Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2015-03-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-03-16
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324033904
- Tagi:
- Ziemia Święta Izrael Palestyna Tel Awiw Jerozolima Żydzi
„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem.
Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.
Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Współczesna wieża Babel
Pępek świata, święta ziemia, ośrodki trzech wielkich religii monoteistycznych, miejsca długotrwałych konfliktów zbrojnych – wszystkie te określenia jednocześnie są prawdziwe w odniesieniu do Izraela i Palestyny, a z drugiej stanowią pewne uproszczenie i nie oddają całej złożoności, piękna i bólu oraz skomplikowanych losów ludzi, których je zamieszkują. Książka Marcina Gutowskiego stanowi odważną próbę przełamania stereotypów o tym regionie świata i nie ma ambicji przedstawienia całej złożoności tematyki bliskowschodniej, która – z uwagi na dynamikę sytuacji – wiele razy podlegała przełomowym zmianom, które po pewnym czasie okazywały się być pozorne albo ich efekt stawał się przeciwny do zamierzonego. Skoro nie sposób opisać całościowo konfliktu, który wciąż trwa i jego wyczerpująca analiza wymagałaby pewnego dystansu a przede wszystkim jego zakończenia, dziennikarz skupia się na ludziach, mieszkańcach tych terenów, mierzących się każdego dnia z trudami życia w oku cyklonu. Czasami są to osoby spotkane gdzieś przypadkiem, inny razem ważni przedstawiciele różnych organizacji czy urzędów, na spotkanie z którymi trzeba czekać a nawet mieć osobę polecającą.
Zamiast zatem oglądać rejon z lotu ptaka lub okiem eksperta możemy popatrzeć z punktu widzenia zamieszkującej te ziemie ludności. Nie lokalnej ludności, ale właśnie zamieszkującej, bowiem spora część rozmówców dziennikarza pochodzi z innych części świata. Jerozolima jawiła im się jako ziemia obiecana, czasem obsesja przodków lub miejsce wypełnienia jakieś misji, zleconej przez nieżyjących już rodziców. Przyjęta perspektywa – poznanie kraju dzięki historiom życia ludzi z nim związanych – stwarza możliwość pokazania zaskakująco barwnych i różnorodnych losów osób, których życie codzienne toczy się w cieniu wielkiej polityki światowej i jej absurdów. Poznajemy zatem mieszkańców uduchowionej Jerozolimy, rozbawionego Tel Awiwu, oazy wolności na pustyni Genew, zmęczonych życie w napięciu terytoriów palestyńskich czy pełnej sprzeczności Galilei. Każdy człowiek to odrębna, niepowtarzalna historia, bogactwo indywidualnego spojrzenia na świat, także polityki, marzenia, trudy, bagaż tradycji rodzinnych lub jego odrzucenie, dążenia, które mu przyświecają lub coś, z czym walczy.
Gutowski, zachowując pełną szacunku postawę słuchacza, nie waha się jednak stawiać osobistych czy niewygodnych pytań, pokazując dzięki temu cały wachlarz możliwych postaw wobec przemocy, działań politycznych ignorujących ludzi, których rzekomo bronią, patriotyzmu, wolności, stosunku do historii czy tożsamości – od konserwatywnych chasydów, niereligijnych Żydów przybyłych z Polski, ateistów arabskich, Etiopczyków czujących się duchowymi potomkami Żydów czy urodzonego w USA ortodoksyjnego wyznawcę judaizmu z Zespołem Downa. Każdy z nich, budując swój dom - swoje miejsce na Ziemi i codzienne życie - mówi unikalnym językiem odzwierciedlającym jego wartości, historię, pasje, osobowość i wizję przyszłości. Jednak to zróżnicowanie – samo w sobie piękne i świadczące o bogactwie i różnorodności świata – staje się ich fatum (jak w biblijnej historii wieży Babel),bowiem dzięki niemu niemożliwe wydaje się być porozumienie i współdziałanie dla wspólnego dobra. Podobnie trudno jest zrecenzować tę książkę – wielogłos opowieści nie daje się sprowadzić do jakiegoś spójnego opisu, wypada więc zachęcić do uważnej lektury. Bez wątpienia wzbogaci ona nasz obraz świata i przesunie perspektywę spojrzenia czytelnika – w czasie, przestrzeni a może nawet rzuci jakieś nowe światło na jego ogląd świata?
Jowita Marzec
Oceny
Książka na półkach
- 582
- 319
- 75
- 30
- 12
- 11
- 9
- 6
- 6
- 6
OPINIE i DYSKUSJE
Dobra pozycja ukazująca konflikt izraelsko-palestyński oczami obu stron. Warto przeczytać.
Dobra pozycja ukazująca konflikt izraelsko-palestyński oczami obu stron. Warto przeczytać.
Pokaż mimo toBardzo interesująca książka. Autor, przez rozmowy z ludźmi, pokazuje różne środowiska w Izraelu - Żydów/Izraelczyków i Palestyńczyków, wierzących i niewierzących, lewicowców i prawicowców, "tutejszych", tych, którzy przybyli całkiem niedawno i tych, którzy z Izraela pragną wyjechać. Nie jest to książka ze z góry ustaloną tezą, bardziej spojrzenie z zewnątrz na kraj w którym mieszają się skrajnie różne postawy, filozofie, czy strategie przeżycia. W którym nowoczesność jest tak samo częsta, jak zwyczaje, które są niezmienne od setek czy tysięcy lat. Każdy, kto Izraelem się interesuje powinien ją przeczytać. Powinny ją przeczytać również osoby, które interesują się geopolityką i sprawami Bliskiego Wschodu. Jedyne, czego zabrakło to rozmowy z wyższymi przedstawicielami władzy - zarówno izraelskiej, jak i osób z al-Fatah czy Hamasu. Choć pewnie miała być to książka właśnie o "zwykłych" ludziach i mógł być to zabieg celowy. To tylko drobnostka, żeby zupełnie nie "zasłodzić" opinii. Brak ten w niczym nie umniejsza tej znakomitej pozycji.
Bardzo interesująca książka. Autor, przez rozmowy z ludźmi, pokazuje różne środowiska w Izraelu - Żydów/Izraelczyków i Palestyńczyków, wierzących i niewierzących, lewicowców i prawicowców, "tutejszych", tych, którzy przybyli całkiem niedawno i tych, którzy z Izraela pragną wyjechać. Nie jest to książka ze z góry ustaloną tezą, bardziej spojrzenie z zewnątrz na kraj w którym...
więcej Pokaż mimo toCiekawy reportaż obrazujący złożoność natury konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz mnogość postaw reprezentowanych przez mieszkańców tamtych ziem, a przy tym ważna książka, którą przeczyta - mam nadzieję - jak najwięcej Polaków. Pokój bez dialogu nie jest możliwy, a "Święta ziemia" może być tego dialogu zaczynem. Polecam! 👍
Ciekawy reportaż obrazujący złożoność natury konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz mnogość postaw reprezentowanych przez mieszkańców tamtych ziem, a przy tym ważna książka, którą przeczyta - mam nadzieję - jak najwięcej Polaków. Pokój bez dialogu nie jest możliwy, a "Święta ziemia" może być tego dialogu zaczynem. Polecam! 👍
Pokaż mimo toNa poczatku bardzo intrygujaca, potem mam wrazenie, ze czytam jedno i to samo.
Na poczatku bardzo intrygujaca, potem mam wrazenie, ze czytam jedno i to samo.
Pokaż mimo toKawałek Ziemi, który jest przedmiotem tego reportażu, to wspólny byt różnych narodowości, kultur i religii. Autor koncentruje się na przedstawieniu wynikających z tego złożonych konfliktów, głównie żydowsko-arabskiego, i to z różnych punktów widzenia. Reportaż ten jest ciekawy, wnikliwy i pozwala poczuć prawdziwą aurę "Świętej Ziemi".
Kawałek Ziemi, który jest przedmiotem tego reportażu, to wspólny byt różnych narodowości, kultur i religii. Autor koncentruje się na przedstawieniu wynikających z tego złożonych konfliktów, głównie żydowsko-arabskiego, i to z różnych punktów widzenia. Reportaż ten jest ciekawy, wnikliwy i pozwala poczuć prawdziwą aurę "Świętej Ziemi".
Pokaż mimo toDla porządku 2 czytanie,równie wielka przyjemność jak w 2015 tylko okoliczności inne....teraz jest u nas trochę tak jak w Palestynie...nie można opuścić domu bezpiecznie,bo wszędzie czyha zagrożeni, które jest niewidoczne,ale bardzo groźne...
P.S. ZDROWIA ŻYCZĘ i dużo SIŁY pomimo okoliczności...
Dla porządku 2 czytanie,równie wielka przyjemność jak w 2015 tylko okoliczności inne....teraz jest u nas trochę tak jak w Palestynie...nie można opuścić domu bezpiecznie,bo wszędzie czyha zagrożeni, które jest niewidoczne,ale bardzo groźne...
Pokaż mimo toP.S. ZDROWIA ŻYCZĘ i dużo SIŁY pomimo okoliczności...
Myślę, że każdy z nas, mniej czy bardziej wierzący słyszał o istnieniu biblijnej Ziemi Świętej. Reporter, Marcin Gutowski, w swojej książce ,,Prawdziwy obraz Izraela i Palestyny” przedstawia nam kraj, w którym nieustannie toczą się konflikty. Pokazuje obraz inny od tego widzianego w mediach. Nie chcę zdradzać wielu informacji innym czytelnikom zainteresowanym tą książką. Pragnę jednak podzielić się moim ulubionym fragmentem przedstawiającym historię Lei Balint. Była to Żydówka, która zmieniła swoje nazwisko już kilka razy, w obawie przed odnalezieniem. Ostatecznie przeszła na chrześcijaństwo, została zakonnicą. Z ciężkim sercem dowiadywałam się o podobnych ludzkich tragediach. Z reportażu autora można wywnioskować, że to czego najbardziej pragną mieszkańcy Izraela to wspólnota pozbawiona nienawiści. Życzę im tego z całego swojego serca, a was gorąco zachęcam do lektury.
Myślę, że każdy z nas, mniej czy bardziej wierzący słyszał o istnieniu biblijnej Ziemi Świętej. Reporter, Marcin Gutowski, w swojej książce ,,Prawdziwy obraz Izraela i Palestyny” przedstawia nam kraj, w którym nieustannie toczą się konflikty. Pokazuje obraz inny od tego widzianego w mediach. Nie chcę zdradzać wielu informacji innym czytelnikom zainteresowanym tą książką....
więcej Pokaż mimo toWymarzona podróż... Zatem i książka obowiązkowa.
Wymarzona podróż... Zatem i książka obowiązkowa.
Pokaż mimo toIm dalej w las, tym nudniej. Ciemno i mniej widać . Ale w sumie przeczytać warto.
Im dalej w las, tym nudniej. Ciemno i mniej widać . Ale w sumie przeczytać warto.
Pokaż mimo toPasjoonująca wyprawa do współczesnego Izraela
Pasjoonująca wyprawa do współczesnego Izraela
Pokaż mimo to