Samotność Portugalczyka

Czarne
2014-08-25
2014-08-25
Portugalia Portugalczycy kultura Portugalii kultura luzofońska

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (56) / sierpień 2022 Sylwia Chutnik, Bernardine Evaristo, Katarzyna Kazimierowska, Iza Klementowska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Aleksandra Lipczak, Maciej Marcisz, Jarosław Mikołajewski, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Pismo. Magazyn... Sylwia Chutnik, Ber...

Cienie imperium, cienie ludzi

Jeden z nielicznych reportaży o Portugalii, ciekawy wycinek historii.

Jeden z nielicznych reportaży o Portugalii, ciekawy wycinek historii.

Jak na Wydawnictwo Czarne to nieszczególnie porywająca książka. Dosyć interesujący przyczynek do lepszego poznawania Portugalii, ale nie jest to coś, co określiłbym jako niezbędne do przeczytania przed przyjazdem do tego państwa. Ot kilka ciekawych historii zebranych w reportaż, ale bez wyraźnie zarysowanej umiejętności poprowadzenie czytelnika.

W moim odczuciu książka jest bardzo chaotyczna. Kolejne rozdziały nie są ze sobą powiązane, Autorka skacze pomiędzy Lizboną a Angolą i jak już czytelnik połapie się w temacie, przychodzi kolejny rozdział z czymś całkiem innym.
Szkoda, bo potencjał pisania o Portugalii trochę zmarnowany. Mam duży niedosyt.

Szkoda, bo potencjał pisania o Portugalii trochę zmarnowany. Mam duży niedosyt.

Uważam, że to naprawdę bardzo dobry reportaż, który przenosi czytelnika do słonecznej Portugalii. Bardzo podoba mi się styl pisania autorki. Szkoda tylko, że taki krótki, z chęcią bym się jeszcze wczytywał w te historie; szczególnie pierwsze reportaże, najlepsze! Postawiły zbyt wysoką poprzeczkę i później było trochę słabiej, niemniej jednak myślę, że sięgnę po kolejne reportaże tej autorki.

Moim zdaniem jest to zwięzła opowieść o narodzie, który wbrew pozorom przeciętnego Europejczyka wcale nie jest szczęśliwy. Ta perspektywa "otworzyła mi oczy" podczas mojej drugiej podróży do Portugalii. Książkę czyta się bardzo dobrze. Jest lekki niedosyt związany z ilością treści, ale pomimo tego należy się dobra ocena.

Trochę za krótka, ale rozwija apetyt do poznania Portugalii i jej kultury.

Trochę za krótka, ale rozwija apetyt do poznania Portugalii i jej kultury.

Dobrze się czytało. Może dlatego, że lubię ten kraj i ludzi a może dlatego że nie znałem wielu spraw poruszanych w książce. Niby daleki kraj a problemy jakoś tak bliskie naszym. Chyba każda nacja w Europie miała kiedyś pod górkę i jak wyszła, w miarę, na prostą to jeszcze długo będzie nosić w sobie ciężkie wspomnienia i lizać rany.

Mnie ta książka pokazała m.in., jak mało uczy się u nas i jak mało wiemy o innych europejskich krajach i społeczeństwach.

Kiepska, nudna, artystowska

Kiepska, nudna, artystowska

Książka przybliżyła mi klimat Portugalii. Była pomocna w przygotowaniu się do dłuższej wizyty w tym kraju. Dzięki niej zrozumiałam i miałam większy szacunek do tego miejsca. Dobrze opisana kuchnia, wyczułam w niej że to nie moje smaki i się potwierdziło ;) Nie było mi łatwo przy niej pozostać i wysłuchać do końca, ale finalnie dziękuje autorce za jej chęci i determinację włożoną w napisanie jej.

• Reportaż
  • Reportaże