Wyzwanie czytelnicze LC

Sowie Zwierciadło

Cykl: Oko jelenia (tom 7)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
aspolski

Hanza umarła. Ale czy coś tak wielkiego może zniknąć całkowicie bez śladu? Andrzej Pilipiuk po czterech latach przerwy wraca do uniwersum „Oka Jelenia” by wreszcie opowiedzieć nam tę historię do końca. Hmmm… Czy na pewno do końca? Staszek rzucony do października 1864-tego, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych...

Staszek rzucony do października 1864-tego, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych Rosjan to dopiero początek kłopotów.

Belfer Marek także popada w tarapaty. Nadepnął na odcisk potentatowi który jest w stanie rozgnieść go jak muchę. Jedyną szansą przeżycia jest współpraca, choć zlecone mu zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania. W dodatku dowiaduje się że wcale nie jest taki sprytny jak sądził.

Jesień 1864. Kraj pod okupacją, przecięty wojskowymi kordonami. Siatki konspiracyjne rozbite, powstańcze oddziały wystrzelane po lasach.

Rozlana krew wsiąka w ziemię. Walka przegrana. Wyroków historii nie da się już zmienić. Ale nadal po dworach jest do wypęku broni, nadal są też wyrywni młodzieńcy pałający chęcią walki, choćby ostatni raz.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2015.

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Cykl „Oko Jelenia” zakończony. Ostatnia część na poziomie większości poprzednich. Ciekawe dokończenie całego cyklu.
Plusy:
- odświeżenie cyklu całkiem udane;
- tym razem przygody Staszka i Heli w XIX wiecznej Polsce oraz Marka w czasach współczesnych;
- każdy kiedyś będzie osądzony i rozliczony ze swoich uczynków;
- wiele anegdot i ciekawostek z różnych epok;
- powrót bohaterów do czasów współczesnych;
- styl pisania oraz język, który zdecydowanie mi odpowiada;
- interesujące zakończenie.
Minusy całości cyklu:
- taka sobie piąta część - Triumf Lisa Reinicke, najsłabsza w cyklu;
- czasami zbyt wiele przemyśleń i analiz bohaterów, które nic nie wnoszą do fabuły.
Podsumowując całość.
Całkiem ciekawa fabuła z przeniesieniem bohaterów do średniowiecza oraz ich przygodami podczas poszukiwań tytułowego „Oka Jelenia”.
Bardzo dobrze oddane realia tamtej epoki.
Czyta się szybko i przyjemnie.
Ogółem cały cykl dobry.

onika | 2017-04-19
Przeczytana: kwiecień 2017

Myślałam, że będzie gorzej, że Wielki Grafoman pójdzie na całość i da się porwać wartkiemu nurtowi wyobraźni. Jednak tym razem Andrzej Pilipiuk mocno trzymał wodze swojej fantazji, dzięki czemu czytelnik dostaje odgrzewanego kotleta, ale całkiem niezły ten kotlet.

Jak zwykle najmocniejszą stroną powieści tego autora jest fenomenalne oddanie realiów historycznych epoki, w której osadza swą opowieść. Razem ze Staszkiem poznajemy więc życie Polaków po klęsce powstania styczniowego, co jest tym ciekawsze, że nastoletni bohater wpada w środowisko ludzi, którzy byli mocno zaangażowani w walkę z zaborcą i mimo przegranej, nie złożyli do końca broni. Z kolei Marek, który w ostatnim tomie cyklu wybrał powrót do współczesności, ma wątpliwą przyjemność poznania szanownego pana ojca Grążela. I kto by pomyślał, że jęczydupcia Staszek ma takiego tatkę, co się z nikim w tańcu nie pier…znaczy ludzie tańczą, jak on im zagra. Pan Ferdynand ze swoim sturękim darem przekonywania zaprzęgnie Marka do...

sai | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

"Oko Jelenia" to genialny cykl. Jeden z pierwszych które przeczytałem i na pewno już zostanie jednym z ulubionych. Kiedy w bibliotece szukałem czegoś dla siebie, myślę nie wierzę... wyszedł kolejny tom. Jak wrażenia ? Mieszane. Na pewno spodziewałem się czegoś więcej, zdecydowanie więcej akcji no i całkowicie innego zakończenia. Czyżby seria byłą już zakończona ? Kto wie. Jeśli chodzi o same czasy, rewelacja już szukam w zasadzie czegoś podobnego. Uwielbiam język i styl Pana Pilipiuka. Przygody Staszka, Marka i Heli wciągają choć nie tak jak w pozostałych częściach. Mam nadzieję że to jeszcze nie koniec i przyjdzie to zakończyć nieco ciekawiej.

filozof | 2016-02-12

Jak jestem fanem Pilipiuka to jestem,ale nie tu.Ja raczej,to Jakub i zbiór opowiadań.Ale Oko Jelenia,to już tak nie bardzo mi po drodze.
Ale jak to,się rzekło.No,trzeba przeczytać.Jak za darmo,bo z biblioteki.
No więc przeczytałem i wysnuwam,takie oto wnioski.Że to,taka sobie książka.
Może one,jest czasem dobra.Bo Pilipiuk pokazuje jak żyli ludzie w roku 1864.
Ale takiej dużej akcji,to ja tu nie widziałem.
Ha,mogę powiedzieć,że w większości przypadku.To prawie nic nie czułem.
Czytając te książkę.
Ot,Pilipiuk dla mnie to Jakub W.,oraz opowiadania.
Czy będzie kolejna cześć Oka Jelenia ? Dla mnie to już obojętne.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

Oko Jelenia na zawsze pozostanie w mojej pamięci serią przyjemną. Mimo że po roku od zakończenia lektury szóstego tomu nadal zastanawiam się, jakim cudem Pilipiuk rozbił to na tyle części, to całość pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie. Dlatego z przerażeniem słuchałam rewelacji o kontynuacji. Ale dlaczego?... Nadal nie rozumiem.

Akcja rozpoczyna się w momencie zakończenia Sfery Armilarnej. Staszek ląduje w XIX w. i ratuje Helę. Tymczasem Marek zaczyna na nowo układać sobie życie w teraźniejszości, gdy nagle do jego mieszkania nie wpadnie banda zbirów nasłana przez... ojca Staszka. Bo ojciec nie może pogodzić się ze zniknięciem syna. Podróżnik w czasie musi pomóc w poszukiwaniach śladów po przyjacielu, w czasie których na jaw wychodzą coraz ciekawsze fakty, bo chłopakowi nie wszystko idzie zgodnie z planem.

No sami przyznajcie, czy to nie brzmi naciąganie? Szczególnie, że po kilkunastu stronach Pilipiuk pozbywa się Heli jak wyrodnej...

ishara | 2016-10-20
Przeczytana: 17 października 2016

'Sowie Zwierciadło' jest sequel'em całego cyklu 'Oko Jelenia'. Akcja zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy się akcja 'Sfery Armilarnej'. Bohaterowie opuścili na dobre XVI wiek i kontynuują swoje przygody w przyszłości: Marek we współczesności a Staszek w 1864 roku. Staszek chce ocalić Helę i wyjechać z nią do Ameryki, a Marek chciałby spokojnie prowadzić życie z Zuzanną, lecz pojawiają się, jak to zawsze bywa, nieprzewidziane trudności. Akcja powieści jest wartka, perypetie bohaterów wciągające, i chociaż koniec dosyć przewidywalny, to lektura bardzo przyjemna, a niewyjaśnione do końca losy 'Oka Jelenia' pozostawiają miejsce na kolejną książkę.

Przemysław Zyra | 2015-04-16
Na półkach: X2015, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Co prawda nie ma szału, ale nie ma też tragedii. A tego się spodziewałem czytając niektóre opinie wróżące koniec mistrza.

W zasadzie do stylu nie mam zarzutów, bo czytamy tego samego Pana Andrzeja, który zaskakuje nas masą anegdotek i ciekawostek (ot chociażby jak wyliczyć prędkość pociągu ze stukotu o tory). Gorzej z fabułą. Po pierwsze na początku strasznie mało się dzieje. Staszek dużo śpi i czytelnik podobnie. Po drugie losy moja ulubiona bohaterka zaczyna się jakoś dziwnie zachowywać. No i po trzecie zakończenie. Nie będę pisał, o co dokładnie chodzi, ale nie na taką historię my czekali... No i myślę, że można spodziewać się VIII części, bo historia nie wydaje się być definitywnie zamknięta. Przypuszczam, że za jakieś 5 lat...

Krzysztof Baliński | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 21 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaciekawiło mnie, że Pilipiuk jednak postanowił napisać kolejny, siódmy tom cyklu „Oka jelenia”. Zapewne niektórzy z was moi drodzy czytelnicy pamiętają, że poprzedni tom „Sfera amilarna” oceniłem negatywnie, jednak moje wyczucie mnie nie zawiodło, że mimo wszystko trzeba dać autorowi tą szansę na zrehalitowanie się. Z grubsza można powiedzieć, że ten zamysł się Pilipiukowi powiódł.

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że Pilipiuk dość dobrze czuje się w literackim opisie XIX wiecznych realiów. I właśnie to wykorzystał sprawiając, że Staszek pognał w czasy tuż po powstaniu styczniowym ratować swoją koleżankę Helenę z rąk Rosjan, którzy napadli na dworek Korzęckich, w której zdążył będąc w XVI wieku zakochać się. Uratował ją, jednak szybko się przekonał, że ma do czynienia z prawdziwą Heleną, a więc inną osobą, którą poznał, a która była zagubioną w innej obcej epoce dziewczynką. Tu, w 1864 r. Hela jest szlachcianką, osobą, władczą, dominującą, która dobrze się czuje w swojej...

tsantsara | 2018-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2018

"Wypiłem trochę wina."

To rodzaj współczesnego pisarstwa ku pokrzepieniu serc - dla młodzieży. Stara się przekonać czytelnika, że mimo zakorzenienia w czasach, w których uczciwość i wierność, patriotyzm i ideały postrzegane bywają jako wyśmiewane frajerstwo, można je w sobie obudzić i pielęgnować. Choćby tylko dla własnego komfortu psychicznego. Cierpi z tego powodu Staszek, który wykształcił sobie ów etos z...lektury przygodowych książek o Indianach: "Całe życie wychodziłem na frajera tylko dlatego, że byłem uczciwy. Dopiero w minionych epokach trafiłem na ludzi, którzy właśnie to we mnie cenią". (s.318) A akurat jest synem bogatego, łebskiego kombinatora, dla którego to nie są żadne wartości.
Moim zdaniem "Sowie zwierciadło" to najlepsza część całego cyklu. Widać, że autor świetnie czuje się w opisywanej epoce: otrzymujemy szczegółowy opis sposobu podróżowania, przygotowywania jedzenia i szczegółów zapomnianych dziś czynności, jak nabijanie dawnej broni palnej, czy tych...

PonuryDziadyga | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Sądziłem w swojej naiwności, że "Sfera Armilarna" była najgorszą częścią cyklu, że gorzej i bardziej sztampowo, to już się nie da.

Och, myliłem się jak cholera...

Zacznijmy od tego, że wygląda to na zwykły, bezczelny skok na kasę. Nie ma się co szczypać, mówmy bez ogródek.
Cały cykl trzymał poziom przez pierwsze trzy części. Potem były już tylko liche przebłyski dobrej formy, łyskające nieśmiało spod grubej na łokieć warstwy mniejszych i większych głupot.
W siódmym tomie autor po raz kolejny w głównej roli obsadził Staszka, czyli prawdopodobnie najbardziej zdewociałego i denerwującego bohatera spośród wszystkich, jakich do tej pory stworzył. Rekordowo infantylny, pompatyczny, na domiar złego jest encyklopedycznym przykładem ciężkiego frajerstwa. Już pomijam fakt, że małolat posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną w praktycznie każdej dziedzinie, bo do tego zdążyłem "przywyknąć".
Wątek Heli jako bohaterki został zminimalizowany i wdeptany w błoto - teraz jest postacią z drugiego...