem, inne dzieła wciąż jeszcze czekają na odnalezienie. Dwie smutne refleksje po przeczytaniu, ilość najazdów na Polskę, zniszczenia i kradzieży dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystanie nauki (inwentarzy, spisów zbiorów, pracy muzealników) do realizacji polityki państw totalitarnych czy indywidualnych złodziejskich zapędów. Trudno czasem zachować zimną krew, kiedy się o tym czyta. Na szczęście są ludzie, którym zależało i zależy na zachowaniu, przechowaniu, a czasem odnalezieniu i odzyskaniu dzieł. To również książka o ich wielkiej pracy. Polecam!

Świetnie napisana - pokazuje nie tylko co się działo z danym dziełem w trakcie wojny i po wojnie, ale też zanim trafiło w miejsce, z którego zostało skradzione. Czasem też jest o twórcy, ale też o historii ludzi, którzy sprowadzili dane dzieło do naszego kraju (np. Radziwiłłowie czy Czartoryscy) oraz o konkretnych ludziach, którzy po wojnie starali się odzyskać dany przedmiot. Nie zawsze z pozytywnym skutkiem, ale to właśnie jest największy atut tej książki (poza rzetelnymi opracowaniem i świetnymi fotografiami, również opisywanych osób, nie tylko dzieł sztuki),że autorzy przedstawiają nie tylko "wygrane bitwy", ale również może nie "przegrane", ale jeszcze niedokończone. Spodobało mi się również rzetelność w opisie historii danego dzieła - jak wcześniej przechodziło z rąk do rąk i że w sumie to, co się zadziało w trakcie II wojny światowej to nie jakiś ewenement, tylko "historia kołem się toczy", niestety. Najbardziej szkoda tylko zniszczonych dzieł, czy to w wyniku działań wojennych czy też przez bezmyślność ludzką.
Czeka na mnie jeszcze drugi tom - z chęcią się do niego zabiorę!

Indiana Jones, Pan Samochodzik, Jakub Kania, Adam Berg, Zofia Lorentz… przygoda goni przygodę, a celem jest odnalezienie zaginionych bądź skradzionych dzieł sztuki.

Tym razem zapraszam Was na recenzję książek, które mogą stać się kanwą dla przygód wszystkich wyżej wymienionych bohaterów fikcyjnych i jeszcze zostanie dla innych.

„Sztuka zagrabiona” Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke to niesamowity zbiór historii dzieł sztuki zaginionych w okresie II wojny światowej. Niektóre zachowały się w tajnych schowkach, inne wywieziono i wróciły, jeszcze inne skradziono. I znów z tych skradzionych część bezpowrotnie zaginęła, być może zniszczona, część odzyskano, a niektóre prawdopodobnie gdzieś w ukryciu cieszą oko nielegalnych kolekcjonerów…

Zapraszam Was na www.czytaska.pl na opowieści o naszych zagrabionych skarbach!

„Sztuka zagrabiona” Włodzimierza Kalickiego...

"Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke to obowiązkowa lektura dla miłośników sztuki i tropicieli zaginionych ( i tylko czasami odzyskanych) artefaktów przedwojennej Polski.
To aż 11 historii obrazów, manuskryptów, rzeźb i przedmiotów użytkowych rozgrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Poznajemy w nich niezwykłe, zagadkowe, często tylko podejrzewane losy takich arcydzieł polskiej sztuki jak XII wieczna ręcznie pisana i zdobiona Biblia Płocka, Toruńska Piękna Madonna (niezwykła, wyjątkowej urody),słynna "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego (kupiona przez PZU, pieczołowicie odrestaurowana i wystawiana w Muzeum Narodowym w Warszawie),antyczna głowa Niobe czy kołatka do drzwi katedry w Czerwińsku. Opowieści jest więcej. I dotyczą wielu miejsc: Muzeum Narodowego w Warszawie, Łazienek, pałacu w Nieborowie, kolekcji Czartoryskich w Krakowie... To zajmujące, wnikliwe historie nie tylko samych dzieł ale i osób je tworzących czy nabywających oraz miejsc, dla których zostały nabyte.
Niezwykle ciekawa, niemalże detektywistyczna książka, napawająca jednak smutkiem, że tak dużo zabytków sztuki polskiej zaginęło w wojennej zawierusze a historii wielu z nich nie znamy.
Kolejna część książki już czeka. Na pewno wkrótce i po nią sięgnę chcąc zapoznać się z kolejnymi zagrabionymi dziełami.
Bardzo polecam ♥️

Wolałabym czytać tylko o tych, które odnaleziono. Uświadomiłam sobie, ile zaginęło bezpowrotnie, ile jest nadal ukrywanych i jak czarni są ludzie...

Wojna nie zna litości. To niewyobrażalne cierpienie, śmierć, rozpacz i świat zamieniony w jedno wielkie gruzowisko. Kiedy mówimy o milionach ofiar, o miastach zrównanych z ziemię często zapominamy, że wojna to też gwałt zadany i sztuce, kiedy to najeźdźca dewastuje i grabi skarby będące często bezcennymi zabytkami klasy światowej. Bez refleksji, bez skruchy, bez zastanowienia.
W trakcie II wojny światowej okupant niemiecki i cofające się oddziały Armii Czerwonej zrabowały z polskich kolekcji (muzealnych i prywatnych) setki tysięcy dzieł sztuki, z których tylko niewielka część powróciła do kraju po zakończeniu działań wojennych. Wiele uległo zniszczeniu, jeszcze więcej stało się łupem zachłannych oficjeli na najwyższych szczeblach władzy jak i zwykłych żołdaków, którzy zabierali "na pamiątkę" bardziej poręczne obrazy, biżuterię czy bezcenne księgi z bibliotecznych zbiorów.

Do dziś trwa nieustanna walka o odzyskanie bezcennego dziedzictwa narodowego. Walka niezwykle żmudna, czasochłonna i nie zawsze zakończona sukcesem. Bowiem fakt iż znajdzie się eksponat, który przed wojną należał do polskich zbiorów i uda się to udokumentować wcale automatycznie nie oznacza iż wróci on do kraju. Wymaga długich (czasem wieloletnich) zabiegów dyplomatycznych a niekiedy ogromnych funduszy by dane dzieło po prostu kupić angażując w ten proces prywatnych sponsorów i darczyńców.

"Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona" autorstwa Włodzimierza Kalickiego, dziennikarza Gazety Wyborczej od lat piszącego i tropiącego polskie skarby narodowe ukradzione w czasie wojny i Moniki Kuhnke, historyczki sztuki specjalizującej się w problematyce polskich strat wojennych to fascynująca opowieść o kilkunastu bezcennych dzieła, których część udało się sprowadzić do kraju, część zaś nadal uważa się za zaginione.
"Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego odnaleziona po latach na jednej z aukcji, "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki ukryta i przechowywana w czasie wojny w jednej z podlubelskich wsi, średniowieczna kołata z drzwi klasztoru w Czerwińsku po której zdaje się ślad bezpowrotnie zaginął czy w końcu jedno z najcenniejszych dzieł światowego malarstwa, a tym samym jedna z najdotkliwszych strat, "Portret młodzieńca" Rafaela to tylko niektórzy bohaterowie tej książki.

Każdy rozdział, to niezwykle drobiazgowa historia o pochodzeniu danego dzieła, jego autorze, wojennych losach i powojennych próbach prześledzenia wędrówki zrabowanego skarbu. To lektura bogata nie tylko w wiedzę z dziedziny historii sztuki ale także historii Polski z okresu II wojny światowej. Napisana z pasją i znawstwem tematu, bogato ilustrowana i przepięknie wydana cieszy nie czytelniczą duszę ale i oko.
Nie sposób oderwać się od tej opowieści, która miejscami przypomina powieść sensacyjną a miejscami przepięknie ilustrowanych przewodnik po muzeum. "Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona" to książka, która mnie oczarowała i do lektury której chciałabym Was gorąco zachęcić. Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Agora.

Czyta się jednym tchem. Losy zagrabionych przez okupantów dzieł sztuki. Walka o ich odzyskanie nie zawsze kończyła się sukcesem.

Książka fascynująca i przygnębiająca zarazem. Fascynująca, bo pokazuje, w jaki sposób odbywa się odzyskiwanie polskich dzieł sztuki zagrabionych w czasie drugiej wojny światowej. Kto za tym stoi i jak trudny to proces. Przygnębiająca, bo uświadamia, że współcześnie prawo jest po stronie złodziei, prawnicy zbijają fortuny na procesach sądowych, a polskie Ministerstwo Kultury i MSZ nie mają pieniędzy na procesowanie się z kolekcjonerami i wielkimi domami aukcyjnymi. Handel obrazami to wielki biznes i nie ma miejsca na sentymenty oraz sprawiedliwość historyczną.

Choć absolutnie zachęcam do lektury, to sporo rzeczy nie podobało się mi w tej książce. Przede wszystkim gabaryty - nieporęczne wymiary, książka ciężka, ale w środku niebywałe marnotrawstwo papieru. Marginesy liczą sobie po 5 cm, jedno zdjęcie na środku strony, a wokół niego pusto. Te napompowane wymiary były chyba tylko po to, by podnieść cenę książki. Dodatkowo, narracja nie jest zbyt płynna, jest dużo przeskoków, część informacji się powtarza, jakby pisały dany rozdział dwie osoby.

Bardzo super się czytało! Książka opowiada o zaginionych dziełach sztuki, opisuje nie tylko okoliczności zaginięcia ale również całą historię każdego z dzieł, kiedy został stworzony i w jaki sposób znalazł się w polskich zbiorach.
Brakowało mi tylko analizy dzieł, można by w bardziej szczegółowy sposób opisać dzieło, co symbolizuje etc.
Ale ogólnie bardzo pozytywnie oceniam, ponieważ warto tę pozycję przeczytać!

Ale ogólnie bardzo pozytywnie...

• Reportaż
  • Sztuka